Pyrintö vahvisti kärkipaikkaansa

30.10.2009 Tampereen Pyrintö vahvisti Korisliigan kärkipaikkaansa haettuaan perjantaina Namika Lahdesta 91-72 (34-34) -vierasvoiton. Korihait puolestaan saalisti perjantain toisessa liigaottelussa vierasvoiton Espoon Hongasta.

Jesse Niemen 18 pistettä avittivat Pyrinnön voittoon Namika Lahdesta.

Josh Gonner ja Korihait kukistivat Hongan vieraissa. Kuvat: Francois Perthuis.

Vain yhden tappion tällä kaudella kärsinyt Pyrintö nousi jo ensimmäisellä neljänneksellä 12 pisteen johtoon, mutta lahtelaiset kipusivat toisella neljänneksellä tasalukemiin. Pyrinnön palautettua kolmannella jaksolla johtonsa taas toiselle kymmenelle, ei Namika Lahti kyennyt enää uuteen kiriin.

- Sorruimme toisella neljänneksellä liian hätäisiin ratkaisuihin. Annoin tauolla yksinkertaisen ohjeen yhden lisäsyötön antamiseksi. Se tepsi ja paremmalla pallon liikkeellä aloimme saada parempia heittopaikkojakin, kommentoi Pyrinnön valmentaja Pieti Poikola.

Ottelussa hukattiin pallo keskimäärin kerran minuutissa, kun Pyrinnölle tuli 22 ja Namika Lahdelle 20 menetystä.

Voittajien tehokvartetin muodostivat Kenneth Lowe (23), Chris Hester ja Jesse Niemi (18) sekä Damon Williams (16).

Namikan teho jäi liiaksi 27 pistettä heittäneen Ricky Hickmanin varaan.

Korihaille täpärä voitto Espoossa

Uudenkaupungin Korihait otti neljännen peräkkäisen voittonsa, tosin täpärästi Espoossa, jossa se kukisti Hongan 88-86 (50-44) -tuloksella.

Korihait johti peliä suurimman osan ajasta, mutta viime minuuteilla kamppailu tiivistyi tasaiseksi. Honka pääsi viimeiselle minuutille Tuukka Kotin donkin ansiosta 81-80 -johdossa, mutta Ray Cunninghamin kuusi pistettä käänsivät voiton Korihaille.

- Uki aloitti ottelun erinomaisesti ja silloin kentällä oli valitettavasti vain yksi joukkue. Toinen puoliaika oli jo molemmilta tasollisesti hyvää peliä. Pienet marginaalit ratkaisivat, arvioi Hongan Jukka Matinen.

Cunningham kahmi kaikkiaan 22 pistettä ja 16 levypalloa. Myös Josh Gonner päätyi 22 pisteeseen ja Bojan Sarcevic 20:een.

Viidestä viime pelistään vain yhden voittaneesta Hongasta Jukka Matinen heitti 25 pistettä, joista 18 jo taukoon mennessä. Carl Elliot nakkasi 20 ja Kotti 18 pistettä.

(STT)

Lisätiedot: Ottelutilastot
 
9.4.2025 20:30 Korisliiga

Kauhajoki käänsi toisen välieräottelun vierasvoitoksi Katajan vahvasta alusta huolimatta

Kauhajoki vei välieräsarjan Katajaa vastaan tilanteeseen 2–0.

8.4.2025 20:27 Korisliiga

Seagulls toiseen voittoon Vilppaan vahvoista vaiheista huolimatta

Korisliigan välierissä Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Salon Vilpasta vastaan.

7.4.2025 14:55 Korisliiga

Kauhajoen Andre Gustavson Korisliigan maaliskuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.

5.4.2025 20:29 Korisliiga

Seagulls ja Kauhajoki puolustivat kotikenttiään onnistuneesti

Molemmat välieräsarjat avattiin kotijoukkueiden voitoilla. Sekä Seagulls että Kauhajoki siirtyivät ottelusarjoissa 1-0 johtoon.

4.4.2025 13:00 Korisliiga

Välieräennakko: Korisliigan kärkinelikolla toistuvat yhtenevät ongelmat mutta myös tasaväkiset vahvuudet

Korisliiga-välierät pyörähtävät käyntiin lauantaina 5. huhtikuuta. Kahdessa ottelusarjassa toisensa kohtaavat Helsinki Seagulls (sija 1) ja Salon Vilpas (4) sekä Kauhajoki (2) ja Kataja Basket (3).

2.4.2025 20:26 Pääjuttu

Kauden tasaväkisin puolivälieräsarja päätökseen: Salon Vilpas jatkaa välieriin!

Salon Vilpas kaatoi Korihait puolivälierissä otteluvoitoin 3–2 ja kapeilla marginaaleilla.

2.4.2025 10:38 Korisliiga

Antero Lehdon huima pelaajaura päättyy

Tampereen Pyrinnön monivuotinen Korisliiga-joukkueen kapteeni Antero Lehto päättää uransa 41-vuotiaana. Korisliiga-legenda pelasi urallaan historialliset 25 kautta. Näistä 21 kautta hän puki kasvattajaseuransa Pyrinnön pelipaidan päälleen.

31.3.2025 20:27 Korisliiga

Nikkarinen ja Rougeau johtivat Seagullsin välieriin – Korihait venytti ottelusarjan Vilpasta vastaan viidenteen peliin!

Helsinki Seagullsin ja Kouvojen puolivälierät ratkesivat Seagullsille voitoin 3–1, mutta Korihaiden ja Salon Vilppaan sarja on nyt tasatilanteessa 2–2.

29.3.2025 20:01 Korisliiga

Kataja Basket välieriin – Bisons taipui suoraan kolmessa ottelussa

Kataja Basket lunasti toisena joukkueena Kauhajoen jälkeen paikkansa välierissä. Bisons Loimaa kaatui puolivälierissä 3–0.

28.3.2025 20:30 Korisliiga

Kauhajoki puhtaalla pelillä välieriin – sisuuntunut Seagulls otti johtonsa takaisin, Vilpas ja Korihait väänsivät jälleen kalkkiviivoille

Kauhajoesta tuli playoffien ensimmäinen joukkue, joka voitti sarjansa ja eteni välieriin. Helsinki Seagulls ja Salon Vilpas johtavat omiaan nyt 2–1.

Näytä lisää vastaavia