Namika Lahti julkisti ensimmäiset jatkosopimukset

13.5.2014 Korisliigan pudotuspeleihin viiden vuoden tauon jälkeen tänä keväänä edennyt Namika Lahti on julkaissut ensimmäiset jatkosopimuksensa. Päävalmentaja Ilkka Palviaisen lisäksi lahtelaisjoukkue on sopinut kaudesta 2014/15 Ilkka Vuoren ja Vesa Heinosen kanssa.

Ilkka Vuori jatkaa Namika Lahdessa ensi kaudella. Kuva: Namika Lahti.

 Joensuulaislähtöinen Ilkka Palviainen jatkaa Namikan peräsimessä vuoden mittaisella jatkosopimuksella. Palviainen on ollut osa Namikan valmennusjohtoa jo pitkään ja oli mukana voittamassa vuoden 2009 Suomen mestaruutta apuvalmentajana.

 

Hyvää vauhtia jalkavammastaan kuntoutuva Ilkka Vuori, 28, ja toissa syksynä Lahteen palannut Vesa Heinonen, 22, jatkavat Namikassa vuoden kestävillä sopimuksilla.

 

181-senttinen Vuori loukkaantui kauden alla viimeisessä harjoitusottelussa ja oli sen myötä sivussa koko kauden, keskittyen opiskeluihinsa ja kuntoutumiseen. Leikkauksen jälkeen Vuoren toipuminen on edennyt erinomaisesti ja Namikan kevään ’09 mestaruuden takuumies on jälleen vahva osa joukkueen runkoa.


Vuori aloitti pääsarjauransa kaudella 2003/04 ja kauden 2006/07 päätteeksi hänet palkittiin Korisliigan vuoden puolustuspelaajana.

 

Vuoren tavoin Namikan oman juniorituotannon tuotteisiin lukeutuva Vesa Heinonen pelasi päättyneellä kaudella 47 ottelua. Heinonen kirjautti tehoikseen kauden aikana 4,4 pistettä, 2,3 levypalloa sekä 1,5 syöttöä ottelua kohden. Kauden 2012/13 päätteeksi Heinonen palkittiin Korisliigan kehittyneimpänä pelaajana.

 

Lisätietoja: Namika Lahden tiedote
 
4.2.2025 12:17 Pääjuttu

Eero Saarinen on poissa

Suomalainen koripalloyhteisö sai tiistaiaamuna suru-uutisen. Suomi-koriksen kaikkien aikojen valmentajiin lukeutuva moninkertainen Suomen mestari, maajoukkuevalmentaja ja suomalaisen koripallovalmennuksen kehittäjä Eero Saarinen (1947-2025) on nukkunut pois.

1.2.2025 19:54 Korisliiga

Erik Sajantila upotti Korihait kaaren takaa – Katajasta ei tänään vastusta Kauhajoelle

Miesten Korisliigan kahdessa ylemmän jatkosarjan ottelussa voittivat Helsinki Seagulls ja Kauhajoki.

31.1.2025 20:25 Korisliiga

Kahdeksanhenkinen Nokia voittoon Kobrista – toiset perättäiset KTP:lle ja Kouvoille

Miesten Korisliigassa pelattiin kolme alemman jatkosarjan ottelua, joissa voittajia olivat BC Nokia, KTP-Basket ja Kouvot.

29.1.2025 20:45 Korisliiga

Kokko ja Wood tukahduttivat vajaamiehisen Katajan – joensuulaisille jatkosarjavaiheen toinen tappio

Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Bisons Loimaa ja Korihait saalistivat kumpikin vieraspisteet.

28.1.2025 20:42 Korisliiga

KTP-Basket avasi jatkosarjataipaleensa roimalla voitolla – ylälohkon puolella Seagulls päihitti Kauhajoen

Miesten Korisliigassa jatkosarjat ovat jo täydessä tuoksinassa, kun ylälohkossa pelattiin yksi ja alalohkossa kolme ottelua. Niistä voittoja juhlivat KTP-Basket, Tapiolan Honka, Kouvot ja Helsinki Seagulls.

25.1.2025 20:16 Korisliiga

Korihait ja Kauhajoki kolmituntisessa trillerissä – Katajan Salohallin kirous jatkuu

Lauantain Korisliiga-ilta ei jättänyt ketään kylmäksi. Korihait ja Kauhajoki tarvitsivat paremmuuden selvittämiseen kaksi jatkoaikaa. Salon Vilpas puolestaan nousi hurmiollisen viimeisen kympin myötä voittoon Kataja Basketista.

24.1.2025 21:22 Korisliiga

Vajaamiehinen Pyrintö tyly vieras Lapualla – Rusbatch ja Sakota tulikuumina

Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina, kun alemmassa jatkosarjassa Kobrat isännöi Tampereen Pyrintöä. Influenssa-aallon kanssa painiva vierasjoukkue haki vakuuttavan vierasvoiton lukemin 71–105 (31–57).

24.1.2025 10:00 Korisliiga

Joulukuun kuukauden pelaaja René Rougeau valmistautuu piikkipaikalla jatkosarjaan: ”Viimeisen ottelun tappio oli Seagullsille tärkeä herätys!”

Helsinki Seagullsin 15 ottelun voittoputkeen johtanut René Rougeau valittiin joulukuun 2024 osalta Korisliigan kuukauden pelaajaksi. Nyt hän analysoi joukkueensa asennetta ja Susijengi-tähti Henri Kantosen saapumista kokoonpanoon. Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.

20.1.2025 15:00 Korisliiga

Korisliigan jatkosarjojen ohjelma vahvistettu

Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 24. tammikuuta Kobrien ja Tampereen Pyrinnön välisellä alemman jatkosarjan ottelulla. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.

19.1.2025 13:55 Erotuomarit

Näkymätön mies Rovaniemeltä

Puolalaislähtöinen erotuomari Karol Kowalski on vakiinnuttanut asemansa suomalaisessa huippukoripallossa ja eurokentillä. Hän tähtää määrätietoisesti koko ajan korkeammalle roolissa, jossa onnistumista mitataan huomaamattomuudella.

Näytä lisää vastaavia