Olympiakomitea: Liikunnan ja urheilun rajoitukset purettava – sulkutilan vahingot korvattava

27.1.2022 10:09 Suomen Olympiakomitea vetoaa hallitukseen, että liikuntaan ja urheiluun kohdistuvista rajoituksista luovuttaisiin. Suomen Koripalloliitto yhtyy Olympiakomitean vetoamukseen.

– Liikunnan rajoituksia on perusteltua keventää mahdollisimman pian. Harrastamisen rajoittamisella on pitkäaikaisia haittoja suomalaisten fyysiselle ja henkiselle hyvinvoinnille. Nyt on aika avata myös sisäliikuntatilat. Liikuntayhteisö on vahvasti sitoutunut ja osaa järjestää toimintaa terveysturvallisesti, sanoo Olympiakomitean toimitusjohtaja Mikko Salonen Olympiakomitean tiedotteessa.

Olympiakomitea esittää liikunnalle ja urheilulle koronatukipakettia seuraavaan lisätalousarvioon. Koronarajoituksilla on ollut mittavat taloudelliset vaikutukset liikunnalle ja urheilulle. Tukea tarvitsevat erityisesti liikunta- ja urheiluseurat sekä taloudellisia menetyksiä kohdanneet tapahtumien järjestäjät ja liikunta-alan yritykset.

– Koronarajoituksilla on ollut suuri inhimillinen ja taloudellinen hintalappu. Liikunta on huomioitava seuraavassa lisätalousarviossa. Seurat, liikunta-alan yritykset ja joukkuelajien sarjat ovat kokeneet koronakurimuksessa kovia. Seuroilla on valtava merkitys koronakriisin jälkihoidossa, kun pyrimme saamaan toiminnasta pudonneet lapset ja nuoret takaisin mukaan, muistuttaa Salonen.

Liikuntayhteisössä on arvioitu, että sulkutilasta ja pitkittyneistä rajoituksista johtuen tarve on vähintään yhtä suurelle tukipaketille kuin viimeksi. Edellisestä liikunnan koronatukipaketista päätettiin viime vuoden huhtikuussa ja sen suuruus oli 18,5 miljoonaa euroa. Sen jälkeen koronarajoitukset ovat jatkuneet useita kuukausia.

– Toivomme, että hallitus kuulee liikunnan ja urheilun hädän. Kyse ei ole ainoastaan kymmenistä tuhansista työpaikoista, vaan ennen kaikkea suomalaisten hyvinvoinnista sekä satojen miljoonien eurojen arvoisesta vapaaehtoistyön kulttuurista. Suomella ei ole varaa seurojen kaatumiseen, korostaa Salonen.

Lähde: Olympiakomitean tiedote

 
27.6.2025 10:58 Koripalloliitto

Korisperhe kerää voimansa Vimpelin Vedon auttamiseksi – näin voit auttaa

Vimpelin Vedon yhteisö menetti reilu viikko sitten liikuntahallin tulipalossa peli- ja harjoituspaikan sekä harjoitusvälineet aina palloja myöten. Seura kerää nyt lahjoituksia tukirahastoon. Tavoite on hankkia uusia peli- ja harjoitusvälineitä ja palauttaa harjoittelu- ja peliolosuhteet mahdollisimman nopeasti.

25.6.2025 12:16 EM-kotikisat 2025

EuroBasket 2025 -turnaus saamassa WWF:n vastuullisuusmerkin ensimmäisenä suomalaisena tapahtumana

Tämän kesän koripallon EM-kotikisat ovat mukana WWF:n urheilu- ja tapahtuma-alan vastuullisuusmerkin pilottihankkeessa. Elokuun kisat saavat ensimmäisenä Suomessa WWF:n vastuullisuusmerkin.

17.6.2025 13:35 Koripalloliitto

Miljoona koria! -haaste tempaa seurat ja koulut mukaan EM-kisahuumaan

Suomen Koripalloliitto kutsuu koripalloseurat ja koulut mukaan yhteisiin korintekotalkoisiin. Tavoitteena on heittää yhdessä miljoona koria elo-syyskuussa Tampereella järjestettävien miesten koripallon EM-kisojen hengessä.

5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

29.5.2025 10:06 Pääjuttu

Pidä suomikoris taskussa - seuraa Koripalloliiton kanavia somessa

Koripalloliitto viestii laajasti suomalaisen kilpa- ja harrastekoripallon tapahtumista, ihmisistä ja ilmiöistä.

19.5.2025 14:17 Koripalloliitto tiedottaa

Kari Kilpinen palkittiin lasten ja nuorten valmentajapalkinnolla

Tamperelainen koripallovalmentaja Kari Kilpinen sai yhden kolmesta tänä vuonna jaettavasta Alfred Kordelinin säätiön lasten ja nuorten valmentajapalkinnosta. Hän on tehnyt poikkeuksellisen merkittävän elämäntyön lasten ja nuorten koripallon parissa.

17.5.2025 14:29 Koripalloliitto tiedottaa

Timo Elo jatkaa puheenjohtajana seuraavalle kolmivuotiskaudelle - Koripalloliiton uusi strategia esiteltiin liittokokouksessa

Koripalloliiton kevätliittokokous järjestettiin 17.5. Kulttuurikasarmilla Helsingissä. Liittohallituksen puheenjohtajana jatkaa Timo Elo. Lisäksi liittohallitukseen saatiin uusi jäsen, kun Timo A. Järvinen valittiin jäseneksi seuraavalle kolmivuotiskaudelle.

14.4.2025 16:00 Koripalloliitto tiedottaa

Koripalloliiton puheenjohtaja- ja hallitusvalinnat kevätliittokokouksessa 2025

Vielä tämän viikon ajan seurat voivat ehdottaa puheenjohtajaa ja jäseniä liittohallitukseen. Valinnat tehdään toukokuussa kevätliittokokouksessa, johon osallistuminen on seuroille paras tapa vaikuttaa liiton toimintaan.

4.4.2025 15:14 Seurauutinen

#Seurauutinen: Osallistu Ihmisoikeudet urheilussa -verkkokoulutukseen

Koulutus on suunnattu mm. valmentajille, seuratoimijoille ja muille urheilun ruohonjuuritasolla työskenteleville. Se sopii myös laajemmin urheilujärjestöissä toimiville ihmisille. Koulutus on tehty urheilutoimijoiden kanssa yhteistyössä.

24.3.2025 16:15 Koripalloliitto

Katsomosta kuuluu – mutta mitä?

Erityisesti junioripeleissä katsojilla on suuri merkitys nuorten pelaajien pelikokemukselle, itsetunnolle ja jopa urheiluharrastuksen jatkumiselle. Entiset huippupelaajat ja nykyiset korisvanhemmat muistuttavat, kuinka tärkeää on luoda kannustava ja kunnioittava ilmapiiri kentän laidalle ja osoittaa arvostusta niin vastustajaa, erotuomareita kuin toimitsijoita kohtaan.

Näytä lisää vastaavia