Naisten Korisliiga palasi joulutauolta neljällä ottelulla - HyPolle kauden avausvoitto

5.1.2020 19:44 Hyvinkään Ponteva otti kauden avausvoittonsa, kun se kukisti kotikentällään Vimpelin Vedon. Muissa otteluissa voittoihin ylsivät Catz Lappeenranta, Kouvottaret ja Peli-Karhut.

Kristina Baltic (keskellä) auttoi HyPon kauden avausvoittoon. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga

HyPolle kauden avausvoitto

HyPo katkaisi 14 ottelun tappioputkensa voittamalla kotikentällään ViVe:n 61-60. Kotijoukkue hallitsi ottelua alusta asti, mutta vierasjoukkue tuli viimeisellä neljänneksellä vielä pisteen päähän. Voittoon asti se ei kuitenkaan riittänyt.

- Kilpaurheilussa on huomattavasti mukavampi voittaa kuin hävitä ja tänään me ansaittiin voitto. Toteutettiin hienosti pelisuunnitelmaan ja hyökkäyspäässäkin olen tyytyväinen 35 minuuttiin siihen, miten pelasimme ja maltoimme pyörittää palloa, totesi kotijoukkeen päävalmentaja Miikka Sopanen. 

Hyvinkääläisten voiton takuupelaajina häärivät 22 pistettä, neljä syöttöä ja hurjat 20 levypalloa tilastoinut Kristina Baltic ja 17 pistettä tehnyt Titta-Riitta Lepistö. Vierasjoukkueen tehokkaimmat pelaajat olivat Abria Trice 23 pisteellä ja seitsemällä levypallolla sekä Amy Griffin 15 pisteellä ja kahdeksalla levypallolla.

- Onnittelut HyPolle ansaitusta voitosta! Meillä oli tänään huono heittopäivä. Kahden viikon joulutauon jälkeen kaksi yhteistä treeniä takana ja se näkyi myös tänään kentällä. Harmittaa erityisesti ottelun ensimmäiset jaksot, kun HyPo pääsi tekemään helppoja koreja. Kristina Balticin kanssa ei pärjätty tänään ollenkaan ja hän pääsi liian helposti pelaamaan 1 vastaan 1 korin alla. Siihen olen tyytyväinen, että noustiin 17 pisteen päästä vielä pelaamaan voitosta. Yhden korin ottelun vei tänään HyPo, Jarkko Havu pohti.

Ottelutilasto

Catz Lappeeranta nousi sarjataulukon kolmanneksi

Catz Lappeenranta otti kolmannen voittonsa putkeen, kun se voitti Forssan Alun vieraskentällä 97-86. Voiton ansiosta lappeenrantalaisjoukkue nousi sarjataulukossa kolmanneksi.

Lappeenrantalaisjoukkue johti ottelua parhaimillaan 19 pisteellä ja viimeisen neljänneksen loppu oli lähinnä kosmetiikkaa. Vierasjoukkueesta viisi pelaajaa ylsi kaksinumeroiseen pistesaldoon. Erica Covile ja Jordan Jones pussittivat 23 pistettä. Lisäksi Covile napsi 9 levypalloa ja Jones jakoi 11 syöttöä. Heitä säestivät Natalie Day ja Roosa Kosonen 18 pisteellä.

Vierasjoukkueesta suurimman vastuun kantoivat Taru Tuukkanen 26 pisteellä ja 11 levypallolla sekä Delaney Bruce 22 pisteellä ja 11 levypallolla. 

Ottelutilasto

Kouvottaret käänsi tiukan ottelun voitoksi

Sarjakakkonen Kouvottaret joutui tekemään täyden päivätyön kahden pisteen eteen. EBT johti ottelua vielä muutama minuutti ennen ottelun loppua, mutta lopulta kotijoukkue käänsi ottelun voitoksi 73-69. 

Kotijoukkueen pistetehtailu oli pitkälti Camille Zimmermanin ja Ameryst Alstonin varassa. 73 pisteestä Zimmerman teki 29 ja Alston 24. EBT:n ykkönen oli Carly Boag 22 pisteellä ja 14 levypallolla. 

Kouvottarilla oli ottelussa mukanaan uusi pelaaja, kun loukkaantunutta Claire Lamunua paikkaamaan saapunut Brandi Harvey-Carr teki ensiesiintymisensä joukkueessa. Hän pelasi 18 minuuttia, joissa teki 8 pistettä ja kaapi kaksi levypalloa.

Ottelutilasto

Peli-Karhut jatkaa sarjan kärjessä

Peli-Karhut voitti kotonaan ToPon 98-88. Voitto oli joukkueelle 12:s peräkkäinen. Vierasjoukkue aloitti ottelun pirteästi ja päätti ensimmäisen neljänneksen johtoasemassa. Tämän jälkeen kotijoukkue kuitenkin käänsi ottelun voitokseen.

Kotkalaisten parhaimmistoon kuuluivat Zykera Rice 27 pisteellä ja 11 levypallolla sekä Zykira Lewis 30 pisteellä ja seitsemällä koriin johtaneella syötöllä. Vierasjoukkueen pisteiden teko oli pitkälti korintekotilastoa johtavan Alex Louinin varassa. Hän pelasi ottelussa täydet 40 minuuttia ja teki 41 pistettä ja nappasi 13 levypalloa.

Ottelutilasto


 

 
22.7.2025 15:54 Naisten Korisliiga

Vimpelin Vedon vahvistukseksi Sara Puckett

Vimpelin Veto on tehnyt sopimuksen yhdysvaltalaispelaaja Sara Puckettin kanssa.

22.7.2025 10:53 Pääjuttu

Delanie Crawford Peli-Karhuihin

Hallitseva naisten Suomen mestari Peli-Karhut jatkaa pelaajakiinnityksiään. Kolmantena ulkomaalaisvahvistuksena ryhmään liittyy Tulsan yliopistosta keväällä valmistunut 180-senttinen ja 22-vuotias Delanie Crawford.

22.7.2025 08:40 Naisten Korisliiga

Ella Sahuri siirtyy Lahdesta Espooseen aloittamaan Korisliiga-uransa

19-vuotias, takakentällä viihtyvä Ella Sahuri siirtyy Tapiolan Honkaan kaudelle 2025-26. Heinolalaiskasvatti on pelannut viimeiset kolme kautta Lahti Basketballin Team Lemkemissä naisten 1. divisioonaa.

19.7.2025 10:18 Naisten Korisliiga

Ruotsin maajoukkuepelaaja Elin Gustavsson Peli-Karhuihin

Naisten Korisliigan hallitseva mestarijoukkue Peli-Karhut jatkaa joukkueensa rakentamista tulevaksi kaudeksi. Peli-Karhujen tuorein kiinnitys on Euroliiga-kokemustakin omaava Ruotsin maajoukkuepelaaja Elin Gustavsson, 188 cm ja 32 vuotta, joka saapuu Kotkaan yksivuotisella sopimuksella.

17.7.2025 14:14 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut vahvistuu Veera Mäntykivellä

Naisten Korisliigan hallitseva mestarijoukkue, kotkalainen Peli-Karhut, vahvistuu Lappeenrannan Catzista Kotkaan siirtyvällä 175-senttisellä ja 19-vuotiaalla Veera Mäntykivellä.

16.7.2025 15:34 Naisten Korisliiga

Lotta Vesiluoma palaa Naisten Korisliigaan ToPon paidassa

ToPon Naisten Korisliiga-joukkueen pelinjohtajaosasto vahvistuu nimekkäällä paluumuuttajalla, kun Lotta Vesiluoma palaa kotimaan pääsarjatasolle liittyen ToPon joukkueeseen. Viimeiset kolme vuotta Ruotsissa pelannut Vesiluoma pelasi Naisten Korisliigaa edellisen kerran kaudella 2021-22 kasvattajaseurassaan EBT:ssä.

15.7.2025 09:11 Naisten Korisliiga

Raiana Brown Kouvottarien toinen ulkomaalaisvahvistus

Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 183-senttisen amerikkalaisen sisäpelaaja Raiana Brownin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Brownin ensimmäinen Euroopassa.

14.7.2025 21:57 Naisten Korisliiga

Jasmina Jones uutena kasvona Kouvottarien riveihin

Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 175-senttisen ja 26-vuotiaan lahtelaisen SB-Girls kasvatin Jasmina Jonesin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Jonesille ensimmäinen Naisten Korisliigassa.

11.7.2025 08:18 Naisten Korisliiga

Johanna Räty jatkosopimukseen Kouvottarien kanssa

Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 23-vuotiaan PuHu Junioreiden kasvatti Johanna Rädyn kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Rädylle viides Naisten Korisliigassa Kouvottarien paidassa

11.7.2025 08:14 Naisten Korisliiga

Peppi Lohko Hongan naisiin tulevalle kaudelle

Peppi Lohko, 20, on palannut Sienan yliopistosta takaisin Suomeen ja liittyy Tapiolan Hongan naisten korisliigajoukkueeseen kaudelle 2025-26. SB-Girlsin lahtelaiskasvatti on pelannut viimeisen kahden kauden aikana liigatasolla Espoo Basket Teamissa ja HBA-Märskyssä. Lohko on myös tuttu kasvo nuorten maajoukkueista menneiltä kausilta, joissa hän edusti Suomea 42 nuorten maaottelussa.

Näytä lisää vastaavia