17.3.2023 14:19 Sponsoroinnin ja viestinnän tutkimusyritys Sponsor Insight on tutkinut 18:tta kertaa, ketkä ovat suomalaisten suosikkiurheilijat. Ykkössijan nappasi Susijengin paidassa loisto-otteita esittänyt ja NBA:n All star -ottelussa ihastuttanut Lauri Markkanen.
Aikuisväestössä suosituin aktiiviurheilija on Lauri Markkanen. Seuraavat sijat valloittavat Iivo Niskanen ja Kalle Rovanperä.
Markkanen nakutti 27,9 pistettä per peli Susijengin riveissä kesän EM-kisoissa, kun Susijengi sijoittui seitsemänneksi. NBA-kausi Utah Jazzissa on sujunut upeasti: All star -aloitusviisikon paikan napannut Markkanen on tällä kaudella tilastoinut keskiarvoikseen 25,4 pistettä, 8,5 levypalloa ja 1,8 koriin johtanutta syöttöä.
Markkasen nousu Sponsor Insightin listan kärkeen on ollut nopea. Vuonna 2017 hän oli sijalla 44 ja viime vuonnakin vielä sijalla 18.
Suosikkiurheilijoiden kärki on tänä vuonna poikkeuksellinen. Minkään palloilulajin edustaja ei ole aikaisemmin ollut listan kärjessä kyseisen tutkimuksen historiassa.
Suomalaisten naisten keskuudessa suosituimmat aktiiviurheilijat ovat Iivo Niskanen ja Lauri Markkanen. Miesten keskuudessa Lauri Markkanen on suosituin ja Kalle Rovanperä sijalla kaksi.
EM-kisojen Round of 16 -vaiheessa Riiassa Susijengi toteutti yhden kaikkien aikojen isoimmista yllätyksistä EM-koripallohistoriassa, kun olympiapronssi- ja MM-hopeamitalisti Serbia kaatui 86-92 (48-44). Susijengi eteni täten EM-puolivälieriin.
Saman sukupolven koripallosuuruuksina Lauri Markkanen ja Nikola Jokic ovat kohdanneet toisensa jo toistakymmentä kertaa NBA- ja maaottelukentillä. Markkanen kehuu Jokicia maailman tämän hetken parhaaksi koripalloilijaksi, jonka korintekokykyäkin vakuuttavampaa on hänen kykynsä saada joukkuetoverit peliin mukaan.
Kansainvälinen koripalloliitto FIBA otti kesän 2015 EM-kisoissa käyttöön nykymuotoisen turnausformaatin, jossa alkulohkojen kuusitoista parasta joukkuetta asetetaan vastakkain ”kerrasta poikki”-asetelmalla pelattavissa neljännesvälierissä. Jo ensimmäinen vuosikymmen uudessa formaatissa on tarjoillut koko joukon neljännesvälierävaiheen yllätyksiä.
Tampereen EM-alkulohkon jälkeen Riiaan EM-jatkopeleihin siirtynyt Susijengi jatkaa mittelöitään maailman huippujoukkueita vastaan. Maailmanmestari Saksan jälkeen Susijengin seuraava koetinkivi on EM-neljännesvälierässä vastaan asettuva olympiapronssimitalisti ja MM-hopeamitalisti Serbia maailman parhaan pelaajan Nikola Jokicin johdolla.
Uransa parhaan ammattilaiskauden Unkarin liigassa pelannut Susijengin isojen pelien mies ja Lapuan Korikobrien kasvatti Ilari Seppälä, 188 cm ja 32 vuotta, jatkaa Unkarissa. Seppälä on allekirjoittanut viime kauden joukkueensa KTE-Dunan kanssa jatkosopimuksen kaudesta 2025–26.
Susijengi on jatkanut Tampereen ikimuistoisen EM-alkulohkon jälkeen matkaansa Latvian Riiaan ja kääntänyt katseensa lauantain myöhäisillan neljännesvälieräkohtaamiseen mestarisuosikki Serbiaa vastaan. Valmistautuessaan otteluun suurta ennakkosuosikkia vastaan päävalmentaja Lassi Tuovi odottaa omiltaan ennen kaikkea rohkeutta pelata.
Susijengi jatkaa EM-kisojaan Latvian pääkaupungissa Riiassa, jossa se haastaa lauantain myöhäisottelussa alkulohko A:n kakkoseksi sijoittuneen mestarisuosikin, Nikola Jokicin johtaman Serbian. Liput neljännesvälierään ovat nyt myynnissä.
Tampereen EM-alkulohkossa voitosta voittoon edennyt Saksa oli odotetun kova vastus lohkon päätösottelussa keskiviikkona. Kolmannella jaksolla omille teilleen ampaissut maailmanmestari kuittasi jo neljännen kerran loppuunmyydyn Tampereen Areenan edessä rutiinipelillään 61–91 (36–50) -vierasvoiton. Susijengi kohtaa lauantain neljännesvälierässä Riiassa Serbian.
Susijengin pelit Tampereen EM-alkulohkossa huipentuvat tänään keskiviikkoiltana otteluun hallitsevaa maailmanmestaria Saksaa vastaan. Vaikka kaksi vuotta sitten Saksa antoi Susijengille oppitunnin Okinawan MM-kisoissa, Susijengin ”likaisen työn tekijäksi” kisaviikon aikana profiloitunut Olli Nkamhoua uskoo omiensa yllätysmahdollisuuksiin kotiyleisön edessä.
Kahden vuoden takainen maailmanmestari Saksa ei ole osoittanut horjumisen merkkejä, vaikka Gordon Herbert siirtyi joukkueen peräsimestä syrjään vuosi sitten. Tänä kesänä vain mestarisuosikki Serbialle hävinnyt Saksa on nautiskellut selkeät voitot jokaisesta EM-kisavastustajastaan Tampereella tähän asti.