Oma koira puri pahasti Lapualla, Ortiz johdatti Seagullsin vierasvoittoon

14.12.2018 20:46 BC Nokia haki vierasvoiton sarjan viimeisenä olevan Korihaiden kustannuksella.

Seagullsin Chris Ortiz torjui Larry Andersonin ja Kobrien mahdollisuudet voittoon. Kuva: Pasi Ahola

Helsinki Seagulls päätti kolmen vierasottelun putkensa vakuuttavaan voittoon Lapuan Kobrien kotiparketilla koriluvuin 81–104 (41–50). Kobrille tappio oli jo seitsemäs peräkkäinen. Samalla Seagulls nousi sarjataulukossa lapualaisjoukkueen ohi.

– Täytyy olla tyytyväinen tähän voittoon, sillä Kobrat on ilkeä vastus. Jos heidät päästää juoksemaan kenttää, niin oma joukkue on pulassa. Saimme kuitenkin hyvän otteen pelistä alusta alkaen ja näin Kobrien hyvät hetket jäivät vähiin, Seagullsin päävalmentaja Mikko Larkas kertasi.

Avauspuoliskolla Seagulls oli joukkueista aktiivisempi. Kobrat ei saanut montaakaan onnistunutta suoritusta perätysten, vaan kotijoukkueen pelaamista leimasivat huolimattomuus ja ailahtelevaisuus.

Puoliaikatauon jälkeen oikeastaan mikään ei muuttunut. Kobrat sai ajoittain aikaan kirin tynkää, mutta Seagulls katkaisi omilla hyökkäyksillään kotijoukkueen suurimman innon.

Seagullsin paras pelaaja oli vielä viime kaudella Lapualla pelannut Chris Ortiz. Ortiz osui tuttuihin koreihin läheltä ja kaukaa. Kaiken kaikkiaan Ortiz tehoili peräti 27 pistettä, 10 levypalloa ja neljä syöttöä.

– Oli mukava pelata vanhassa kotisalissa, täältä riittää muistoja viime kaudelta. Paljon tuttuja kasvoja katsomossa ja vastustajan paidassa. Tutussa salissa on helppo heittää, kun on paljon toistoja näihin koreihin. Hyvä voitto meiltä ja omaankin peliin voi olla tyytyväinen, Ortiz hymyili.

Vierasjoukkueesta edukseen esiintyivät myös Tyler Thorton (18/5/6s), Juwan Staten (18/3/6s) ja Tuukka Kotti (15/7/3s).

Vaisun kotijoukkueen ykkönen oli jälleen Khalil Small (21/4).

– Seagulls pelasi mielestäni tosi hyvin. Ei pystytty oikein vastaamaan siihen. Puolustus vuotaa. Vaikea voittaa, kun vastustaja lyö taululle yli sata pistettä. Paljon pitää petrata joka osa-alueella, Kobrien kapteeni Lauri Toivonen vaati.

Kobrien kausi jatkuu keskiviikkona paikallisottelulla Kauhajoella. Seagulls puolestaan palaa keskiviikkona kotihalliinsa, kun Tampereen Pyrintö saapuu vieraaksi Helsinkiin.

Ottelutilasto

BC Nokia aiheutti Korihaille jo kuudennen peräkkäisen tappion

Uudenkaupungin Korihait palasi pitkältä pelitauolta siipirikkoisella kokoonpanolla, kun BC Nokia vieraili Pohitullissa. Lopulta BC Nokia vei sarjapisteet mukanaan koriluvuin 77–85 (37–47).

Tappio oli Korihaille jo kuudes peräkkäinen. Korihailta olivat sivussa kokoonpanosta pelintekijä Mario Edwards, Miikka Marttinen ja Emil Djeen. Vain kahdeksalla pelaajalla otteluun lähtenyt kotijoukkue olikin nostanut kokoonpanoonsa vasta 15-vuotiaan Aamo Nikulan. Nikula sai vastuuta ottelussa vajaan kuuden minuutin verran.

BC Nokian voiton takasi vahva toinen neljännes, jonka vierasjoukkue voitti 29–19. Myös BC Nokialla oli kokoonpanohuolia, sillä päävalmentaja Ville Tuominen käytti kentällä ainoastaan seitsemää pelaajaa.

BC Nokian toisen peräkkäisen voiton paras pistemies oli sentteri Dragan Labovic 20 pinnallaan. Loukkaantuneen Malcolm Bernardin korvannut Juan Davis Jr. jatkoi toisessa Korisliiga-ottelussaan erinomaisia otteitaan. Davis Jr. takoi jo toisen tupla-tuplan: 13 pistettä ja 16 levypalloa.

Korihaiden taisteluilme oli koko kamppailun kohdillaan, mutta sarjataulukon viimeisenä oleva joukkue antoi turhan paljon tasoitta poissaoloillaan. Marius Van Andringa (19/2/7s) ja Bryan Coleman (19/11/2s) olivat haipaitojen parhaimmistoa.

Korihait pelaa vielä ennen joulua Turussa Ura Basketin vieraana ensi viikon lauantaina. BC Nokia sen sijaan pelaa keskiviikkona kotiottelun samaista Uraa vastaan.  

Ottelutilasto 

Henkilöt

 
10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

27.11.2025 12:57 Korisliiga

Pyrinnön Valtteri Mervola haaveili junnuna olevansa jonain päivänä Korisliiga-joukkueen avausviisikon pelinjohtaja – nyt kun se on totta, se on pelaajalle arkipäivää

Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.

22.11.2025 19:33 Korisliiga

Tahvanainen ja Aalto johtivat Korihaiden pistetehtailua – Katajalle kauden kolmas voitto

Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.

Näytä lisää vastaavia