1.6.2015 Lahden NMKY ry on päättänyt, että seura ei jätä hakemusta miesten Korisliigan sarjalisenssistä Namika Lahti –nimellä pelanneelle joukkueelleen kaudelle 2015-16. Päätöksen taustalla on Lahden NMKY:n huono taloudellinen tilanne.
Lahden NMKY:n tiedotteen mukaan hallitus on viime kuukaudet käynyt rahoitusneuvotteluja useiden eri tahojen kanssa, mutta neuvottelut rahoituksesta eivät johtaneet riittävään lopputulokseen.
Maanantaina Lahden NMKY ry kertoi päättäneensä hakea yhdistyksen konkurssiin.
Lahden NMKY:llä on ollut Suomen Koripalloliiton sarjoissa vain Korisliiga-joukkue. Junioritoimintaa pyörittää Namika Lahti Juniorit ry.
Koripalloliiton sarjalisenssiyksikkö käsittelee seuraavien viikkojen aikana aikuisten valtakunnallisten huippu- ja kilpakoripallosarjojen sarjalisenssihakemukset. Mahdollisista sarjojen täydentämisistä tekee päätöksen Koripalloliiton hallitus 15.6. pidettävässä iltakokouksessaan.
Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.
Kauhajoen ja Kataja Basketin välieräsarja saapui päätökseen otteluvoitoin 4–0.
Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.
Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.
Helsinki Seagulls otti Salon Vilppaasta 92–73-kotivoiton ja saa mahdollisuuden ratkaista sarja ensi maanantaina.
Kauhajoki vei välieräsarjan Katajaa vastaan tilanteeseen 2–0.
Korisliigan välierissä Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Salon Vilpasta vastaan.
Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.
Molemmat välieräsarjat avattiin kotijoukkueiden voitoilla. Sekä Seagulls että Kauhajoki siirtyivät ottelusarjoissa 1-0 johtoon.
Korisliiga-välierät pyörähtävät käyntiin lauantaina 5. huhtikuuta. Kahdessa ottelusarjassa toisensa kohtaavat Helsinki Seagulls (sija 1) ja Salon Vilpas (4) sekä Kauhajoki (2) ja Kataja Basket (3).