PeKa, EBT ja FoA avasivat pudotuspelit voitolla

23.3.2023 20:56 Naisten Korisliigan pudotuspelit saatiin käyntiin kolmella ottelulla. Sarjat ovat seuraavissa peleissä katkolla Peli-Karhuille, EBT:lle ja FoA:lle.

Sierra Moore on hurjassa iskussa. Kuva: Ville Vuorinen / Naisten Korisliiga

PeKa:lle avausvoitto

Kotkan Peli-Karhut nappasi ensimmäisen kiinnityksen välieräpaikkaan. Joukkue kukisti Kouvottaret selvin numeroin 86-66.

Vierasjoukkue aloitti vahvasti ja karkasi ensimmäiselle jaksolle johdossa. Kotijoukkue sai kuitenkin pelinsä uomiinsa toiselle jaksolle. Se merkittiin PeKa:lle 24-6 ja tämän jälkeen joukkue meni menojaan.

Natalie Kleemann-Day teki tupla-tuplan 25 pisteellä ja 14 levypallolla. Roosa Kosonen pussitti 17 pistettä. Vierasjoukkueen ykkönen oli Alexandria McDonald 21 pisteellä ja 17 levypallolla.

Sarja on katkolla Peli-Karhuille lauantaina.

Ottelutilasto

Moore johdatti EBT:n voittoon

Espoo Basket Team otti illan ottelussa kovan taistelun jälkeen voiton 89-78. Sarja on katkolla espoolaisille sunnuntaina.

Ottelun kolmen ensimmäisen jakson aikana molemmilla joukkueilla oli omat hyvät hetkensä. Päätösjaksolle lähdettiin tasatilanteessa. Sen aikana Espoolaiset kuitenkin karkasivat Sierra Mooren johdolla. Hänelle kirjattiin jakson aikana 14 pistettä.

- Ei ollut helppo voitto, mutta taistelimme hienosti. Vimpeli laittoi meidät koville levypalloissa. Levypallopelaamista on parannettava, Moore sanoi ottelun jälkeen.

Moore oli hurjassa iskussa. Hän upotti 39 pistettä ja keräsi 12 levypalloa. Carmen Tyson-Thomas 21/13/6 koriin johtanutta syöttöä pelasi myös upeasti. Anni Kujala heitti ViVe:lle 18 pistettä.

Seuraava ottelu pelataan Vimpelin kotikentällä.

Ottelutilasto

FoA haki arvokkaan vierasvoiton

Tampereen Pyrintö emännöi puolivälieräsarjan avausottelussa FoA:aa. Tasaisen ottelun vei lopulta nimiinsä Alku 84-71.

Puoliajalle mentiin vieraiden johtaessa, mutta Pyrintö kiri kolmannella jaksolla joukkueiden välisen eron pisteeseen. Päätösjaksolla FoA kuitenkin tiivisti puolustustaan ja Caterrion Thompson teki tuhojaan hyökkäyksessä. Näiden turvin Alku karkasi voittoon.

Jade Vega heitti vieraille 22 pistettä. Sara Rokkanen säesti 20 pisteellä. Ottelun korikuningatar oli Tera Reed, jolle merkittiin 26 pistettä ja kymmenen levypalloa.

Välieräpaikka on katkolla FoA:lle lauantaina kotikentällä.

Ottelutilasto

 
22.7.2025 10:53 Pääjuttu

Delanie Crawford Peli-Karhuihin

Hallitseva naisten Suomen mestari Peli-Karhut jatkaa pelaajakiinnityksiään. Kolmantena ulkomaalaisvahvistuksena ryhmään liittyy Tulsan yliopistosta keväällä valmistunut 180-senttinen ja 22-vuotias Delanie Crawford.

19.7.2025 10:18 Naisten Korisliiga

Ruotsin maajoukkuepelaaja Elin Gustavsson Peli-Karhuihin

Naisten Korisliigan hallitseva mestarijoukkue Peli-Karhut jatkaa joukkueensa rakentamista tulevaksi kaudeksi. Peli-Karhujen tuorein kiinnitys on Euroliiga-kokemustakin omaava Ruotsin maajoukkuepelaaja Elin Gustavsson, 188 cm ja 32 vuotta, joka saapuu Kotkaan yksivuotisella sopimuksella.

16.7.2025 15:34 Naisten Korisliiga

Lotta Vesiluoma palaa Naisten Korisliigaan ToPon paidassa

ToPon Naisten Korisliiga-joukkueen pelinjohtajaosasto vahvistuu nimekkäällä paluumuuttajalla, kun Lotta Vesiluoma palaa kotimaan pääsarjatasolle liittyen ToPon joukkueeseen. Viimeiset kolme vuotta Ruotsissa pelannut Vesiluoma pelasi Naisten Korisliigaa edellisen kerran kaudella 2021-22 kasvattajaseurassaan EBT:ssä.

15.7.2025 09:11 Naisten Korisliiga

Raiana Brown Kouvottarien toinen ulkomaalaisvahvistus

Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 183-senttisen amerikkalaisen sisäpelaaja Raiana Brownin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Brownin ensimmäinen Euroopassa.

8.7.2025 12:18 Naisten Korisliiga

Tayanna Jones Bell Kouvottarien ensimmäinen ulkomaalaisvahvistus

Naisten Korisliigaa pelaava Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen aiemmin Tapiolan Hongasta tutun 185-senttisen amerikkalaispelaajan Tayanna Jones Bellin kanssa.

14.6.2025 11:00 Naisten Korisliiga

Suomen mestari ja Korisliigan pistetykki Erik Sajantila Hollantiin

Korisliigan kotimaisten pistetykkien kärkisijoille viime vuosina noussut ja keväällä Helsinki Seagullsin kanssa Suomen mestaruutta juhlinut Erik Sajantila, 195 cm ja 24 vuotta, on solminut ensimmäisen kotimaan ulkopuolisen ammattilaissopimuksensa. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Sajantilan uusi joukkue on hollantilainen Landstede Hammers.

5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

16.5.2025 09:36 Naisten Korisliiga

PeKa juhlisti yhdeksättä mestaruuttaan, Linda-Lotta Lehtoranta kuudettaan – ”Minkälainen henkinen paikka se mahtaa olla sitten, kun ei enää voitakaan…”

Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy

14.5.2025 11:08 Naisten Korisliiga

ToPosta ToPoon – Taru Tuukkasen mittava ura hakee vertaistaan

Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.

Näytä lisää vastaavia