6.12.2022 18:42 Itsenäisyyspäivän voitot menivät miesten Korisliigassa Katajalle, Kouvoille ja Nokialle.
Lamonte Turner toi penkiltä energiaa ja saattoi Katajan tärkeään voittoon. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Kataja Basket otti Lapualla Kobrista sekä tärkeän että varsin reippaan voiton. Korisliigan kärkipaikkaa pitkään pitänyt isäntäjoukkue taipui rytäkässä 63–88. Kataja kiilasi voiton ansiosta sarjataulukon toiselle sijalle Kauhajoen perään, ja Kobrat putosi kolmanneksi.
– Olimme hyvin läsnä kentän molemmissa päissä. Puolustus oli kurinalaista, ja pidimme peliä hallussa koko 40 minuutin ajan, tiivisti Katajan päävalmentaja Petri Virtanen.
Voittajajoukkueen kovin tilastonikkari ottelussa oli Lamonte Turner. Penkiltä peliin tullut Turner kirjautti huonosta vapaaheittoillastaan huolimatta 18 pistettä, kymmenen koriin johtavaa syöttöä ja kolme riistoa.
Kobrien paras pistemies oli Danny Pippen II 14:llä. Takamies Antto Nikkariselle merkittiin yhdeksän pistettä ja neljä syöttöä.
– Vähän jatkoimme siitä, mihin viime pelissä jäimme. Emme saaneet henkeä päälle tänään missään vaiheessa, Nikkarinen totesi.
Kouvot haki niin ikään vierasvoiton, kun Korihait kaatui Uudessakaupungissa luvuin 88–102. Kouvot pitää parhaillaan sarjataulukon kuudetta sijaa, Korihait yhä viimeistä.
Illan tuttu tähti oli lokakuussa Kuukauden vahvimpana palkittu Deshon Taylor, joka naulasi tällä kertaa 42 pistettä. Lisäksi hän jakoi seitsemän syöttöä ja nappasi kaksi riistoa.
– Menetin palloa vähän liikaa (neljä kertaa), mutta joukkuetoverit löysivät minut vapaissa paikoissa ja isot pelaajat asettivat hyviä skriinejä, joten täytyy antaa kunniaa heille, totesi Taylor.
Korihaiden korihai oli Quin Cooper 19 pisteellä.
BC Nokian ja Tapiolan Hongan välisessä ottelussa Nokia otti tiukan 76–72-kotivoiton. Isännillä oli leveä johtoasema pitkän aikaa, mutta lopussa Honka alkoi kaventaa uhkaavasti. Lento kuitenkin katkesi kesken ennen maaliviivaa. Nokia on Korisliigan seitsemännellä sijalla, Honka puolestaan kymmenentenä.
– Pääasia oli, että kilpailimme ja puolustimme valtaosan pelistä. Emme heittäneet hyvin, joten piti sen sijaan puolustaa, totesi Nokian päävalmentaja Greg Gibson.
Nokian kovin tilastonikkari oli Alan Herndon 17 pisteellä ja kymmenellä levypallolla. Hongan puolella sen sijaan Carl Lindbom esitti vahvimpia otteita takomalla 18 pistettä ja ottamalla yhdeksän levypalloa.
– Ensimmäisen puoliajan olimme todella löysiä ja pehmeitä. Toisen puoliajan pelasimme paljon paremmin. Saimme stoppeja ja sitä kautta pääsimme juoksemaan. Pienestä se jäi kiinni, Lindbom pohdiskeli.
Suomalainen koripalloyhteisö sai tiistaiaamuna suru-uutisen. Suomi-koriksen kaikkien aikojen valmentajiin lukeutuva moninkertainen Suomen mestari, maajoukkuevalmentaja ja suomalaisen koripallovalmennuksen kehittäjä Eero Saarinen (1947-2025) on nukkunut pois.
Miesten Korisliigan kahdessa ylemmän jatkosarjan ottelussa voittivat Helsinki Seagulls ja Kauhajoki.
Miesten Korisliigassa pelattiin kolme alemman jatkosarjan ottelua, joissa voittajia olivat BC Nokia, KTP-Basket ja Kouvot.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Bisons Loimaa ja Korihait saalistivat kumpikin vieraspisteet.
Miesten Korisliigassa jatkosarjat ovat jo täydessä tuoksinassa, kun ylälohkossa pelattiin yksi ja alalohkossa kolme ottelua. Niistä voittoja juhlivat KTP-Basket, Tapiolan Honka, Kouvot ja Helsinki Seagulls.
Lauantain Korisliiga-ilta ei jättänyt ketään kylmäksi. Korihait ja Kauhajoki tarvitsivat paremmuuden selvittämiseen kaksi jatkoaikaa. Salon Vilpas puolestaan nousi hurmiollisen viimeisen kympin myötä voittoon Kataja Basketista.
Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina, kun alemmassa jatkosarjassa Kobrat isännöi Tampereen Pyrintöä. Influenssa-aallon kanssa painiva vierasjoukkue haki vakuuttavan vierasvoiton lukemin 71–105 (31–57).
Helsinki Seagullsin 15 ottelun voittoputkeen johtanut René Rougeau valittiin joulukuun 2024 osalta Korisliigan kuukauden pelaajaksi. Nyt hän analysoi joukkueensa asennetta ja Susijengi-tähti Henri Kantosen saapumista kokoonpanoon. Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.
Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 24. tammikuuta Kobrien ja Tampereen Pyrinnön välisellä alemman jatkosarjan ottelulla. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.
Puolalaislähtöinen erotuomari Karol Kowalski on vakiinnuttanut asemansa suomalaisessa huippukoripallossa ja eurokentillä. Hän tähtää määrätietoisesti koko ajan korkeammalle roolissa, jossa onnistumista mitataan huomaamattomuudella.