29.6.2022 10:01 MM-karsinnat käynnistyivät Susijengin kannalta yskähdellen, kun Ruotsi kukisti marraskuussa suomalaisvieraansa Tukholmassa kymmenen pisteen erolla. Valmentaja Mikko Larkaksen mukaan Susijengin on oltava torstaina Espoo Metro Areenalla se aktiivisempi ja ärhäkämpi joukkue ja pakotettava Ruotsi pois mukavuusalueeltaan.
Viktor Gaddefors oli myrkkyä Susijengille marraskuussa. Kuva: FIBA Europe.
Susijengi ajautui marraskuisen Tukholman illassa pahimmillaan 17 pisteen taka-ajoasemaan ja kivitti ottelun ensimmäiset kuusitoista (!) kolmen pisteen heittoyritystään. Tämä tarkoitti, että Ruotsi sai tehdä ottelusta itsensä näköisen. Susijengi pääsi viime minuuteilla parhaimmillaan viiden pisteen päähän, kunnes muutama puolustuspään merkkausvirhe auttoi Ruotsia juoksemaan 72–62-voittoon.
- Kyllä yleinen preesensimme tuossa ottelussa oli todella huono. Vaikea sanoa, mikä valmistautumisessa meni tuolloin pieleen. Kaikkien oli katsottava tuon ottelun jälkeen syvälle peiliin. Kun korinteko oli vaikeaa, jokainen koitti avata lukkoa vuorollaan ja lopulta jouduimme käyttämään hirveästi energiaa takamatkalta nousemiseen, Susijengin valmennusjohtoon jo kuusi vuotta kuulunut Mikko Larkas analysoi MM-karsinta-avausta.
MM-karsintojen ensimmäisen vaiheen viimeiseen karsintaikkunaan lähdettäessä Ruotsi on voittanut kaksi pelaamastaan neljästä ottelusta ja on käytännössä yhden voiton päässä MM-jatkokarsintapaikan varmistamisesta. Odotettavaa onkin, että Ruotsi tulee torstaina kentälle kovaa.
- Ruotsi tahtoo varmasti varmistaa jatkolohkopaikkansa mieluummin meitä vastaan torstaina kuin Luka Doncicin Sloveniaa vastaan sunnuntaina, eli he tulevat varmasti täysillä, Larkas arvioi.
- Ruotsin paras osaaminen löytyy takakentällä. Lisäksi joukkueessa on pari hyvää isoa. He pelaavat hitaasti ja haluavat organisoida hyökkäyksensä rauhassa. Ruotsi on erinomainen joukkue mikäli heidän antaa pelata omalla tempollaan ja tavallaan. Meidän tehtävämme on saada painetta palloon, pelata jokainen tilanne kovaa ja pakottaa Ruotsin pelaajat pois mukavuusalueeltaan. Tähän tehtävään meillä on käytössä mielestäni vastustajaa laajempi kokoonpano.
Susijengi ja Ruotsi kohtaavat Espoo Metro Areenalla torstaina 30.6. klo 18.30 alkaen. Ottelu on loppuunmyyty ja televisioidaan suorana Nelosella to 30.6. klo 18.30 alkaen.
Ludvig Håkanson (193 cm/26 v): ”Edellisen ottelun ratkaisija. Mitä tiukempi peli, sen suuremmaksi Håkansonin rooli kasvaa. Erittäin hyvä takamies, joka osaa syöttää ja ottaa kovia henkilökohtaisia ratkaisuja. Tykkää mieluummin hyökätä vasemmalle kuin oikealle. Ruotsin ylivoimaisesti paras pelaaja.”
Tobias Borg (183/28): ”Sasu Salinin seurakaveri. Teneriffan joukkueessa hyvin pienessä roolissa, mutta Ruotsin maajoukkueessa tietää roolinsa ja saa pelata isolla vastuulla. Pienikokoinen mutta atleettinen takamies, joka pystyy ajamaan korille ja myös heittämään, erityisesti suoraan syötöstä. Hyvä puolustaja.”
Viktor Gaddefors (203/29): ”Edellisessä pelissä totaalisen myrkyllinen pelaaja meille. En ole katsonut Ruotsin +/- -tilastoja, mutta varmasti joukkueensa parhaimmistoa. Taitava ja monipuolinen laituri, joka pystyy monipuolisiin ratkaisuihin läheltä ja kaukaa.”
# |
Nimi |
Pituus |
Syntynyt |
Seura |
0 |
Tim SCHÜBERG |
188 |
1995 |
Norrköping Dolphins (SWE) |
1 |
Denzel ANDERSSON |
203 |
1996 |
Stàl Ostrow (POL) |
2 |
Adam RAMSTEDT |
210 |
1995 |
Norrköping Dolphins (SWE) |
3 |
Erik RUSH |
197 |
1988 |
Forli (ITA) |
6 |
Tobias BORG |
184 |
1993 |
Iberostar Tenerife (ESP) |
7 |
Felix TERINS |
188 |
1998 |
Norrköping Dolphins (SWE) |
9 |
Pelle LARSSON |
195 |
2001 |
Arizona (NCAA) |
12 |
Ludvig HÅKANSON |
193 |
1996 |
Bilbao Basket (ESP) |
15 |
Mattias MARKUSSON |
217 |
1996 |
Opava (CZE) |
16 |
Nicholas SPIRES |
210 |
1994 |
Spojnia Stargard (POL) |
18 |
Viktor GADDEFORS |
201 |
1992 |
Dinamo Bukaresti (ROU) |
19 |
Melwin PANTZAR |
190 |
2000 |
Valladolid (ESP) |
35 |
Simon BIRGANDER |
210 |
1997 |
Joventut Badalona (ESP) |
44 |
David HÖÖK |
195 |
1999 |
Tau Castello (ESP) |
88 |
Felix EDWARDSSON |
205 |
1999 |
Jämtland Basket (SWE) |
Miesten universiadijoukkue päätti Rein-Ruhrin kesäuniversiadit hymy huulillaan kukistamalla turnauksen päätösottelussaan Romanian selkein lukemin 77–57 (42–33). Suomen sijoitus universiadeissa oli lopulta seitsemäs.
Viimeisen kymmenen vuoden EM-kisoissa kiusaajan roolissa kunnostautunut ja Susijengistä Jyväskylän (8.8.) ja Espoon (11.8.) maaotteluissa mittaa ottava Belgia on nimennyt 17 pelaajaa alkavan kesän EM-kisaleiritykseen.
Suomen miesten universiadijoukkue sai kehnon alun torstaiseen sijoitusotteluunsa Tshekkiä vastaan ja joutui pyristelemään ottelun loppuun asti altavastaajan asemassa. Viimeisillä minuuteilla Suomi kävi vielä pisteen päässä, mutta joutui poistumaan kentältä 65–74 (32–38) -tappio niskassaan.
Suomen miesten universiadijoukkue sai puolivälierässä vastaansa Yhdysvallat, ja joutui toteamaan fyysisesti pelanneen ja levypallopeliä hallinneen vastustajan tänään liian kovaksi palaksi numeroin 83–102 (41–58).
Viimeiset viisi vuotta yliopistokoripalloa Yhdysvaltain NCAA-liigan Daytonissa ja New Mexicossa menestyksekkäästi pelannut KTP-Basketin kasvatti Mustapha Amzil, 206 cm ja 23 vuotta, palaa Eurooppaan. Suomen juniorimaajoukkueiden vakiokasvoihin lukeutunut Amzil on allekirjoittanut sopimuksen Kosovon tuplamestarin KB Trepcan kanssa.
Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.
Vajaamiehisenä alkulohkonsa ratkaisuotteluun Kiinalaista Taipeita vastaan lähtenyt Suomen miesten universiadijoukkue ei antanut poissaolojen häiritä itseään, vaan käytti fysiikka- ja taitoeroylivoimaansa häpeilemättä hyödykseen ja varmisti paikkansa kisojen kahdeksan parhaan joukossa ja vuoden 2027 universiadeissa 110–77 (60–36) -voitollaan.
Vuoden 2023 MM-kultamitalisti ja hallitseva EM-pronssimitalisti Saksa on nimennyt kuudentoista hengen miehistönsä alkavaan EM-kisakesään. Tampereen EM-alkulohkossa Susijengiä vastaan iskevän Saksan leiritysryhmään kuuluvat maan ykköstähdet ja MM-kultamitalistijoukkueen kulmakivet Dennis Schröder ja Franz Wagner.
Suomen miesten universiadijoukkue kohtasi sunnuntain myöhäisillan ottelussa kisaisännän ja suuren ennakkosuosikin Saksan, joka jyräsi parhaimmillaan 26 pisteen johtoon avauspuoliskolla. Tauolla kopista saapui sisuuntunut Suomi, joka kuroi toisella puoliskolla eron kymmeneen, mutta joutui taipumaan 68–79 (28–50).
Suomen miesten joukkue käänsi varovaisen alun lopulta selkeäksi voitoksi universiadien alkusarjan avausottelussa Chileä vastaan lauantaina illansuussa. Kerran irti päästyään Suomi painoi kaasua ja jyräsi vakuuttavaan 95–51 (46–30) -voittoon.