7.12.2016 Joensuulainen Kataja Basket jatkoi tiistaina Mestarien liigaa kovalla vierasvoitolla israelilaisesta Maccabi Rand Mediasta. Voitto oli suomalaiselle koripallon seurajoukkueelle kautta aikain ensimmäinen Israelissa.
Rion Brown oli 40 pisteellään yksi tärkeimmistä pelaajista tiistain voitokkaassa ottelussa Israelissa.
Katajan päävalmentaja Greg Gibsonilla on ollut syytä hymyyn viimeviikkoisten Mestarien liigan otteluiden jälkeen.
Teemu Rannikko on saanut johtajuudestaan kiitosta Greg Gibsonilta otteluiden jälkeen. Kuvat: Kuvanmaailma/Vesa Kuukka
Israelin hallitseva mestari Maccabi Rand Media taipui lopulta joensuulaisten käsittelyssä 69-88. Voitto oli Katajalle neljäs Mestarien liigan kahdeksassa ottelussa.
Suomi ja Israel ovat tiistain jälkeen kohdanneet koripallon europeleissä yhteensä 16 kertaa. Voitot jakautuvat Israelin eduksi 13-3 ja maan joukkueet ovat vieneet Israelissa pelatuista kahdeksasta ottelusta seitsemän.
Kataja aiheutti myös vajaa viikko sitten jättiyllätyksen, kun se voitti Turkissa maan toissa kauden ykkösen, viime kaudella Euroliigaa pelanneen Pinar Karsiyakan. Turkkilaisjoukkueen sensaatiomainen kotitappio Katajalle ei ole suomalaisnäkökulmasta ihan mikä tahansa tapaus.
Kyseessä on kautta aikain vasta toinen kerta, kun joku niin sanottujen suurten palloilulajien suomalaisseurajoukkue käy hakemassa voiton Turkista.
Jalkapallossa maat ovat kohdanneet eurosarjoissa Turkissa kuudesti, eikä suomalaisjoukkue ole voittanut kertaakaan. Vuorollaan yrittämässä ovat käyneet Mikkelin Palloilijat (Cup-voittajien Cup 1972), Lahden Kuusysi (Cup-voittajien Cup 1983), Turun Palloseura (Cup-voittajien Cup 1993), HJK Helsinki (kahdesti: Cup-voittajien Cup 1995 ja Eurooppa-liiga 2011) sekä Kuopion Palloseura (Eurooppa-liiga 2013).
Lentopalloliitosta saadun tiedon mukaan suomalaisjoukkue on pelannut Turkissa tähän mennessä 10 europeliä ilman voittoa.
Ainoat vierasvoitot on nähty koripallossa, ja molemmista vastaa Kataja Basket. Kohtaamisia on ollut kaikkiaan seitsemän, järjestyksessä seuraavasti:
Türk Telekom – Torpan Pojat 96-89 (FIBA EuroCup 1997)
Tofas SK – Torpan Pojat 84-73 (FIBA EuroCup 1998)
Aliaga Petkim – Kataja Basket 64-77 (FIBA EuroChallenge 2013)
Pinar Karsiyaka – Kataja Basket 89-70 (FIBA EuroChallenge 2013)
Besiktas – Bisons Loimaa 83-74 (Eurocup 2014)
Türk Telekom – KTP-Basket 108-66 (FIBA Europe Cup 2016)
Pinar Karsiyaka – Kataja Basket 66-84 (FIBA Champions League 2017)
Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 24. tammikuuta Kobrien ja Tampereen Pyrinnön välisellä alemman jatkosarjan ottelulla. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.
Puolalaislähtöinen erotuomari Karol Kowalski on vakiinnuttanut asemansa suomalaisessa huippukoripallossa ja eurokentillä. Hän tähtää määrätietoisesti koko ajan korkeammalle roolissa, jossa onnistumista mitataan huomaamattomuudella.
Miesten Korisliigan runkosarjassa pelattiin tänään viimeinen ottelukierros kauden 2024–25 osalta. Jatkosarjat käynnistyvät lauantaina 25. tammikuuta.
Korisliigan runkosarjan voiton varmistanut Helsinki Seagulls on saanut kevätkauden mitalikamppailuihin riveihinsä raskaan sarjan vahvistuksen. Lähes vuoden päivät alaraajavammastaan kuntoutunut, Susijengin vakiomiehistöön kuuluva 198-senttinen ja 27-vuotias ToPo Junioreiden kasvatti Henri Kantonen on allekirjoittanut helsinkiläisjoukkueen kanssa loppukauden kattavan sopimuksen.
Miesten Korisliiga lähenee jatkosarjavaihetta, kun enää yksi täysi kierros runkosarjaa on pelaamatta. Silti monet jatkolohkopaikoista ovat edelleen kysymysmerkkejä.
Helsinki Seagulls on jo varmistanut runkosarjan voiton. Kouvot ja Tapiolan Honka jatkavat pelejä alemmassa jatkosarjassa.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2025–26 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella joulukuun 15. päivään mennessä.
Luka Sakota, Riku Laine ja Jordan Giles esiintyivät vahvasti Tampereen Pyrinnön taivuttaessa Kouvot.
Miesten Korisliigassa voittajia tänä iltana olivat Salon Vilpas, Bisons Loimaa ja Kataja Basket, jotka kaikki ovat kiinni ylemmän jatkosarjan paikassa.
Miesten Korisliigan runkosarjassa ratkotaan edelleen viimeisiä ylemmän jatkosarjan paikkoja.