9.7.2018 13:33 Espoo Basket Team on solminut jatkosopimuksen oman kasvattinsa Lotta Vesiluoman kanssa.
Lotta Vesiluoma aloittaa syksyllä kolmannen kautensa naisten Korisliigassa. Kuva: Ville Vuorinen
Vesiluoma ehti pelata viime kaudella vain 10 ottelua, ennen kuin kausi päättyi vaikeaan loukkaantumiseen. Näissä hän viimeisteli noin 20 minuutin peliajalla keskimäärin 8,4 pistettä ja kolme levypalloa ottelua kohden.
Tuleva kausi on 20-vuotiaalle Vesiluomalle uran kolmas naisten Korisliigassa.
– Vaikeiden loukkaantumisten jälkeen ei ole parempaa paikkaa jatkaa uraa kuin tuttu kasvattajaseura. Omiin tavoitteisiin nähden EBT pystyy tarjoamaan sen mitä tarvitsen kehittyäkseni pelaajana. Viime kausi päättyi osaltani hyvin lyhyeen, joten odotan jo innolla tulevaa kautta, Vesiluoma kertoo seuran tiedotteessa.
– Lotalla on tosiaan ollut ihan riittävästi loukkaantumisia yhdelle urheilijalle. Hän on kuitenkin aina kuntouttanut itsensä ahkerasti ja tehnyt töitä pitkään lajitekniikoidensa eteen. Lotta on nykyään erittäin taitava ja omaa monipuolisen korintekovalikoiman. Hän on meillä isossa roolissa ennen kaikkea hyökkäyspäässä, suunnittelee joukkueen päävalmentaja Niko Hellman.
Kuisma tuo kokemusta nuoreen ja uudistuneeseen Honkaan.
Naisten Korisliigaan valmistautuva EBT julkaisi lisää sopimuksia, kun joukkueen luottopelaajiin viime kaudellakin kuuluneet pelaajat jatkavat joukkueessa.
Nicole Ogun, Aada Pekkalainen ja Esther Arial jatkavat ensi kaudella EBT:n riveissä. Uutena pelaajana joukkueeseen liittyy Niina Rokolampi.
Kouvottaret on solminut 1-vuotiset pelaajasopimukset Kouvot kasvattien Olivia Carpelanin ja Minttu Sydänmaanlakan kanssa. Carpelanille tuleva kausi tulee olemaan kolmas Kouvottarien paidassa. Sydänmaanlakalle kausi on ensimmäinen Kouvottarien matkassa.
BC Nokia Naiset on solminut pelaajasopimukset yhdysvaltalaisten Laila Lawrencen ja Unique Draken kanssa kaudelle 2025–2026.
Vimpelin Vedon joukkue vahvistuu Pihla Jaatisella ja Silja Kankaalla.
Mette Nurminen ja Chalina Mäkelä lähtevät ottamaan seuraavia askeleita urillaan Tapiolan Hongan Naisten Korislliigajoukkueen mukana.
Naisten Korisliiga käynnistyy 1. lokakuuta neljän ottelun kierroksella, ja mestari on selvillä viimeistään 29. huhtikuuta. Ohjelma tarjoaa jälleen tiukkoja taistoja ja erityistapahtumia ympäri maan.
Vimpelin Veto on tehnyt sopimuksen viime vuonna Kosovon Superliigaa pelanneen yhdysvaltalaispelaaja Jeanae Terryn kanssa.
Kouvottaret on solminut 1-vuotisen pelaajasopimuksen Kouvojen kasvatin Henriikka Vähäuskin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Henriikalle seitsemäs Naisten Korisliigassa Kouvottarien paidassa.