Sara Rokkanen siirtyy yliopistokentiltä Espanjan pääsarjan Bembibreen

15.7.2020 08:38 Sara Rokkanen, 24, aloittaa ammattilaisuransa Espanjan Liga Femeninassa, kun Toledon yliopistossa seniorivuotensa keväällä päättänyt Susiladies-pelaaja on tehnyt sopimuksen Club Polideportivo Bembibren kanssa.

Sara Rokkanen aloittaa ammattilaisuransa kivenkovassa Espanjan pääsarjassa. Kuva: Ville Vuorinen.

178-senttinen Rokkanen palaa Eurooppaan vietettyään täydet neljä vuotta Toledossa, jossa on tehtaili viimeisenä vuotenaan 4,0 pistettä, 2,5 levypalloa ja 0,8 syöttöä ottelua kohden reilulla 22 minuutin peliajalla.

Kolmetoista aikuisten maajoukkueottelua pelanneelle Rokkaselle tuleva kausi on hänen ensimmäisensä ammattilaisena.

– Oon superinnoissani, et saa vaan mennä pelaan ja tehdä sitä, mitä rakastaa ilman pakollisia tekijöitä, Rokkanen kertoo.

Espanjan pääsarjassa Bembibre jäi runkosarjassa viimeiselle sijalle koronaviruspandemian keskeyttäneellä kaudella. Bembibre pelaa Liga Femeninassa myös ensi kaudella.

– Siitäkin olen tosi innoissani, että on noinkin kova sarja, niin pääsee pelaan ja kilpailemaan kovia pelaajia vastaan, ja näkee vähän, että ketä siellä oikein pääsee keittään, Rokkanen nauraa.

– Pääsee näkeen, että millä tasolla pelaaminen on ja toivottavasti saisi vähän jalkaa sinne sarjan väliin hyvällä pelaamisella. Meillä näyttää olevan nuori joukkue. Ollaan varmaan altavastaajia. Näin meillä ei ole mitään hävittävää tai menetettävää; mennään vaan peleihin sata lasissa ja yllätetään kaikki.

Rokkanen on PuHu Juniorit -kasvatti, joka ehti pelata ennen siirtymistään Yhdysvaltoihin kaksi kautta naisten Korisliigaa Tapiolan Hongassa. Rokkanen palkittiin kaudella 2014/15 naisten Korisliigan vuoden tulokkaaksi.

Henkilöt

 
3.2.2025 10:29 Suomalaiset ulkomailla

Roosa Lehtorannalla mestaruus tähtäimessä – ”Ei voi olla muuta tavoitetta”

Roosa Lehtoranta on parannellut pari kuukautta sitkeää alaraajavammaa, mutta hänen seuransa Saarlouis Royals on pelannut vahvasti Saksan Bundesliigassa. Hyvin mennyt kausi on nostanut myös joukkueen odotuksia.

31.1.2025 11:20 NCAA

Aarnisalolle ja UCLA:lle 20 voittoa täyteen – Seppälän ja Lohkon Sienalle kaksi voittoa

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalon edustama UCLA jatkaa valtakunnallisen rankingin ykkösenä ja voitti sunnuntaina jo 20 peräkkäisen pelinsä. Teresa Seppälä ja Peppi Lohko johdattivat Sienan kahteen voittoon viimeisen viikon aikana.

24.1.2025 12:13 NCAA

Aarnisalo ja UCLA edelleen voittamattomia – Lemmilän Ohio Statelle ensimmäinen tappio

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalo ja UCLA jatkavat valtakunnallisen rankingin ykkösenä, kun UCLA sai jo 19 peräkkäistä voittoa täyteen. Elsa Lemmilä ja Ohio State taas kärsivät ensimmäisen tappionsa.

20.1.2025 12:39 Suomalaiset ulkomailla

Sara Bejedi käänsi vaikeudet voitokseen – ”Tärkein asia oli kärsivällisyys”

Sara Bejedin ensimmäiseen ammattilaiskauteen on mahtunut jo paljon. Vaikean alkukauden jälkeen unkarilaista Szekszardia edustava Bejedi on ottanut joukkueessa ison roolin.

17.1.2025 11:30 NCAA

Seppälä ja Lohko Sienan aloitusviisikossa – Aarnisalon ja Lemmilän yliopistoille 17 peräkkäistä voittoa täyteen

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Sienan aloitusviisikossa nähtiin Teresa Seppälän lisäksi Peppi Lohko. Elina Aarnisalon UCLA ja Elsa Lemmilän Ohio State taas venyttivät voittoputkensa jo 17 ottelun mittaiseksi.

10.1.2025 14:24 NCAA

Aarnisalo ja UCLA jo 16 ottelun voittoputkessa – Lemmilän ja Ohio Staten putki 15

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalon edustama UCLA ja Elsa Lemmilän Ohio State jatkavat voittamattomina. UCLA pitää edelleen valtakunnallisessa rankingissa ykkössijaa, Ohio State taas nousi sijalle 9.

6.1.2025 16:28 Suomalaiset ulkomailla

Veera Pirttinen palasi kokeneempana Saksaan – ”Olen vanhimmasta päästä”

Veera Pirttinen, 27, palasi yhden Korisliigassa vietetyn kauden jälkeen takaisin Euroopan kentille tehdessään kesällä sopimuksen Saksan Bundesliigassa pelaavan Luchse Hannoverin kanssa. Pirttisen alkukausi on ollut loukkaantumisten sävyttämä, mutta muuten Pirttinen on ollut tyytyväinen.

3.1.2025 09:32 NCAA

Teresa Seppälä mätti uudeksi piste-ennätyksekseen 31 pistettä

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Teresa Seppälä heitti uuden piste-ennätyksensä. Elina Aarnisalon (UCLA) ja Elsa Lemmilän (Ohio State) yliopistot jatkavat voittamattomina, Meri Kanerva taas upotti 20 pistettä Xavierille.

31.12.2024 10:18 Suomalaiset ulkomailla

Sara Bejedi hurjasteli yli 30 pisteen tupla-tuplan

Sara Bejedi päätti vuoden komeasti Unkarin liigassa, kun hän tilastoi peräti 33 pisteen ja 10 levypallon tupla-tuplan. Lotta-Maj Lahtinen puolestaan heitti piste-ennätyksensä Espanjassa.

27.12.2024 07:42 NCAA

Teresa Seppälä säkitti Sienalle 39 pistettä kahteen ensimmäiseen konferenssiotteluun

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Teresa Seppälä ja Siena aloittivat konferenssiottelunsa MAAC:ssä kahdella voitolla. Seppälä säkitti ensimmäisessä ottelussa 20 pistettä ja toisessa 19.

Näytä lisää vastaavia