14.11.2024 09:57 Susiladies-takapelaaja Lotta-Maj Lahtinen on solminut sopimuksen Espanjan pääsarja Liga Femeninassa pelaavan Osés Ardoi Construcciónin kanssa. 24-vuotias Lahtinen siirtyy seuraan Belgian pääsarjasta Castors Brainesta.
Lotta-Maj Lahtinen teki viime viikolla Susiladies-paidassa 2 pistettä Sloveniaa ja 13 pistettä Bulgariaa vastaan. Kuva: Ville Vuorinen
Vastikään Susiladiesin riveissä Helsingissä Sloveniaan ja Bulgariaa vastaan pelannutu Lahtinen kokenut takapelaaja, joka pystyy pelaamaan sekä pelintekijän että heittävän takamiehen rooleissa. Hänen kansainvälinen uransa käynnistyi Yhdysvaltain NCAA-liigassa Georgia Techin joukkueessa, jossa hänet muun muassa valittiin konferenssinsa tähdistökentälliseen. Lahtisella on aiempaa kokemusta Espanjan pääsarjasta, sillä viime kaudella hän pelasi sitä sekä Eurocupia AE Sedi Básquetin joukkueessa.
Lahtinen matkusti heti maajoukkueikkunan jälkeen Pamplonaan ja liittyi Osés Ardoi Construcciónin harjoitusvahvuuteen.
Awak Kuier pääsi viime kauden päätteeksi juhlimaan Italian mestaruutta Reyer Venezian paidassa. Hän haluaa uusia tempun myös tänä vuonna.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalon ja UCLA:n hurja 23 ottelun mittainen voittoputki sai päätöksensä, kun Southern California vei voiton Big Ten -konferenssin ottelussa.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalo ja UCLA saivat 22 voittoa täyteen voittaen Elsa Lemmilän edustaman Ohio Staten. Teresa Seppälä oli liekeissä heittäen 46 pistettä kahteen peliin.
Roosa Lehtoranta on parannellut pari kuukautta sitkeää alaraajavammaa, mutta hänen seuransa Saarlouis Royals on pelannut vahvasti Saksan Bundesliigassa. Hyvin mennyt kausi on nostanut myös joukkueen odotuksia.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalon edustama UCLA jatkaa valtakunnallisen rankingin ykkösenä ja voitti sunnuntaina jo 20 peräkkäisen pelinsä. Teresa Seppälä ja Peppi Lohko johdattivat Sienan kahteen voittoon viimeisen viikon aikana.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalo ja UCLA jatkavat valtakunnallisen rankingin ykkösenä, kun UCLA sai jo 19 peräkkäistä voittoa täyteen. Elsa Lemmilä ja Ohio State taas kärsivät ensimmäisen tappionsa.
Sara Bejedin ensimmäiseen ammattilaiskauteen on mahtunut jo paljon. Vaikean alkukauden jälkeen unkarilaista Szekszardia edustava Bejedi on ottanut joukkueessa ison roolin.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Sienan aloitusviisikossa nähtiin Teresa Seppälän lisäksi Peppi Lohko. Elina Aarnisalon UCLA ja Elsa Lemmilän Ohio State taas venyttivät voittoputkensa jo 17 ottelun mittaiseksi.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalon edustama UCLA ja Elsa Lemmilän Ohio State jatkavat voittamattomina. UCLA pitää edelleen valtakunnallisessa rankingissa ykkössijaa, Ohio State taas nousi sijalle 9.
Veera Pirttinen, 27, palasi yhden Korisliigassa vietetyn kauden jälkeen takaisin Euroopan kentille tehdessään kesällä sopimuksen Saksan Bundesliigassa pelaavan Luchse Hannoverin kanssa. Pirttisen alkukausi on ollut loukkaantumisten sävyttämä, mutta muuten Pirttinen on ollut tyytyväinen.