12.8.2023 18:08 Viime kaudet Salon Vilppaassa pelannut Lapuan Kobrien kasvatti ja Susijengin nuoren kaartin takamies Perttu Blomgren, 195 cm ja 22 vuotta, jatkaa uraansa Sloveniassa allekirjoitettuaan yksivuotisen sopimuksen Helios Domzalen kanssa.
Perttu Blomgrenin kansainvälinen ura pyörähtää käyntiin Sloveniassa. Kuva: Ville Vuorinen / Susijengi.
- Olen iloinen saadessani mahdollisuuden liittyä Helios Domzalen joukkueeseen. Olen kuullut seurasta ja sen valmentajista pelkkää hyvää. Odotan innolla mahdollisuutta liittyä joukkueeseen ja aloittaa uuden kauden yhdessä, Blomgren kommentoi seuran tiedotteessa.
- Blomgren on monipuolinen takamies, joka on murtautumassa Suomen maajoukkueen riveihin. Uskomme, että Helios voisi olla oikea askel hänelle, ja että hän voi auttaa joukkuettamme tavoitteen saavuttamisessa, kiittelee Helios Domzalen päävalmentaja Damjan Novakovic.
Helios Domzale sijoittui viime kaudella hopealle sekä Slovenian kansallisessa sarjassa että Adrianmeren liigan (ABA Liga) kakkosdivisioonassa.
Kasvattajaseuransa Lapuan Kobrien edustusjoukkueessa Korisliigaa vuosina 2016-18 pelannut Blomgren siirtyi Pohjanmaalta HBA-Märskyn riveihin divariin vuosiksi 2018-20. Blomgren palasi Korisliigaan kesken kauden 2020-21 vahvistaakseen Salon Vilpasta.
Blomgren saavutti Vilppaan kanssa SM-kultaa 2021, cupin hopeaa 2022 ja SM-hopeaa 2022 sekä henkilökohtaisella tasolla vuoden kehittyneimmän pelaajan (2022) ja vuoden puolustuspelaajan (2023) palkinnot.
Blomgren pelasi Suomen juniorimaajoukkueissa 51 maaottelua, jonka lisäksi hänellä on tilillään neljä miesten maaottelua ja 12 haastajamaaottelua. Blomgren edusti Suomea vuoden 2023 kesäuniversiadeissa Chengdussa, joissa Suomi ylsi viidenneksi.
Karkkilan koripallokaupungista ponnistavan Aatu Kivimäen, 27, edellisestä miesten maaottelusta on ehtinyt vierähtää vuosi, ja silloinkin vastassa oli Tanska. Kuluneen vuoden aikana Saksan Bundesliigan Tübingenista Slovakian mestari Patrioti Leviceen siirtynyt Kivimäki luottaa siihen, että samat reseptit, joilla Tanska peitottiin vuosi sitten Espoo Metro Areenalla, pätevät myös tänä iltana Kööpenhaminassa.
Elias Valtonen, 25, on viimeisen parin vuoden aikana vakiinnuttanut asemansa paitsi Susijengin puolustuspään liimana, myös Espanjan ACB-liigassa. Vaikka Valtosen ja Susijengin suuryllätys EM-rankingin kärkijoukkue Serbiaa vastaan kuivui perjantaina kasaan viime minuuteilla, Euran Veivin kasvatti uskoo eilisen toimineen erinomaisena valmistavana harjoituksena paitsi maanantain Tanska-otteluun, myös ensi kesään.
Susijengin kokeneeseen osastoon kuuluva Ilari Seppälä, 31, teki susidebyyttinsä verrattain myöhäisessä iässä, mutta on 2020-luvun edetessä vakiinnuttanut paikkansa joukkueessa pelinrakentajana ja ”isojen pelien miehenä”. Viidenkymmenen pelatun A-maaottelun haamurajan kynnykselle päässyt Seppälä keskittyy tällä hetkellä mahdollisuuteen pelata terveenä ja toivoo voivansa olla joukkueen käytettävissä pitkään.
Severi Kaukiainen johdatti Kalev/Cramon Viron cupin mestariksi ja palkittiin toisena vuotena peräkkäin kilpailun MVP-pelaajaksi. Ilari Seppälä puolestaan teki kovaa jälkeä Unkarin liigassa.
Olivier Nkamhoua oli kentän kuningas Saksan Bundesliigan tiistai-illan susijengiläisten kohtaamisensa, kun hänen edustamansa Niners Chemnitz peittosi Danny Janssonin valmentaman Heidelbergin pistein 88–77 (44–34).
Severi Kaukiainen, 26, pelaa ensimmäistä täyttä kauttaan virolaisen Kalev/Cramon joukkueessa. Kaukiaisella on edessään iso kevät, kun hänellä on mahdollisuus kolmeen pokaaliin.
Yhdysvaltojen yliopistosarja NCAA:ssa Federiko Federikon ja Eemeli Yalahon edustama Texas Tech nappasi hienon voiton kuudenneksi rankatusta Houstonista jatkoajan jälkeen.
Oivaan talvivireeseen yltynyt Susijengin kapteeni Sasu Salin säkitti keskiviikkoiltana viisi kolmosta ja keräsi 18 pistettä, kun hänen joukkueensa Cluj-Napoca peittosi kreikkalaisen Aris Thessalonikin vieraskentällä 74-89 (42-53). Cluj-Napoca varmisti voitollaan paikkansa Eurocupin pudotuspeleissä.
Syyskaudella Japanin kolmanneksi korkeimmalla sarjatasolla pelannut Susijengi-veteraani ja vuoden 2023 MM-kisakävijä Alex Murphy, 31, tekee paluun Japanin pääsarjaan. 206-senttisen Murphyn kaappasi riveihinsä Japanin B1-liigan keskisen lohkon toista sijaa isännöivä Alvark Tokyo.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa Viljami Vartiaienn säkitti uudeksi piste-ennätyksekseen 22 pistettä, kun Weber State voitti Sacramento Staten. Sacramento Staten Emil Skyttä ei pelannut suomalaisjoukkueiden kohtaamisessa.