20.12.2014 Sarjakolmonen Kouvolan Kouvot pysäytti Seagullsin nousujohteisen menon Korisliigassa ainakin hetkeksi. Helsinkiläisten kolmen ottelun voittoputki katkesi lauantaina, kun Kouvot haki Töölön Kisahallista vierasvoiton pistein 79–74 (39–37).
Jonathan Jones ja Kouvot katkaisivat Seagullsin voittoputken.
Ilkka Vuori heitti 17 pistettä, kun Namika Lahti voitti Hongan. Kuvat: Kai Kilappa & Francois Perthuis.
Kouvot vei ottelun ensimmäiset pisteet 8–0. Seagulls nousi kuitenkin nopeasti takaa ja johti ottelua toisen jakson alussa suurimmillaan jo kymmenellä pisteellä (27–17). Sen jälkeen oli taas Kouvojen vuoro saada konettaan käyntiin. Joukkue vääntäytyi johtoon jo ennen pitkää taukoa 12–0-runinsa siivittämänä.
Kouvojen saatua johtoaseman se ei siitä enää luopunut. Seagulls nousi vielä päätösneljänneksen alussa hetkeksi tasatilanteeseen, mutta sen lähemmäs joukkueen tiukka yritys ei kantanut.
– Vasta neljännessä jaksossa mentiin kori korista, muuten peli ailahteli laidasta laitaan. Lopussa mentiin vapaaheittokilpailuun, joka kääntyi nyt meidän voitoksemme, Kouvojen päävalmentaja Jyri Lehtonen tuumasi.
Kahden tappion jälkeen voittojen tielle palanneen Kouvojen näkyvimmät hahmot olivat Ville Kaunisto (21/17), Jonathan Jones (16/9) ja Ilari Seppälä (15/6/5s).
Seagullsin ykkönen pisteissä oli Deremy Geiger (19/2), ja levypalloja rohmusi eniten Melsahn Basabe (11/20). Joensuun Katajasta Seagullsin riveihin siirtynyt amerikkalaislaituri Garrius Holloman sai peliaikaa vain yhdeksän minuuttia ja kirjautti debyyttiottelussaan vaatimattoman saldon 2/5.
Tapiolan Hongan syöksykierre Korisliigassa ei ota katketakseen. Espoolaisten kahdeksas perättäinen tappio napsahti tilille lauantaina Lahdessa. Namika voitti kotiottelunsa pistein 88–72 (54–42).
Liigakuutonen Namika Lahti heilutti tahtipuikkoa alusta lähtien. Honka ei johtanut ottelua missään vaiheessa, ja jo avausneljänneksellä isäntien etumatka oli suurimmillaan 12 pistettä.
Namika voitti ottelun levypallot selvästi 55–39 ja heitti sekä kakkoset että kolmoset hieman vastustajaansa tarkemmin.
Kotijoukkueen ykköspelaaja oli Vesa Mäkäläinen (17/18/6s). Myös Ryan Wright (15/13) ja Ilkka Vuori (17/4) olivat hyvällä pelipäällä.
Sarjan toiseksi viimeiselle sijalle valahtaneen Hongan paras oli Emmanuel Ubila (29/6).
Korisliiga siirtyi lauantain kamppailuiden myötä lyhyelle joulutauolle. Pelit jatkuvat neljän ottelun kierroksella sunnuntaina 28. joulukuuta.
Suomalainen koripalloyhteisö sai tiistaiaamuna suru-uutisen. Suomi-koriksen kaikkien aikojen valmentajiin lukeutuva moninkertainen Suomen mestari, maajoukkuevalmentaja ja suomalaisen koripallovalmennuksen kehittäjä Eero Saarinen (1947-2025) on nukkunut pois.
Miesten Korisliigan kahdessa ylemmän jatkosarjan ottelussa voittivat Helsinki Seagulls ja Kauhajoki.
Miesten Korisliigassa pelattiin kolme alemman jatkosarjan ottelua, joissa voittajia olivat BC Nokia, KTP-Basket ja Kouvot.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Bisons Loimaa ja Korihait saalistivat kumpikin vieraspisteet.
Miesten Korisliigassa jatkosarjat ovat jo täydessä tuoksinassa, kun ylälohkossa pelattiin yksi ja alalohkossa kolme ottelua. Niistä voittoja juhlivat KTP-Basket, Tapiolan Honka, Kouvot ja Helsinki Seagulls.
Lauantain Korisliiga-ilta ei jättänyt ketään kylmäksi. Korihait ja Kauhajoki tarvitsivat paremmuuden selvittämiseen kaksi jatkoaikaa. Salon Vilpas puolestaan nousi hurmiollisen viimeisen kympin myötä voittoon Kataja Basketista.
Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina, kun alemmassa jatkosarjassa Kobrat isännöi Tampereen Pyrintöä. Influenssa-aallon kanssa painiva vierasjoukkue haki vakuuttavan vierasvoiton lukemin 71–105 (31–57).
Helsinki Seagullsin 15 ottelun voittoputkeen johtanut René Rougeau valittiin joulukuun 2024 osalta Korisliigan kuukauden pelaajaksi. Nyt hän analysoi joukkueensa asennetta ja Susijengi-tähti Henri Kantosen saapumista kokoonpanoon. Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.
Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 24. tammikuuta Kobrien ja Tampereen Pyrinnön välisellä alemman jatkosarjan ottelulla. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.
Puolalaislähtöinen erotuomari Karol Kowalski on vakiinnuttanut asemansa suomalaisessa huippukoripallossa ja eurokentillä. Hän tähtää määrätietoisesti koko ajan korkeammalle roolissa, jossa onnistumista mitataan huomaamattomuudella.