Lassi Nikkarinen johti Seagullsin pisteilottelua – Korisliiga käyntiin korijuhlilla

30.9.2022 20:08 Helsinki Seagulls ja Korihait kohtasivat miesten Korisliigan avausottelussa. Kotijoukkue vei pisteet luvuin 110–74.

Lassi Nikkarinen palkittiin voitto-ottelun parhaana pelaajana. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga

Helsinki Seagulls ei ainakaan säästellyt ruutia, kun miesten Korisliiga pyörähti käyntiin tänään lokkien ja uusikaupunkilaisen Korihaiden välisellä kohtaamisella. Runsaspisteinen ottelu Töölön kisahallissa päättyi luvuin 110–74 kotijoukkueen hyväksi.

Seagulls karkasi Korihaiden ulottumattomista jo ensimmäisellä puolikkaalla. Pitkälle tauolle mentiin tilanteessa 60–43, eikä meno sen jälkeenkään hidastunut. Voittajajoukkueen kirkkaimmat pistetähdet olivat yhdysvaltalainen Jeffery Carroll 21:llä ja takaisin Korisliigaan palannut kotimainen takamies Okko Järvi 20:llä.

– Tämä oli ehjä peli meiltä. Harjoitusotteluissa on ollut epätasaisempaa, joten olen nyt erittäin tyytyväinen. Korihait ei missään nimessä ole tänä vuonna niin heikko joukkue kuin miltä tänään näytti, Järvi kommentoi Ruudun haastattelussa.

Ottelun parhaana pelaajana kuitenkin palkittiin erittäin monipuolisen ottelun pelannut Seagullsin pelinjohtaja Lassi Nikkarinen. Hänelle merkittiin tilastoiksi 15 pistettä, kuusi levypalloa ja viisi koriin johtavaa syöttöä.

Korihaiden puolella pisimmät kynnet näyttivät Trey Niemi ja kolmostykki Quin Cooper, kumpikin 15 pisteellä.

Ottelutilastot

 
1.2.2025 19:54 Korisliiga

Erik Sajantila upotti Korihait kaaren takaa – Katajasta ei tänään vastusta Kauhajoelle

Miesten Korisliigan kahdessa ylemmän jatkosarjan ottelussa voittivat Helsinki Seagulls ja Kauhajoki.

31.1.2025 20:25 Korisliiga

Kahdeksanhenkinen Nokia voittoon Kobrista – toiset perättäiset KTP:lle ja Kouvoille

Miesten Korisliigassa pelattiin kolme alemman jatkosarjan ottelua, joissa voittajia olivat BC Nokia, KTP-Basket ja Kouvot.

29.1.2025 20:45 Korisliiga

Kokko ja Wood tukahduttivat vajaamiehisen Katajan – joensuulaisille jatkosarjavaiheen toinen tappio

Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Bisons Loimaa ja Korihait saalistivat kumpikin vieraspisteet.

28.1.2025 20:42 Korisliiga

KTP-Basket avasi jatkosarjataipaleensa roimalla voitolla – ylälohkon puolella Seagulls päihitti Kauhajoen

Miesten Korisliigassa jatkosarjat ovat jo täydessä tuoksinassa, kun ylälohkossa pelattiin yksi ja alalohkossa kolme ottelua. Niistä voittoja juhlivat KTP-Basket, Tapiolan Honka, Kouvot ja Helsinki Seagulls.

25.1.2025 20:16 Korisliiga

Korihait ja Kauhajoki kolmituntisessa trillerissä – Katajan Salohallin kirous jatkuu

Lauantain Korisliiga-ilta ei jättänyt ketään kylmäksi. Korihait ja Kauhajoki tarvitsivat paremmuuden selvittämiseen kaksi jatkoaikaa. Salon Vilpas puolestaan nousi hurmiollisen viimeisen kympin myötä voittoon Kataja Basketista.

24.1.2025 21:22 Korisliiga

Vajaamiehinen Pyrintö tyly vieras Lapualla – Rusbatch ja Sakota tulikuumina

Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina, kun alemmassa jatkosarjassa Kobrat isännöi Tampereen Pyrintöä. Influenssa-aallon kanssa painiva vierasjoukkue haki vakuuttavan vierasvoiton lukemin 71–105 (31–57).

24.1.2025 10:00 Korisliiga

Joulukuun kuukauden pelaaja René Rougeau valmistautuu piikkipaikalla jatkosarjaan: ”Viimeisen ottelun tappio oli Seagullsille tärkeä herätys!”

Helsinki Seagullsin 15 ottelun voittoputkeen johtanut René Rougeau valittiin joulukuun 2024 osalta Korisliigan kuukauden pelaajaksi. Nyt hän analysoi joukkueensa asennetta ja Susijengi-tähti Henri Kantosen saapumista kokoonpanoon. Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.

20.1.2025 15:00 Korisliiga

Korisliigan jatkosarjojen ohjelma vahvistettu

Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 24. tammikuuta Kobrien ja Tampereen Pyrinnön välisellä alemman jatkosarjan ottelulla. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.

19.1.2025 13:55 Erotuomarit

Näkymätön mies Rovaniemeltä

Puolalaislähtöinen erotuomari Karol Kowalski on vakiinnuttanut asemansa suomalaisessa huippukoripallossa ja eurokentillä. Hän tähtää määrätietoisesti koko ajan korkeammalle roolissa, jossa onnistumista mitataan huomaamattomuudella.

18.1.2025 20:03 Pääjuttu

Korihait ja Bisons taistelivat tiensä ylempään jatkosarjaan – myös Vilppaalle paikka illan tappiosta huolimatta

Miesten Korisliigan runkosarjassa pelattiin tänään viimeinen ottelukierros kauden 2024–25 osalta. Jatkosarjat käynnistyvät lauantaina 25. tammikuuta.

Näytä lisää vastaavia