20.12.2022 21:14 Sarjassa pelattiin tiistaina yksi ottelu. Tampereen Pyrintö nappasi siinä kotivoiton HBA:sta 90-76.
Reili Richardson oli lähellä tripla-tuplaa. Kuva: Ville Vuorinen / Naisten Korisliiga
Sarjassa pelattiin tiistaina yksi ottelu. Tampereen Pyrintö nappasi siinä kotivoiton HBA:sta 90-76.
Ensimmäisellä puoliajalla tamperelaisten hyökkäyspeli toimi loistavasti. Joukkue karkasi sen turvin puoliajalle johdossa 55-38, eikä vierasjoukkue enää tämän jälkeen pystynyt uhkaamaan Pyrintöä.
- Hienoa lähteä joulutauolle voitolla. Meillä oli suunnitelmana antaa pallolle painetta puolesta kentästä. Saimmekin hyvin riistoja ja pääsimme juoksemaan nopeita hyökkäyksiä, Pyrinnön Ellen Järvinen kertasi ottelua.
Erinomaisia otteita syyskaudella esittänyt Reili Richardson oli jälleen iskussa. Hänelle kirjattiin 30 pistettä, 12 levypalloa ja yhdeksän koriin johtanutta syöttöä. Myös Tera Reed 29/10 sai kasaan tupla-tuplan. Märskystä Elina Aarnisalo pussitti 16 pistettä ja jakoi 11 koriin johtanutta syöttöä.
Naisten Korisliigassa pelattiin neljä ottelua. Päivän voittajia olivat EBT HBA, ToPo ja Peli-Karhut.
Naisten Korisliigan jatkosarjat saatiin käyntiin. Ylemmässä voitot kirjattiin Kouvottarille ja Peli-Karhuille. Alemmassa jatkosarjassa voittajia olivat BC Nokia ja HBA Märsky.
Vimpelin Vedon naisten Korisliiga-joukkueen pelaajapula saa helpotusta, kun yhdysvaltalainen Destinee Walker, 28, saapuu vahvistamaan joukkuetta.
Naisten Korisliigan jatkosarjat pyörähtävät käyntiin neljän ottelun kierroksella keskiviikkona 29. tammikuuta. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.
Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan viimeiset ottelut. Illan voittajia olivat ToPo, BC Nokia, Kouvottaret, Honka ja Peli-Karhut.
Tulevat ylemmän ja alemman jatkosarjan joukkueet ovat jo selvillä ennen keskiviikona 22. tammikuuta pelattavaa täyttä kierrosta.
Naisten Korisliigassa pelattiin täysi viiden ottelun kierros. Päivän voittajia olivat EBT, HBA, PeKa, Honka ja ToPo.
Naisten Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua. Molemmissa otteluissa kotijoukkueet olivat vahvempia, kun voitot kirjattiin EBT:lle ja Kouvottarille.
Kreikassa viime vuonna pelannut Shyia Smith tuo joukkueeseen lisää kokoa ja intensiteettiä.
Naisten Korisliiga jatkui kolmella ottelulla. Sarjapisteitä nappasivat Honka, PeKa ja ToPo.