Mäkelänrinne voittoon urheiluakatemiaturnauksessa

14.10.2005 Helsingissä 12.–13.10. pelatussa ensimmäisessä urheiluakatemioiden koripalloturnauksessa Mäkelänrinteen Urheilulukio juhli voittoa niin naisten kuin miestenkin sarjoissa.

Muista sijoista käytiin kova kamppailu ja lopullisten sijoitusten laskemiseen tarvittiin jo korkeampaa matematiikkaa otteluvoittojen mennessä ristiin niin naisten kuin miestenkin sarjassa.

Turnaukseen osallistui viisi miesten ja neljä naisten joukkuetta.  Naisten sarjan kakkoseksi ylsi Pohjois-Haagan Yhteiskoulu, kolmas oli Voionmaan Urheilulukio ja neljän Pohjois-Haagan Yhteiskoulun ja Mäkelänrinteen yhdistelmäjoukkue.

Miesten sarjassa toiseksi sijoittui Etelä-Kymenlaakson Urheiluakatemia, kolmanneksi Pohjois-Haagan Yhteiskoulu, neljäs sija laskettiin Jyväskylän Normaalikoulun lukiolle ja viidennen paikan sai Salpausselän Urheilulukio Lahdesta.

Turnauksesta valittiin myös tähdistöjoukkueet. Naisten puolella viisikkoon pääsivät Saana Pirilä (Mäkelänrinteen Urheilulukio), Kaisa Valtakari (Mäkelänrinteen Urheilulukio), Riina Haavisto (Yhdistelmäjoukkue: PHYK ja Mäkelänrinne), Kaisa Lind (Voionmaan Urheilulukio), Marika Kuivalainen (Pohjois-Haagan Yhteiskoulu).

Miesten puolella Petteri Koponen Mäkelänrinteen Urheilulukiosta valittiin turnauksen parhaaksi pelaajaksi. Hänen lisäkseen tähdistöön valittiin Joonas Saariniemi (Pohjois–Haagan Yhteiskoulu), Milos Dobras (Etelä-Kymenlaakson Urheiluakatemia), Mikko–Petteri Järvinen (Etelä–Kymenlaakson Urheiluakatemia), Jere Päivinen (Mäkelänrinteen Urheilulukio).

Turnauksen yhteydessä järjestetyssä valmentajatilaisuudessa päätettiin, että ensi vuoden turnaus järjestetään 5.-6.9.2006 Pääkaupunkiseudulla. Turnaus on avoin aamuharjoittelua koripallossa järjestäville oppilaitoksille.

Sijoitukset:

Naiset

  1. Mäkelänrinteen Urheilulukio
  2. Pohjois–Haagan Yhteiskoulu
  3. Voionmaan Urheilulukio
  4. Yhdistelmäjoukkue (PHYK ja Mäkelänrinne)

Miehet

  1. Mäkelänrinteen Urheilulukio
  2. Etelä-Kymenlaakson Urheiluakatemia
  3. Pohjois–Haagan Yhteiskoulu
  4. Jyväskylän Normaalikoulun lukio
  5. Salpausselän Urheilulukio

Otteluiden lopputulokset:

Keskiviikko 12.10.

kotijoukkue

vierasjoukkue

lopputulos

 

Märsky P

PHYK P

64-62

 

Märsky T

PHYK T

48-41

 

Norssi P

Lahti P

51-48

 

VOI T

Märsky T

27-81

 

Kotka P

Märsky P

49-53

 

Kotka P

Lahti P

79-51

 

Yhdis T

VOI T

60-55

 

Norssi P

Kotka P

53-85

Torstai 13.10.

kotijoukkue

vierasjoukkue

lopputulos

 

PHYK P

Kotka P

69-50

 

Märsky P

Norssi P

62-37

 

PHYK P

Lahti P

74-40

 

Märsky T

Yhdis T

66-29

 

Märsky P

Lahti P

80-48

 

PHYK T

VOI T

40-56

 

PHYK P

Norssi P

51-60

 

PHYK T

Yhdis T

52-34

Asiat

 
4.2.2025 13:47 Pääjuttu

Inspiroivat seminaarit valmentajille ja seuratoimijoille yli lajirajojen – tule mukaan!

Koripalloliiton Unified Through Basketball -hankkeessa järjestetään tänä keväänä kaksi maksutonta seminaaria, jotka keskittyvät sosiaalisen inkluusion edistämiseen urheilussa. Seminaarit on suunnattu eri lajien valmentajille ja seuratoimijoille.

4.2.2025 12:24 Susiladies

Susiladies saalistaa EM-paikkaa viimeisissä karsintaotteluissa

Susiladies päättää EM-karsintaurakkansa helmikuussa kahdella vierasottelulla. Ensin joukkue kohtaa Unkarin 6.2. Miskolcissa ja sen jälkeen Slovenian 9.2. Ljubljanassa. Molemmat ottelut ovat katsottavissa FIBA:n Youtube-kanavalta.

4.2.2025 12:17 Pääjuttu

Eero Saarinen on poissa

Suomalainen koripalloyhteisö sai tiistaiaamuna suru-uutisen. Suomi-koriksen kaikkien aikojen valmentajiin lukeutuva moninkertainen Suomen mestari, maajoukkuevalmentaja ja suomalaisen koripallovalmennuksen kehittäjä Eero Saarinen (1947-2025) on nukkunut pois.

3.2.2025 10:29 Suomalaiset ulkomailla

Roosa Lehtorannalla mestaruus tähtäimessä – ”Ei voi olla muuta tavoitetta”

Roosa Lehtoranta on parannellut pari kuukautta sitkeää alaraajavammaa, mutta hänen seuransa Saarlouis Royals on pelannut vahvasti Saksan Bundesliigassa. Hyvin mennyt kausi on nostanut myös joukkueen odotuksia.

3.2.2025 09:57 Valmentajat

II-tason koulutuskokonaisuus käynnistyy maaliskuussa

Koripalloliitto järjestää II-tason koulutuskokonaisuuden Kisakallion urheiluopistolla Lohjalla. II-tason hyväksytty suorittaminen oikeuttaa Koripalloliiton valmentajalisenssijärjestelmän B-lisenssiin. Koulutuksessa on varmasti tilaa vielä 9 valmentajalle, jotka täyttävät koulutuskriteerit. llmoittautuminen maaliskuussa alkavalle kurssille päättyy 26.2.

1.2.2025 19:54 Korisliiga

Erik Sajantila upotti Korihait kaaren takaa – Katajasta ei tänään vastusta Kauhajoelle

Miesten Korisliigan kahdessa ylemmän jatkosarjan ottelussa voittivat Helsinki Seagulls ja Kauhajoki.

1.2.2025 19:45 Naisten Korisliiga

HBA ja EBT kasvattivat eroaan muihin alemmassa jatkosarjassa - ToPo ja PeKa jatkoivat vahvasti

Naisten Korisliigassa pelattiin neljä ottelua. Päivän voittajia olivat EBT HBA, ToPo ja Peli-Karhut.

31.1.2025 20:25 Korisliiga

Kahdeksanhenkinen Nokia voittoon Kobrista – toiset perättäiset KTP:lle ja Kouvoille

Miesten Korisliigassa pelattiin kolme alemman jatkosarjan ottelua, joissa voittajia olivat BC Nokia, KTP-Basket ja Kouvot.

31.1.2025 15:24 Suomalaiset ulkomailla

Alex Murphy palaa Japanin pääsarjatasolle

Syyskaudella Japanin kolmanneksi korkeimmalla sarjatasolla pelannut Susijengi-veteraani ja vuoden 2023 MM-kisakävijä Alex Murphy, 31, tekee paluun Japanin pääsarjaan. 206-senttisen Murphyn kaappasi riveihinsä Japanin B1-liigan keskisen lohkon toista sijaa isännöivä Alvark Tokyo.

31.1.2025 14:54 Yhteistyökumppanit

Moovy Susijengin kumppaniksi matkalla EM-kotikisoihin

Suomalainen pysäköintipalvelu Moovy ja Susijengi ovat solmineet Tampereella pelattaviin EM-kotikisoihin kumppanuuden, jonka näkyvin osa on kaikki korisfanit yhteen keräävä Fan Zone. Fan Zone rakentuu Moovyn emoyhtiö Finnparkin pysäköintialueelle.

Näytä lisää vastaavia