22.1.2018 Korisliigan kärkikahinoissa tiukasti taisteleva Tampereen Pyrintö ja seuran oma kasvatti, 25-vuotias laituri Osku Heinonen ovat solmineet jatkosopimuksen. Jatkosopimus ulottuu kevääseen 2020 asti.
Ikitaistelija Osku Heinonen ja Tampereen Pyrintö ovat solmineet jatkosopimuksen, joka ulottuu aina kevääseen 2020 asti. Kuva: Ville Vuorinen
Tilastojen valossa uransa parasta kauttaan pelaava Heinonen on urakoinut liigaparketeilla yhteensä 237 ottelua, joista 197 tamperelaisten paidassa. Kauden 2016/17 mies vietti Kouvolan Kouvojen riveissä.
Kuluvalla kaudella 24 pelissä keskimäärin vajaat 23 minuuttia ottelua kohden urakoinut Heinonen on kirjauttanut keskiarvoikseen 7,4 pistettä, 2,4 levypaloa ja 1,3 syöttöä ottelua kohden. Kaikki lukemat ovat Heinosen uran kovimpia noteerauksia liigatasolla. Kolmoset Pyrintö-kasvatti on nakuttanut säkkiin 41,6% tarkkuudella.
- Tämän kauden alku on ollut hyvä sekä henkilökohtaisesti, että joukkueelta, joten oli luontevaa jatkaa Pyrinnössä. Valmennusjohdolta on tullut hyvää palautetta ja heidän jatkaminen vuoteen 2020 saattoi vaikuttaa myös omaan päätökseen, Heinonen paljastaa.
Pyrinnön päävalmentaja Sami Toiviainen myös varsin iloinen yhteisen taipaleen jatkumisesta.
- Hienoa, että Osku jatkaa Pyrinnössä ja minun valmennuksessani vielä ainakin seuraavat kaksi kautta. Osku on ollut tällä kaudella iso palanen meidän pelaamista ja uskon vahvasti, että tulevina kausina saamme kehittää Oskun pelaamista vielä entisestään, Toiviainen toteaa.
Miesten Korisliigan kahdessa ylemmän jatkosarjan ottelussa voittivat Helsinki Seagulls ja Kauhajoki.
Miesten Korisliigassa pelattiin kolme alemman jatkosarjan ottelua, joissa voittajia olivat BC Nokia, KTP-Basket ja Kouvot.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Bisons Loimaa ja Korihait saalistivat kumpikin vieraspisteet.
Miesten Korisliigassa jatkosarjat ovat jo täydessä tuoksinassa, kun ylälohkossa pelattiin yksi ja alalohkossa kolme ottelua. Niistä voittoja juhlivat KTP-Basket, Tapiolan Honka, Kouvot ja Helsinki Seagulls.
Lauantain Korisliiga-ilta ei jättänyt ketään kylmäksi. Korihait ja Kauhajoki tarvitsivat paremmuuden selvittämiseen kaksi jatkoaikaa. Salon Vilpas puolestaan nousi hurmiollisen viimeisen kympin myötä voittoon Kataja Basketista.
Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina, kun alemmassa jatkosarjassa Kobrat isännöi Tampereen Pyrintöä. Influenssa-aallon kanssa painiva vierasjoukkue haki vakuuttavan vierasvoiton lukemin 71–105 (31–57).
Helsinki Seagullsin 15 ottelun voittoputkeen johtanut René Rougeau valittiin joulukuun 2024 osalta Korisliigan kuukauden pelaajaksi. Nyt hän analysoi joukkueensa asennetta ja Susijengi-tähti Henri Kantosen saapumista kokoonpanoon. Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.
Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 24. tammikuuta Kobrien ja Tampereen Pyrinnön välisellä alemman jatkosarjan ottelulla. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.
Puolalaislähtöinen erotuomari Karol Kowalski on vakiinnuttanut asemansa suomalaisessa huippukoripallossa ja eurokentillä. Hän tähtää määrätietoisesti koko ajan korkeammalle roolissa, jossa onnistumista mitataan huomaamattomuudella.
Miesten Korisliigan runkosarjassa pelattiin tänään viimeinen ottelukierros kauden 2024–25 osalta. Jatkosarjat käynnistyvät lauantaina 25. tammikuuta.