21.8.2019 10:50 16-vuotiaiden tyttöjen A-divisioonan EM-kisat alkavat huomenna torstaina 22.8. Skopjessa. Suomella on edessä haastava alkulohko, jossa Suomen lisäksi ovat Italia, Unkari ja Venäjä. Avauspelissä vastaan tulee Euroopan nuorten olympiafestivaaleilla hopeaa voittanut Unkari.
Sudenpentujen maajoukkuekesän viimeiset EM-kisat pyörähtävät käyntiin huomenna Skopjessa. Kuva: Ville Vuorinen.
Sudenpennuilla on takanaan valmistautumisjakso, jonka aikana suomalaiset ovat ottaneet mittaa Euroopan kärkijoukkueista. PM-kisojen jälkeen vastassa ovat olleet Latvia, Liettua sekä kahdesti Venäjä ja Kreikka.
Alkulohko ei kalpene alkulohkon edessä, kun Suomella on vastassa Euroopan nuorten olympiafestivaalien kaksi mitalistia Unkari (hopea) ja Venäjä (pronssi) sekä ikäluokan hallitseva Euroopan mestari Italia.
– Alkulohko on turnauksen kovin. Kaikki kolme joukkuetta ovat paperilla ja hierarkiassa meidän edellä. Se on B-divisioonasta nousseelle joukkueelle aikamoinen savotta kuljettavaksi, mutta emme todellakaan ole peloissaan, Suomen päävalmentaja Jussi Räikkä aloittaa.
A-divisioonan EM-kisoissa alkulohkot määrittävät järjestyksen, jossa edetään pudotuspeleihin. Täten neljäs peli määrittelee, että pääseekö kukin joukkue pelaamaan kahdeksan parhaan joukkoon.
– Joukkue asetti selkeän tavoitteen, että meillä on mahdollisuudet pelata kahdeksan parhaan joukossa. Jos näin ei käy, niin seuraava tavoite on A-divisioonapaikan säilyttäminen. Kun nämä kaksi on kirjoitettu ylös, niin on helppo tehdä strategia, että neljänteen ja viidenteen peliin mennessä pelaamme kesän parasta koripalloa. Niiden pelien jälkeen tarkistetaan tavoitetta joko eteenpäin tai askel taaksepäin.
Suomen tyttöpuolen koripallo on kovassa nousussa, josta osoituksena on, että 18-vuotiaat tytöt nousivat A-divisioonaan voittamalla oman B-divisioonan turnauksen ja 20-vuotiaat naiset hakivat nousupaikan myös hopealla B-divisioonan EM-kisoissa.
– Olen ollut nyt 12 vuotta mukana tyttöjen maajoukkuevalmennuksessa ja trendi on ollut usein se, että ikäluokkien parhaat tulokset on saavutettu nuorimmissa ikäluokissa ja sen jälkeen kehitys on taantunut suhteessa vastustajiin. Nyt tuo trendi näyttää muuttuneen, mistä osoituksena 18- ja 20-vuotiaiden maajoukkueiden hienot tulokset. Salmisen Pekan panos tyttöjen ohjelman parissa on ollut tässä merkittävässä roolissa. Samalla se on osoitus, että seuravalmennuksemme on hoitanut hommansa hienosti.
– Erityiskiitos Pekka Rankiselle ja Helmi Basketille, jotka antoivat meille tilat ja välineet veloituksetta viikonlopun viimeistelyharjoituksia varten. Näin viedään tyttöjen koripalloa eteenpäin yhdessä. Respect!
# | Nimi | Syntymävuosi | Kasvattajaseura |
3 | Meri Kanerva | 2004 | Leppävaaran Pyrintö |
4 | Taika Uusimäki | 2003 | Rekolan Urheilijat |
5 | Kati Ollilainen | 2003 | Helsingin NMKY |
7 | Annukka Willstedt | 2003 | Torreledones (ESP) |
8 | Emma Lampèn | 2003 | Orimattilan Jymy |
9 | Emilia Kilpinen | 2003 | Forssan Koripojat |
10 | Emmi Valtonen | 2003 | Turun Riento |
11 | Henna Sandvik | 2003 | Tapiolan Honka |
12 | Juliana Haddad | 2004 | Espoo Basket Team |
13 | Kiia Mäntylä | 2004 | Espoo Basket Team |
14 | Klaara Mekkonen | 2003 | Tikkurila-Seura |
15 | Emilia Klemetti | 2003 | Rovaniemen NMKY |
Kansainvälinen koripalloliitto FIBA arpoi eilen nuorten EM-kisojen alkulohkot Freisingissä, Saksassa. Suomi pelaa A-divisioonan EM-kisoissa neljässä ikäluokassa.
Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue kirjoitti suomalaiseen koripallohistoriaan uuden luvun voittamalla Ranskan EM-kisojen finaalissa 49-47 (32-25). Suomen koripallolle kyseessä oli sekä ensimmäinen mestaruus EM-tasolla että ensimmäinen mitali.
Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue voitti Unkarissa pidettävien EM-kisojen välierissä Italian 52-61 (31-27). Loppuottelupaikka on Suomen nuorisomaajoukkueille jo nyt historiallinen, koska Suomi ei ole aiemmin saavuttanut mitalia A-divisioonan EM-kisoissa.
Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue eteni neljän parhaan joukkoon Unkarissa pidettävissä EM-kisoissa, kun Sudenpennut voitti emäntämaan puolivälieräottelussa 60-71 (26-29). Kyseessä on toinen kerta peräkkäin, kun Suomi on mitalipeleissä 16-vuotiaiden tyttöjen EM-kisoissa.
Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue eteni kahdeksan parhaan joukkoon Unkarissa pidettävissä EM-kisoissa, kun Sudenpennut kaatoi Round of 16 -pelissä Puolan 53-47 (32-24). Suomi pelaa täten välieräpaikasta huomenna Unkaria vastaan klo 19:00.
Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen oli viisi minuuttia ennen loppusummeria 8 pistettä takana, mutta nousi 58-55 (28-28) voittoon Sloveniaa vastaan Unkarissa pidettävien EM-kisojen viimeisessä alkulohkopelissään. Suomi lähtee kolmen voiton myötä Round of 16 -vaiheeseen lohkoykkösenä.
Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue voitti Unkarissa pidettävien EM-kisojen toisessa ottelussaan Montenegron 97-54 (41-20). Suomi pelaa täten alkulohkonsa ykkössijasta huomenna klo 14:00 Sloveniaa vastaan.
Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue aloitti EM-kisansa Unkarissa maukkaasti, kun avausottelussa Sudenpennut kaatoi Belgian 57-68 (35-32). Suomi pelaa toisen ottelunsa huomenna klo 19:00 Montenegroa vastaan.
Suomen nuorisomaajoukkueiden, Sudenpentujen, maajoukkuekesä lähenee loppuaan, kun viimeisenä arvokisaurakkansa aloittaa 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue. Sudenpennut aloittaa A-divisioonan EM-kisansa perjantaina 21:30 Belgiaa vastaan Unkarin Miskolcissa.
Portugalissa pelattavissa 18-vuotiaiden tyttöjen EM-kisoissa Suomi tulee pelaamaan huomenna sijoista 7-8, kun Unkari vei voiton Sudenpentujen nenän edestä toiseksi viimeisessä ottelussa 73-55 (30-20).