31.1.2004 SM-Koriksen pistetilaston kärkinimi Pasi Riihelä, 28, on solminut jatkosopimuksen seuransa Lappeenrannan NMKY:n kanssa. Osapuolet ovat allekirjoittaneet 1+1-vuotisen sopimuspaperin. Riihelä on pelannut Lappeenrannassa vuodesta 2001.
Kuluvalla kaudella Pasi Riihelä on ollut SM-Koriksen valovoimaisin tähti. Hän johtaa sarjan korintekijätilastoa 25,8 pisteen keskiarvollaan. Mikäli Riihelä onnistuu pitämään kärkipaikan runkosarjan loppuun saakka, tulee hänestä ensimmäinen suomalaissyntyinen korikuningas sitten kauden 1979-80, jolloin Tapio Sten nakutti 34,9 pistettä ottelua kohden.
Riihelä on heittänyt tällä kaudella uudeksi SM-ennätyksekseen 45 pistettä. Lisäksi hän on vienyt 7,3 levypalloa ja riistänyt 1,58 kertaa ottelua kohden.
Pasi Riihelä on pelasi kaudet 1998-2001 Euroopassa ammattilaisena. Hän vietti pelikauden 1998-99 Saksan Bundesliigassa USC Freiburgin joukkueessa. Saksasta matka vei Ruotsiin, jossa Riihelä vahvisti kaksi kautta boråslaisjoukkue M7 Basketia pelaten mm. Earvin "Magic" Johnsonin joukkuekaverina. Lappeenrantaan maajoukkueenkin kapteenina toiminut Riihelä siirtyi syksyllä 2001.
Urallaan Riihelä on pelannut 53 miesten ja 23 nuorten maaottelua. Kotimaan sarjoissa Riihelä pokkasi peräkkäisinä vuosina (1995-98) nousujohteisen pystisarjan, kun hänet valittiin ensin I divisioonan parhaaksi, sitten SM-Koriksen vuoden tulokkaaksi, vuoden kehittyneimmäksi ja vuoden parhaaksi.
Syntynyt: |
6.4.1975 | |
Pituus: |
199 cm | |
Paino: |
100 kg | |
Kasvattajaseura: |
Kankaantaan Kisa | |
Miesten maaottelut: |
53 (pisteitä 284, keskiarvo 5,4) | |
Nuorten maaottelut: |
23 (pisteitä 143, keskiarvo 6,2) | |
Valintoja: |
SM-sarjan paras pelaaja 1998 (Kouvot), vuoden kehittynein 1997 (Kouvot), vuoden tulokas 1996 (KanKi), I divisioonan paras pelaaja 1995 (KanKi). | |
Piste-ennätys (SM): |
45 pistettä, LrNMKY-Korihait 15.10.2003 |
Salon Vilpas kaatoi Korihait puolivälierissä otteluvoitoin 3–2 ja kapeilla marginaaleilla.
Suomen Koripalloliiton sääntö- ja kurinpitoyksikkö on langettanut Salon Vilppaalle 500 euron sakkorangaistuksen toimitsijavirheen takia.
Tampereen Pyrinnön monivuotinen Korisliiga-joukkueen kapteeni Antero Lehto päättää uransa 41-vuotiaana. Korisliiga-legenda pelasi urallaan historialliset 25 kautta. Näistä 21 kautta hän puki kasvattajaseuransa Pyrinnön pelipaidan päälleen.
Helsinki Seagullsin ja Kouvojen puolivälierät ratkesivat Seagullsille voitoin 3–1, mutta Korihaiden ja Salon Vilppaan sarja on nyt tasatilanteessa 2–2.
Korihait vaati tekemässään vastalauseessa Vilpas–Korihait -ottelun lopputuloksen mitätöintiä ja ottelun määräämistä pelattavaksi uudelleen ottelun loppuhetkien tapahtumien vuoksi.
Kataja Basket lunasti toisena joukkueena Kauhajoen jälkeen paikkansa välierissä. Bisons Loimaa kaatui puolivälierissä 3–0.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Korihaiden Kaleb Warnerille 500 €:n sakkorangaistuksen.
Kauhajoesta tuli playoffien ensimmäinen joukkue, joka voitti sarjansa ja eteni välieriin. Helsinki Seagulls ja Salon Vilpas johtavat omiaan nyt 2–1.
Miesten Korisliigan puolivälierissä voittivat tänään Kouvot, Kataja Basket ja Kauhajoki.
Vilpas pääsi mukaan peliin heikosta alusta huolimatta, mutta otteluisäntä Korihait repi voiton yhden korin erolla.