8.12.2018 19:47 Helsinkiläisjoukkue iski tulostaululle peräti 44 pistettä avausneljänneksellä.

Seagulls ja pelintekijä Juwan Staten vakuuttivat Nokialla huikealla pelillään. Kuva: Ville Vuorinen
Palasensa hiljalleen kokoon saanut Helsinki Seagulls esitti kenties Korisliiga-kauden vakuuttavimman vieraspelin BC Nokian kotikentällä. Loppulukemat 75–118 (36-70) eivät jättäneet juuri jossiteltavaa.
Ottelun voittotaistelu oli ohi jo ensimmäisellä jaksolla, kun Seagulls mätti tulostaululle tylyt lukemat 14–44.
BC Nokia ei toipunut missään vaiheessa Seagullsin hurjasta aloituksesta. Kotijoukkueen urakkaa ei auttanut laituri Malcolm Bernardin ikävän näköinen loukkaantuminen toisella jaksolla.
Seagullsin pelintekijä Juwan Staten (25/2/5s) toimi murskaavan vierasreissun johtohahmona. Hyvään vireeseen vaisun alkukauden jälkeen yltynyt Chris Ortiz (18/6/4s) ja kokenut Tuukka Kotti (15/7) tukivat parhaiten Statenia. Muutoinkin Seagullsista onnistui korinteossa jokainen kymmenestä pelaajasta.
BC Nokian heikon kotiesityksen tehokkain oli 15 pistettä takonut Teemu Sulonen. Nokialaisjoukkueessa debytoinut takamies Jonathan Hudson (9/3/6s) ei vielä päässyt näyttämään parastaan.
Jo viidennen tappionsa putkeen kärsineen BC Nokian Korisliiga-urakka jatkuu keskiviikkona Kouvolassa. Seagulls pelaa seuraavaksi tiistaina Ura Basketin vieraana.
Kaarinan Ura Basket ei onnistunut voittamaan Littoisten monitoimitalolla, kun Kotkan KTP-Basket otti jo neljännen peräkkäisen voittonsa Korisliigassa koriluvuin 69–90 (45–40).
Uran kohtaloksi koitui kolmas neljännes, jonka KTP vei nimiinsä 31–9. Vierasjoukkue käytti hyväkseen Ura Basketin heikon hetken tylysti.
KTP:n tehomiehenä toimi Tyrell Nelson 22 pisteellään. Myös Matt Williams Jr. (16/5) ja Kevin Lengford (15/5) pelasivat kelpo ottelun.
– Tämä oli takaisinmaksu kauden edellisestä kohtaamisesta (Ura voitti Kotkassa). Silloinhan meidän palloskriinien puolustaminen oli surkeaa. Nyt meidän kokonaisvaltainen tekeminen on ollut hyvää, KTP-luotsi Tomi Kaminen totesi.
– Oli alkukausi vielä vähän ruosteista niin itsellä kuin pelaajillakin, kyllä minä sen myönnän. Se on vähän hölmöäkin, kuinka paljon se voittaminen vaikuttaa toimintaan. Kaikki tuntuu voittaessa sujuvan vähän helpommin, Kaminen hymyili.
Urasta ei noussut lauantaina kukaan ylitse muiden. Eniten pisteitä takoi Malik Dime, 14 pistettä ja seitsemän levypalloa.
– Muutama voitto saatiin, tuli hetkeksi hyvä olo ja nyt ollaan taas aika syvällä. Kyllä edelleen meillä löytyy kaikki vastaukset pelin aukeamiseen. Mutta jostain syystä, homma ei nyt toimi, Uran päävalmentaja Kristian Palotie kertoi.
KTP pelaa seuraavan kerran kotiparketillaan tiistaina Lapuan Kobria vastaan. Ura saa vieraakseen tiistaina Seagullsin.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.