15.3.2007 Pudotuspelipaikasta taistelevan Kouvojen luottomies Sami Laaksonen saavutti keskiviikon Korisliiga-kierroksella 7000 pisteen rajapyykin oltuaan 12 pisteellään joukkueensa paras korintekijä tappiollisessa vierasottelussa Team Componentaa vastaan. 32-vuotias ja 195-senttinen Laaksonen on aktiivipelaajien tilastoykkönen 7001 pisteellään.
Sami Laaksonen on vasta 14:s pelaaja kautta aikain, joka on tehnyt pääsarjaurallaan vähintään 7000 pistettä. Kaikkien aikojen korintekijätilaston kärkinimi on edelleen turvallisella etumatkalla Gerald Lee, joka pussitti pelivuosinaan peräti 12 556 pistettä.
Kaikkien aikojen listauksessa Laaksonen on ohittanut tällä kaudella Roope Mäkelän (6759), Risto Lignellin (6732) ja nykyisin valmentajana Euroopassa menestyvän Gordon Herbertin (6579).
Sami Laaksonen on aiemmin ilmoittanut lopettavansa peliuransa kuluvan kauden jälkeen. Kouvojen mollivoittoinen kausi on pistänyt joukkueen kapteenin miettimään asioita uudelleen.
- Sen verran paha maku tästä kaudesta jää, että todennäköisyys lopettamiselle on enää 50 prosenttia, kertoi Laaksonen Ilta-Sanomille.
Pääsarjapelinsä Laaksonen aloitti Turun NMKY:n paidassa 26.9.1993 jyväskyläläistä HoNsU:a vastaan. Hän on TuNMKY:n lisäksi edustanut SM-tasolla kasvattajaseuraansa Salon Vilpasta, Joensuun Katajaa ja nyt seitsemättä kauttaan Kouvoja, jonka riveissä hän on voittanut myös kaksi Suomen mestaruutta vuosina 1995 ja 1999. Suomen cupin voittoa Laaksonen on päässyt urallaan juhlistamaan kolme kertaa.
Yhden ottelun ennätys Laaksosella on 39 pistettä. Kun pelattuja runkosarjaotteluita on tilillä 419, muodostuu Laaksosen pistesaaliista ottelukohtaiseksi keskiarvoksi erinomainen 16,7. Koritehtailun ohella Laaksosen kouriin on tarttunut levypalloja 2174 (5,2).
Urallaan myös Ruotsin pääsarjassa pelanneella Sami Laaksosella on tilillään 23 miesten ja 75 nuorten maaottelua.
Tampereen Pyrintö otti äärimmäisen tärkeän voiton pudotuspelihaaveidensa kannalta. Ylemmässä jatkosarjassa Salon Vilpas varmisti kotietunsa.
Kaudella 2024–2025 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun valinta on Helsinki Seagullsin Kalib Boone.
Miesten Korisliigan neljässä ottelussa pisteitä jaettiin Kouvoille, Kataja Basketille, Helsinki Seagullsille ja Salon Vilppaalle.
BC Nokian playoff-paikka näyttää entistä todennäköisemmältä. Tänään joukkue kaatoi Kobrat roimalla piste-erolla.
Monitoimijatalo Wintterin avajaiset päättyivät kovasta yrityksestä huolimatta isäntien tappioon. Miesten Korisliigassa pelattiin kolme ylemmän ja yksi alemman jatkosarjan ottelu.
Korisliigan kaksi pirkanmaalaisjoukkuetta ovat kumpikin kiinni viimeisissä playoff-paikoissa, vaikka toinen joutui tänään tyytymään tappioon.
Korihaiden 37-vuotias takamies Bojan Sarcevic pelasi viikonvaihteessa Kauhajoella 800. Korisliiga-ottelunsa.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa loistivat tänään maajoukkueesta palanneet pelaajat. Alemmassa jatkosarjassa ratkottiin pudotuspelipaikkojen kohtaloa.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Helsinki Seagulls ja Kataja Basket voittivat omat ottelunsa, kun taas alemmassa KTP-Basket pesi Tapiolan Hongan revanssikohtaamisessa.
Salon Vilpas on solminut jatkosopimuksia ensi kaudelle. Joukkueen kapteeni Mikko Koivisto (37) jatkaa Vilppaan paidassa vuoden mittaisella sopimuksella ja seura teki samalla kahden vuoden jatkosopimuksen oman kasvattinsa Tino Yli-Junnilan (20) kanssa.