6.7.2020 08:04 175-senttinen takapelaaja pelasi viime kaudella ensimmäisen ammattilaiskautensa Portugalin pääsarjassa.
Aliyah Collier, 22, pelasi koko yliopistouransa Clemsonissa. Neljän kauden aikana pelejä kertyi yhteensä 95 tehoilla 9,0/6,7/1,3/1,7r.
Collier aloitti ammattilaisuransa viime kaudella Portugalin pääsarjassa. Hän viimeisteli 19 ottelussa keskimäärin 19,4 pistettä, 9,9 levypalloa, 4,7 syöttöä ja 3,1 riistoa. Kolmoset tarkkakätinen takapelaaja upotti kovalla 42%:n tarkkuudella.
Collierin edustama Uniao Sportiva oli keskeytyshetkellä 12 joukkueen sarjassa toisena voitettuaan 19 ottelustaan 16. Collier ei ole ainoa Portugalista Kouvottariin siirtynyt pelaaja: naisten Korisliigassa kovaa jälkeä parin viime vuoden aikana tehnyt Claire Lamunu siirtyi niin ikään Portugalista Kouvolaan.
- Olen innoissani liittyessäni Kouvottarien joukkueeseen ja odotan malttamattomana mitä uusi kausi tuo tullessaan. Toiveena on tietysti, että voittaisimme mestaruuden ja onnistuisimme kauden aikana joukkueena monella osa-alueella. Henkilökohtaisena tavoitteena on myös oppia enemmän koripallosta, saada lisättyä peliini uusia elementtejä ja samalla monipuolistaa peliäni millä tahansa pelipaikalla, Collier avaa Kouvottarien tiedotteessa.
Myös Kouvottarien päävalmentaja Joonas Frimodig odottaa innolla Collierin saapumista joukkueeseen:
- Aliyah sopi ominaisuuksien ja taitojensa puolesta parhaiten siihen mitä haettiin. Hän on isokokoinen combo guard, joka pituutensa ja hyvän fysiikan ansiosta pystyy puolustamaan pelipaikkoja 1-4 sekä vaihtamaan palloskriineissä. Tämä oli viime kaudella meillä selkeä vahvuus Amerystin (Alston) kanssa ja haimme tätä samaa elementtiä alkavallekin kaudelle. Hyökkäykseen Aliyah tuo paljon tulivoimaa, erittäin hyvä kolmen pisteen heittäjä ja heitto osuu myös suoraan kuljetuksesta. Urheilullisena pelaajana hän ajaa kovaa kovarille ja on hyvä viimeistelemään.
- Palloskriinipelaaminen oli videoilla hyvää ja tässä hän pääsee meillä parhaaseen oppii, kun Reetta (Piipari, apuvalmentaja) opettaa vielä lisää palloskriinin saloja kauden mittaan. Hieno viime kausi
Portugalissa kovilla tehoilla antaa luottoa siihen, että Aliyah ottaa vielä ainakin yhden askeleen kehityksessä kohti Euroopan kovimpia sarjoja. Olen tyytyväinen, että hän valitsi eri vaihtoehdoista meidät, Frimodig näkee.
Kouvottaret 2020-2021: Henriikka Vähäuski, Yasmine Blomfelt, Sarah Toeaina (USA), Roberta Björnman ja Aliyah Collier (USA).
Naisten Korisliigan välierät pyörähtävät käyntiin lauantaina 5.4. Peli-Karhujen ja Espoo Basket Teamin kohtaamisella. Torpan Pojat ja Tapiolan Honka aloittavat oman sarjansa sunnutaina 6.4. Finaalipaikkaan vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan neljäs välieräjoukkue on selvillä, kun EBT kaatoi Kouvottaret vieraskentällä jatkoajan jälkeen 78-74. Aiemmin välieräpaikkansa olivat varmistaneet PeKa, Honka ja ToPo.
Naisten Korisliigassa kolme välieräjoukkuetta on selvillä, kun jo aiemmin paikkansa varmistaneet PeKa ja Honka saivat seuraa ToPo:sta. EBT ja Kouvottaret ratkaisevat viimeisen paikan kohtalon keskiviikkona.
Naisten Korisliigassa toinen välieräjoukkue on selvillä, kun Honka kaatoi Pyrinnön kolmannen kerran.
Naisten Korisliigassa ensimmäinen välieräjoukkue on selvillä, kun PeKa voitti HBA:n kolmannen kerran. ToPo:lla ja Kouvottaret voivat ratkaista ottelusarjansa maanantaina.
Naisten Korisliigassa puolivälierät jatkuivat kahdessa otteluparissa. ToPo tasoitti ottelusarjan BC Nokiaa vastaan. Honka puolestaan siirtyi 2-0 johtoon.
Naisten Korisliigan puolivälierät jatkuivat kahdella ottelulla. PeKa nappasi jo toisen voittonsa, kun taas Kouvottaret tasoitti ottelusarjan EBT:tä vastaan.
Neljäskin puolivälieräsarja käynnistyi keskiviikkona. Tapiolan Honka piti kotonaan Pyrinnön aisoissa ja vei ottelun 91-56.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyivät. BC Nokia, EBT ja PeKa nappasivat ensimmäiset kiinnitykset välieräpaikkoihin.
Viime keväänä Suomen mestaruuden kasvattajaseuransa Torpan Poikien riveissä voittanut Taru Tuukkanen, 47, ilmoitti naisten Korisliigan pudotuspelien kynnyksellä, että kulunut kausi jää hänen viimeisekseen pelaajana.