16.4.2021 20:38 Naisten Korisliigan finaalit saatiin käyntiin Kotkassa. PeKa vei ottelua heti alusta asti ja nappasi voiton 101-68.
Zykera Rice osui viisi kertaa kaaren takaa. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga
Peli-Karhut tuli otteluun vahvasti. Joukkue onnistui löytämään paljon hyviä heittopaikkoja ja otti nopeasti kuskin paikan. Zykera Rice upotti jakson aikana kolme kolmen pisteen heittoa ja hänen johdollaan puoliajalle mentiin kotijohdossa 28-17.
- Juoksimme hyvin ja liikutimme palloa hyvin. Myös puolustus toimi hyvin. Käytin hyvin joukkuekaverieni luomat heittopaikat hyväkseni avauspuolikkaalla, Rice totesi Ruudun haastattelussa.
Toisen jakson vierasjoukkue aloitti paremmin Gabriela Bronsonin johtaessa joukkojaan. Jakson loppua kohden peli kääntyi kuitenkin PeKa:lle ja se kasvatti johtoaan. Rice upotti avauspuoliskon aikana jo 20 pistettä ja puoliajalle mentiin kotkalaisten johtaessa 51-29
- Meidän puolustus oli heikkoa ja PeKa upotti avausjaksolla hyvin heitot sisään, Hongan Taru Tuukkanen totesi Ruudulle puoliajalla.
Kolmas jakso alkoi molempien joukkueiden osalta tunnustulevasti. Kotijoukkue heräsi puoliaikahorroksesta nopeammin ja kasvatti jälleen johtoaan. Viimeiselle jaksolle mentiin PeKa:n johdossa 77-45.
Viimeisellä jaksolla molemmat joukkueet tyytyivät enemmän ja vähemmän pelaailuun. Avausfinaalin voitto jäi Kotkaan 101-68.
- Pelattiin tosi ehjä peli tänään. Puolustettiin ja hyökättiin hyvin. Pyritään pelaamaan tällä tasolla koko sarja, PeKa:n Linda-Lotta Lehtoranta totesi pelin jälkeen.
Rice upotti lopulta 35 pistettä ja keräsi kuusi levypalloa. Anissa Puonds upotti 14 pistettä. Taru Tuukkanen upotti Hongalle 18 pistettä ja repi 12 levypalloa. Bronson upotti 19 pistettä.
- Hyökkäys oli tänään liian staattista. Täytyy palautua kunnolla ja olla valmiina seuraavaan peliin, Hongan Elina Aarninsalo totesi Ruudulle.
Naisten Korisliigan toinenkin välieräsarja ratkesi suoraan kolmessa ottelussa. PeKa kaatoi kolmannessa ottelussa EBT:n selvästi 96-70 ja eteni finaaleihin.
Naisten Korisliigassa ensimmäinen finaalijoukkue on selvillä. Mestaruutta puolustava ToPo selvitti tiensä finaalin otteluvoitoin 3-0. Kolmas ottelu päättyi Helsingissä emäntien voittoon 70-53.
Naisten Korisliigassa pelattiin välierien toiset ottelut. ToPo ja PeKa siirtyivät ottelusarjoissa 2-0 johtoon.
Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun valinta on Espoo Basket Teamin Erika Mace.
Naisten Korisliigan toinen välieräsarja käynnistyi Helsingissä. ToPo siirtyi ottelusarjassa johtoon, kun se vei ottelun 93-86.
Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräsarja käynnistyi Peli-Karhujen voitolla. Kotkalaisjoukkue puolusti kotikenttää onnistuneesti 81-77.
Naisten Korisliigan välierät pyörähtävät käyntiin lauantaina 5.4. Peli-Karhujen ja Espoo Basket Teamin kohtaamisella. Torpan Pojat ja Tapiolan Honka aloittavat oman sarjansa sunnutaina 6.4. Finaalipaikkaan vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan neljäs välieräjoukkue on selvillä, kun EBT kaatoi Kouvottaret vieraskentällä jatkoajan jälkeen 78-74. Aiemmin välieräpaikkansa olivat varmistaneet PeKa, Honka ja ToPo.
Naisten Korisliigassa kolme välieräjoukkuetta on selvillä, kun jo aiemmin paikkansa varmistaneet PeKa ja Honka saivat seuraa ToPo:sta. EBT ja Kouvottaret ratkaisevat viimeisen paikan kohtalon keskiviikkona.
Naisten Korisliigassa toinen välieräjoukkue on selvillä, kun Honka kaatoi Pyrinnön kolmannen kerran.