30.12.2019 07:47 KTP-Basket on hävinnyt edelliset kolme vierasotteluaan.

Joni Herrala syötti lauantaina Lapualla kymmenen koria. Kuva: Ville Vuorinen
Vuoden ja samalla kokonaisen vuosikymmenen viimeinen Korismaanantai-lähetys saapuu kotikatsomoihin Joensuusta LähiTapiola Areenalta, jossa Kataja Basket isännöi Kotkan KTP-Basketia.
KTP löytyy sarjataulukosta sijalta neljä 12 voitollaan 21 ottelusta. Kataja majailee puolestaan sijalla voitettuaan 20 Korisliiga-koitoksestaan puolet.
Joukkueet ovat kohdanneet tällä kaudella kertaalleen joulukuun alussa. Tuolloin Kotkassa KTP oli selkeästi Katajaa edellä, 100–82.
Molemmilla joukkueilla on alla voittoisa ottelu lauantailta. KTP voitti kotiparketillaan Lahti Basketballin. Kataja haki samaan aikaan sarjapisteet Lapualta.
– Meillä pysyi oma peli suhteellisen hyvin kontrollissa Lapualla, toista perättäistä ehjää ottelua metsästetään. KTP on todella fyysinen joukkue, siihen pitää löytyä vastaus omasta intensiteetistä. Viimeksi Kotkassa meillä ei ollut mitään jakoa, nyt laitetaan toisenlainen ääni kelloon, Katajan Juha Sten lataa.
Katajalta on maanantain ottelusta sivussa Fiifi Aidoo. Sen lisäksi Jarekious Bradleyn pelaaminen on vielä epävarmaa. Katajan kauden paras pisetehtailija on ollut pelintekijä Jarred Ogungbemi-Jackson (17/5,7/5,6s). Lapualla Joni Herrala (4,3/2,5/4,1s) syötti Korisliiga-ennätyksekseen kymmenen koria.
KTP:n kauden tasaisin suorittaja on ollut myös joensuulaisille tuttu Byron Wesley (20,1/6,4/3,8s). Tuorein hankinta Cullen Russo (19/6,8/2,5r) on esiintynyt lupaavasti. Kapteeni Michael Pounds (9/1,7) on ollut ratkaisuhetkillä merkittävä pelaaja kotkalaisille.
– Lyhyellä valmistautumisella Joensuuhun. Viimeksi kotivoitto meille, mutta nyt vastassa on eri joukkue, kun Katajan iso kalusto on kunnossa. Molemmat joukkueet pelaavat fyysistä korista ja se kummalla oma peli pysyy kontrollissa, on vahvoilla. Katajalla on erinomaisia yksilöitä ja heidän vahvuutensa täytyy muistaa ja pyrkiä ottamaan pois, KTP:n valmennuksesta Harri Laine tuumii.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.