6.3.2023 08:57 Kobria edustavat Atte Perttu ja Jussi Turja ylsivät perjantaina uudelle sataluvulle, kun Korisliiga-ottelua Pyrintöä vastaan oli Pertulle 400. ja Turjalle 300. runkosarjassa.
Atte Perttu pääsi nostamaan Pantteri-patsasta keväällä 2017. Kuva: Ville Vuorinen
Pertulla on menossa 13. pääsarjakausi ja Turjalla puolestaan 11. kausi. Pisteitä Perttu on heittänyt 1223 ja yhden ottelun rekordi on niinkin komea kuin 36. Turjan yhteissaalis on 1912 ja yhden matsin korkein 21.
Kumpikin on kantanut myös susipaitaa, sillä Pertulla on takanaan 28 nuorten maaottelua ja Turjalla niitä on 36.
Perttu juhli Suomen mestaruutta Kataja Basketin kanssa keväällä 2017. Pantterit-kasvatti on Kobrien ja Kataja Basketin lisäksi edustanut Korisliigassa Kouvoja, Namika Lappeenrantaa, Namika Lahtea, Ura Basketia ja Korihaita.
Vuoden tulokkaaksi 2013 valittu Turja on puolestaan edustanut koko uransa ajan kasvattajaseuraansa.
Suomalainen koripalloyhteisö sai tiistaiaamuna suru-uutisen. Suomi-koriksen kaikkien aikojen valmentajiin lukeutuva moninkertainen Suomen mestari, maajoukkuevalmentaja ja suomalaisen koripallovalmennuksen kehittäjä Eero Saarinen (1947-2025) on nukkunut pois.
Lauantailta 1.2. siirretyn ottelun uusi ajankohta on selvinnyt. Bisons Loimaa ja Salon Vilpas kohtaavat 12. maaliskuuta.
Miesten Korisliigan kahdessa ylemmän jatkosarjan ottelussa voittivat Helsinki Seagulls ja Kauhajoki.
Miesten Korisliigassa pelattiin kolme alemman jatkosarjan ottelua, joissa voittajia olivat BC Nokia, KTP-Basket ja Kouvot.
Bisons Loimaan ja Salon Vilppaan välinen Korisliiga-ottelu lauantailta 1. helmikuuta on siirretty uuteen ajankohtaan Loimaan liikuntahallin käyttökiellon takia.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Bisons Loimaa ja Korihait saalistivat kumpikin vieraspisteet.
Miesten Korisliigassa jatkosarjat ovat jo täydessä tuoksinassa, kun ylälohkossa pelattiin yksi ja alalohkossa kolme ottelua. Niistä voittoja juhlivat KTP-Basket, Tapiolan Honka, Kouvot ja Helsinki Seagulls.
Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen amerikkalaispelaaja Rashard Odomesin, 29, kanssa. Odomes (198 cm) on tuttu Suomen koripallokentiltä, kun mies pelasi kauden 2020-21 Kataja Basketissa.
Korihaiden Bojan Sarcevic, joka pelaa 19. kauttaan Korisliigaa, ylitti lauantaina jatkoaikadraamassa Kauhajokea vastaan tuhannen runkosarjariiston rajan.
Alemmassa jatkosarjassa pelaava KTP-Basket on solminut sopimuksen kaudella 2022-23 Korisliigan korikuninkuuden Kouvojen riveissä voittaneen takamiehen kanssa.