3.9.2025 14:04 Susijengin pelit Tampereen EM-alkulohkossa huipentuvat tänään keskiviikkoiltana otteluun hallitsevaa maailmanmestaria Saksaa vastaan. Vaikka kaksi vuotta sitten Saksa antoi Susijengille oppitunnin Okinawan MM-kisoissa, Susijengin ”likaisen työn tekijäksi” kisaviikon aikana profiloitunut Olli Nkamhoua uskoo omiensa yllätysmahdollisuuksiin kotiyleisön edessä.
Olivier Nkamhoua uskoo Susijengin yllätysmahdollisuuksiin Saksaa vastaan. Kuvat: Ville Vuorinen / Susijengi.
Kaksi vuotta sitten Susijengi onnistui haastamaan Saksaa runsaan puolentoista jakson ajan, jonka jälkeen Saksa aloitti karkumatkan kenraalinsa Dennis Schröderin korilleajoista syntyneistä vapaista paikoista ja hyökkäyslevypalloista nostetuista koreista.
Toisen jakson puolenvälin 27–27-tasatilanne kääntyi nopeasti Saksan kahdeksan pisteen taukojohdoksi ja kolmannen jakson alussa 20 pisteen johdoksi. Saksa kuittasi Okinawan alkulohkon kolmannen voittonsa pistein 101–75 (47–39).
- Tuli turpaan kolkyt pistettä, kuittaa Olivier Nkamhoua muistonsa kahden vuoden takaa.
Susijengin puolustukseksi on sanottava, että Saksa oli MM-kisoissa muutenkin omaa luokkaansa. Saksa päihitti Japanin 18 pisteellä, Australian kolmella pisteellä Georgian 27 pisteellä ja Luka Doncicin Slovenian 29 pisteellä ennen pudotuspelejä, joissa Saksa peittosi niin Latvian, Yhdysvallat kuin Serbiankin.
- Saksan runko on pelannut tosi pitkään yhdessä. Sen lisäksi, että heillä on tosi hyviä yksilöitä, he pelaavat vahvaa joukkuepeliä niin, että jokainen pelaaja tietää roolinsa, mikä maksimoi joukkueen tehokkuuden, Nkamhoua kertoo syyksi Saksan iskuvoimaisuudelle.
Ensimmäisellä Euroopan-ammattilaiskaudellaan Niners Chemnitziä Saksan Bundesliigassa edustanut Nkamhoua sai Saksassa syventävän kurssin sikäläisen koripallon ominaisuuksiin.
- Saksalaiset tykkää pelata fyysisempää korista kuin monet muut jengit, vaikka se onkin Bundesliigassa vähän joukkuekohtaista. Toinen silmiin pistävä asia on pelinrakentajakulttuuri: pointit johtavat Saksassa tosi vahvasti joukkuettaan, Nkamhoua jatkaa.
Parempaa esimerkkiä tuskin löytyy kuin vuoden 2023 MM-kisojen arvokkaimpana pelaajana (MVP) palkittu NBA-veteraani Dennis Schröder, joka on hurjastellut EM-alkusarjassa 22,3 pistettä (2p 61,3%, 3p 44,4%, 1p 88,2%), 5,5 syöttöä, 2,5 levypalloa ja 1,3 riistoa ottelua kohden.
Kun Tampereen EM-alkulohko on vierähtänyt päätöspäiväänsä, Nkamhoua kehuu estoitta kulunutta viikkoa.
- Tosi mahtava kokemus tähän asti. Meidän fanit on tuonut Areenalle ihan älyttömän hyvän ilmapiirin, jossa on ollut mahtava pelata.
Samaan aikaan EM-kisat ovat olleet odotetun intensiiviset.
Kolmen pisteen voittoon päättynyt Ruotsi-peli vapautti joukkueen energiat, jonka jälkeen 30 pisteen Iso-Britannia-voitto oli hyökkäyspään hurlumheitä alusta loppuun. Montenegroa vastaan Susijengi sai viimein joukkuepuolustuksensa kuntoon ja petasi itselleen kolmannen voiton.
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.Katsokaapa tätä! 😱 Olivier Nkamhoua ja alley-oop yhdellä kädellä sisään! 💥 #eurobasket #koripallo #koris #susijengihttps://t.co/67V9OcoNhi pic.twitter.com/spyp2MqHbC
— Ruutu Urheilu (@RuutuUrheilu) August 29, 2025
Liettua vei puolestaan maanantaina vauhdin susipelistä ja pakotti kisaisännän ”painimolskille” ottelussa, jossa iskuja annettiin molemmin puolin, ja haki Susijengin viime minuuttien haamuheitoista huolimatta kolmen pisteen voiton.
Nkamhoua on tullut turnauksessa vaihtopenkiltä peliin Susijengin kuudentena miehenä ja kellottanut 19,1 minuuttia ottelua kohden omien sanojensa mukaan ”Garbage Manin” roolissa tehden sitä, mitä joukkue häneltä milloinkin vaatii. Tähän asti Nkamhoua on kirjauttanut 8,5 pistettä, 4,8 levypalloa, 3,3 syöttöä ja 1,0 blokin ottelua kohden.
- Näen, että ”Garbage Manin” rooli on sellainen, joka jonkun pitää aina joukkueessa tehdä. Tässä joukkueessa oon kokenut olevani hyvä mies siihen rooliin ja oon ottanut sen vastuun itselleni, hän kommentoi.
- Turnaus on tietysti pitkä ja mitä pidemmälle mennään, sen korostetummin pitää keskittyä pieniin asioihin ja yksityiskohtiin, pidettävä huolta omasta kropastaan. Kaikkemme teemme, että turnaus kestäisi mahdollisimman pitkään.
Vaikka Saksa on ollut kuluvana kesänä häikäisevä ja kärsinyt vain yhden tappion – senkin suurimmalle mestarisuosikille Serbialle – Nkamhoua uskoo omiensa kykyyn haastaa maailmanmestari tasaväkiseen otteluun.
Koko joukkue tiedostaa, että täydellisellä onnistumisella Susijengin on mahdollisuus vielä jopa sijoittua lohkonsa ykkössijalle.
- Meidän pitää tulla illalla sellaisella asenteella matsiin, millä Saksa on tullut joka matsiin tähän asti, eli valmiina antamaan ensimmäinen isku. Ollaan fyysisempiä, ei anneta tuumakaan periksi, lähdetään pelaamaan omaa korista. Meillä on meidän kotiyleisö tukena.
Susijengi ja Saksa kohtaavat Tampereen EM-alkulohkon päätösottelussa keskiviikkona 3.9. klo 20.30 alkaen. Nelonen ja Ruutu televisioivat ottelun. Viimeiset liput otteluun täältä!
Kun FIBA myönsi Tampereelle vuoden 2025 koripallon EM-kotikisalohkon, tuskin kukaan muu joukkueessa oli yhtä innoissaan kuin Tampereen Pyrinnön kasvatti Miro Little, joka sai Euroopan suurimman koriskarnevaalin kotiseuduilleen. Littlen mukaan EM-avausottelu Ruotsia vastaan oli ikimuistoinen kokemus, mutta joukkueelle jäi parannettavaa.
Kahden vuoden takainen maailmanmestari Saksa ei ole osoittanut horjumisen merkkejä, vaikka Gordon Herbert siirtyi joukkueen peräsimestä syrjään vuosi sitten. Tänä kesänä vain mestarisuosikki Serbialle hävinnyt Saksa on nautiskellut selkeät voitot jokaisesta EM-kisavastustajastaan Tampereella tähän asti.
Tampereen EM-kotikisoissa Susijengi hävisi ensimmäisen alkulohko-ottelunsa, kun Liettua oli parempi loppunumeroin 78-81 (36-45). Liettua sai koottua johtonsa ensimmäisellä puoliajalla ja onnistui suojelemaan sitä loppuun asti täyteen myydyn Nokia Areenan 12 900 katsojan edessä.
Susijengin syömähammas Lauri Markkanen, 213 cm ja 28 vuotta, pelasi lauantai-iltana uransa 50. miesten maaottelun joukkueensa peitotessa Montenegron. Markkanen on kymmenen vuotta kestäneellä maajoukkueurallaan kirjoittanut nimensä Suomi-koriksen historiankirjoihin jättimäisin kirjaimin.
Tampereen EM-kotikisalohkon kolme ensimmäistä otteluaan voittaneen Susijengin haaste kohoaa kertaheitolla useammalla pykälällä maanantaina, kun vastaan saapuu kansainvälisen koripallon jättiläisenä tunnettu Liettua. Aiempien vahvuuksiensa lisäksi Liettua on tänä vuonna kehittänyt peliään entistä nopeammaksi, kertoo Susijengin valmentaja Sean Sheldon.
Tampereen EM-kisojen alkulohkossa nähtiin taas täpötäysi 12 900 katsojan Nokia Areena, joka pääsi nauttimaan Susijengin kolmannesta voitosta kolmeen otteluun. Tällä kertaa Susijengin kynsiin jäi sitkeänahkainen Montenegro loppunumeroin 65-85 (37-47).
Päihitettyään takamiesvetoiset ja nopeaan peliin pyrkivät Ruotsin ja Iso-Britannian EM-kisojen avausotteluissaan Susijengi saa seuraavaksi vastaansa NBA-jyrä Nikola Vucevicin johtaman ja suurinumeroiset tappiot Saksalle ja Liettualle kärsineen Montenegron, joka pyrkii horjuttamaan Susijengin itseluottamusta taas uudella pelitavalla.
EM-kotikisalohkoa Tampereella isännöivä Susijengi toivottaa kannattajansa tervetulleeksi fanitapaamiseensa sunnuntaina 31.8. klo 18.15 Tampereen keskustaan.
Susijengin toinen EM-ottelu Tampereella päättyi kolmosfestivaalien jälkeen 109-79 (58-42) voittoon Iso-Britanniaa vastaan. Lauri Markkanen oli huikeassa pelivireessä ja sivuutti omaa EM-kisaennätystään säkittämällä 43 pistettä täpötäyden, 12 900 katsojan, edessä Nokia Areenalla.
EM-kotikisaurakkansa trillerivoitolla Ruotsista käynnistänyt Susijengi kääntää seuraavaksi katseensa perjantain iltaottelun vastustajaansa Isoon-Britanniaan, joka väläytteli EM-karsinnoissa kaatamalla mm. Tshekin ja Kreikan. Susijengin valmennusjohtoon kuuluva Sean Sheldon peräänkuuluttaa omiltaan erityisesti huolellisuutta.