8.7.2024 14:37 Tampereen Pyrinnön naisten Korisliiga-joukkue vahvistuu toisella ulkomaalaispelaajalla. 183-senttinen yhdysvaltalainen Mari Stewart saapuu Tampereelle yksivuotisella sopimuksella.

Tampereen Pyrinnön naisten joukkueen runko alkaa olla valmis tulevaan Korisliiga-kauteen, kun yhdysvaltalainen Mari Stewart saapuu yksivuotisella sopimuksella Tampereelle. Stewart on pelannut kaksi edelliskautta Englannissa Nottingham Wildcatsin joukkueessa kirjaten päättyneellä kaudella tilastot 16.7/10.0/1.5/1.9. Tätä ennen 183-senttinen Stewart on pelannut muun muassa Kosovossa ja Ruotsissa sekä yliopistouransa West Virginia Wesleyan Collegen riveissä NCAA2-sarjassa.
– Mari tuo paljon monipuolisuutta joukkueeseemme. Hän pystyy pelaamaan molempien laitahyökkääjien sekä sisäpelaajan pelipaikoilla ja viimeistelemään niin korin läheltä kuin kauempaakin. Mari on myös vahva levypallopelaaja kummassakin päässä kenttää, naisten päävalmentaja Petteri Molenius kommentoi.
– Saamme Marilta varmasti myös kokemusta ja johtajuutta joukkueen päivittäiseen tekemiseen. Kaikki keskustelut, joita olen käynyt hänen kanssaan, kertovat korkeasta työmoraalista. Tämän sopimuksen myötä meillä on nyt kasassa hyvä pelaajarunko, jolla kelpaa lähteä tavoittelemaan sarjan kärkipään sijoja.
Pyrintö lähtee siis Korisliiga-kauteen kahdella ulkomaalaisvahvistuksella, joiden etuna on myös se, että Kayla Shaw ja Mari Stewart ovat toisilleen entuudestaan tuttuja kaudelta 2022–2023 Englannista. Viime kauden päätteeksi Korisliigan parhaana pelaajana palkittu ja juuri naisten maajoukkuedebyyttinsä tehnyt Saana Kujala tulee olemaan jälleen erittäin tärkeässä roolissa ja myös muu kotimainen pelaajarunko – Heta Äijänen, Niina Sedano, Reetta-Sofia Tulkki, Peppi Tyynilä ja Kenisha Williams – antaa hyvät edellytykset tavoitella mitalipelejä.
Naisten Korisliiga-kevään hopeajuhliin päättänyt Suomen Olympiakomitean, pääkaupunkiseudun urheiluakatemia Urhean ja Koripalloliiton yhteinen pelaajahautomo HBA-Märsky lähtee eurokentille. Pääosin nuorten EM-mitaleja viime vuosina voittaneista lukioikäisistä pelaajista koostuva HBA-Märsky pelaa syksyllä Naisten Korisliigan lisäksi Euroopan toiseksi korkeatasoisinta kansainvälistä seurajoukkuekilpailua, Eurocupia.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.
189-senttinen SB-Girlsin kasvatti solmi espoolaisseuran kanssa vuoden mittaisen jatkosopimuksen.
Vimpelin Veto on tehnyt pelaajasopimuksen yhdysvaltalaispelaaja Lily Hansfordin kanssa. 188-senttinen laituri on pelannut mm. Oregonin ja Iowan yliopistoissa.
Kouvottaret on solminut yksivuotiset pelaajasopimukset Johanna Rädyn, Jasmina Jonesin ja Lila Lampisen kanssa. Lisäksi Kouvottaret on kiinnittänyt valmennukseen yksivuotisilla sopimuksilla tutun kolmikon: päävalmentaja Joonas Frimodig, valmentaja Jussi Kukkonen ja fysiikkavalmentaja Immo Hietakallio.
Vimpelin Veto on tehnyt kauden 2026-27 kattavan jatkosopimuksen Silja Viidan kanssa.185-senttinen laitahyökkääjä oli viime kaudella joukkueen avainpelaajia.
Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Juuso Sainio, 36, on Vimpelin Vedon Naisten Korisliiga-joukkueen uusi päävalmentaja.
Tampereen Pyrinnön Naisten Korisliiga -joukkue on tehnyt jatkosopimuksen joukkueessa kolme edellistä kautta pelanneen Saana Kujalan kanssa.
Pyrintö on tehnyt sopimuksen Antti Nikkilän kanssa koskien Naisten Korisliigan ja I divisioonan valmennusta kaudella 2026-2027. Nikkilä tulee vastaamaan naisten päävalmentajana myös tyttöpuolen akatemiatoiminnasta, joka kattaa ikäluokat WU19-WU16.