23.6.2025 09:58 Amerikkalais-australialainen Tess Barnes vahvistaa Hongan naisten korisliigajoukkuetta kaudella 2025-26. 188-senttinen ja monipuolisuudellaan yliopistokentillä huomiota herättänyt Barnes aloittaa Hongassa ammattilaisuransa.

Seniorikaudellaan Barnes työskenteli 9,3 pisteen, 3,7 levypallon ja 2,5 syötön ottelukeskiarvolla, NCAA I-divisioonajoukkue Wyoming Cowgirlsin riveissä.
- Olemme seuranneet Kati Ollilaisen pelejä läpi hänen Wyoming-uransa ja kiinnittäneet huomion Tessiin jo aiemmin. Etsimme hyvin liikkuvaa 3-5 paikan pelaajaa ja meidän iloksemme Tess löytyi lopulta luottoagentimme listoilta. Barnes tuo meille monipuolisuutta molempiin päihin kenttää, päävalmentaja Niko Nyholm taustoittaa seuran tiedotteessa.
Barnes kommentoi pelaajasopimustaan innostuneena:
- Minulle Honka oli hyvin selkeä valinta, sillä Hongassa vaalitaan sellaisia arvoja jotka ovat itselleni tärkeitä. Olen superinnoissani aloittamassa uutta matkaani koripallon parissa Suomessa. Odotan myös innolla, että pääsen tutustumaan joukkueeseen, valmentajiin ja koko yhteisöön, sekä kaikkeen mitä Suomella on tarjota.
- Aloitan nyt ensimmäistä ammattilaisvuottani ja haluan kehittää itseäni ihmisenä niin kentällä, kuin sen ulkopuolella sekä tuoda panokseni joukkueelleni, jotta kaudesta tulee menestyksekäs!
Tapiolan Honka Nyt on julkaissut tulevaksi kaudeksi Lampénin, Ristolan, Jokelan ja Barnesin pelaajasopimukset.
Naisten Korisliigan puolivälierät jatkuivat kolmessa otteluparissa. HBA nappasi toisena joukkueena välieräpaikan. Pyrintö siirtyi ToPoa vastaan johtoon ja ViVe otti avausvoittonsa.
Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräjoukkue on selvillä, kun PeKa kaatoi Hongan kolmannen kerran. Kotkassa pelattu ottelu päättyi 79–67.
Naisten Korisliigassa kolme puolivälieräsarjaa jatkui lauantaina. Voittoihin ylsivät toiset voittonsa ottaneet BC Nokia ja PeKa sekä sarjan tasoittanut Pyrintö.
HBA:n ja EBT:n välinen sarja jatkui Helsingissä. Märsky siirtyi ottelusarjassa 2–0-johtoon, kun EBT kaatui 76–68.
Tapiolan Honka on tehnyt valmentajasopimuksen Arttu Tammen kanssa. 30-vuotias Tammi liittyy Reetta Piiparin seuraksi naisten Korisliiga-joukkueen valmennusstaffiin ja ottaa vastuulleen seuran U19- ja U17-vuotiaiden tyttöjen valmennuksen.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyivät, ja ottelusarjat avasivat voitoilla BC Nokia, HBA, PeKa sekä Pyrintö.
Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat tänään. Espoo Basket Team ja Vimpelin Veto aloittavat sarjat kotonaan. Välieriin etenemiseen vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyvät keskiviikkona. Peli-Karhut ja Pyrintö aloittavat urakkansa kotikentällään. Välieräpaikkaan vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyvät keskiviikkona 18. maaliskuuta, kun kaikki neljä otteluparia pyörähtävät käyntiin.
Naisten Korisliigan runkosarja paketoitiin lauantaina. Illan voittajia olivat PeKa, BC Nokia, ToPo ja HBA-Märsky.