ToPo ensimmäisen mitalinsa jahdissa

8.4.2011 Espoo Teamin ja Torpan Poikien lauantaisesta naisten SM-sarjan pronssiottelusta on luvassa väkevä vääntö, vaikka kotijoukkueelle menestys ei olisikaan mitään uutta. Espoo Team hakee kuudetta mitaliaan kymmeneen vuoteen. Joukkueella on puolustettavanaan pronssi viime kaudelta ja Suomen mestaruus keväältä 2009. ToPolle mitali olisi seuran ensimmäinen naisissa.

Taru Tuukkanen jahtaa kasvattajaseuralleen ToPolle sen ensimmäistä SM-mitalia.

ToPoa vastassa on lauantain pronssipelissä vastassa Niina Laaksonen ja mitaliputkelleen jatkoa janoava Espoo Team. Kuvat: Tytti Nuoramo & Francois Perthuis.

Välieristä toipuminen oli varmasti vaikeampaa helsinkiläisriveissä. ToPo ahdisti Peli-Karhut viidenteen taistoon Kotkassa, mutta Espoo Team joutui nöyrtymään Catzin käsittelyssä suoraan kolmessa ottelussa.

- Joukkue tuntuu henkisesti valmiilta. Välierätappion pettymys taisi olla vaikeinta niellä valmentajalle, toteaa PeKaa johtavalle veljelleen Sepolle taipunut ToPon valmentaja Mikko Kurki.

ToPon naiset jäivät kaikilla aiemmilla pääsarjakausillaan (kolmesti) kahden viime vuosikymmenen aikana jumboksi. Tämän sesongin kantavat voimat ovat olleet 24,8 pisteen ja 12,2 levypallon ottelukeskiarvon kuitannut D'andra Moss ja 19,0 pisteen tahtia pussittanut Taru Tuukkanen. Espoolaisia kantaa myös kokenut maajoukkuepelaaja Niina Laaksonen (16,1/10,6).

- Espoolaisilta löytyy taitoa ja heittovoimaa, mutta taktiikkamme lähtee Niinan pysäyttämisestä. Runkosarjassa ainakin onnistuimme siinä, vaikka voitot menivätkin tasan 2-2. Toisessa tappiossa meillä ei ollut Mossia mukana, Kurki sanoo.

Naisten ainoa pronssipeli alkaa lauantaina Tapiolassa jo kello 12.30. Todennäköisesti molempien joukkueiden avausviisikosta löytyy pelaaja (Espoo Teamin Evita Iiskola ja ToPon Anette Juvonen), joka on pääroolissa uudelleen kello 18.30 ToPon ja Hongan aloittaessa A-tyttöjen mestaruusjahdin!

- Luulisin, että myös pronssipelin valmentajat (espoolaisista Mikko Larkas) löytyvät illan ottelusta apuvalmentajan penkiltä, Kurki hymähtää.

 
8.4.2025 20:25 Naisten Korisliiga

ToPo ja PeKa voiton päässä finaaleista

Naisten Korisliigassa pelattiin välierien toiset ottelut. ToPo ja PeKa siirtyivät ottelusarjoissa 2-0 johtoon.

7.4.2025 12:45 Naisten Korisliiga

EBT:n Erika Mace naisten Korisliigan maaliskuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun valinta on Espoo Basket Teamin Erika Mace.

6.4.2025 21:05 Naisten Korisliiga

Tyson-Thomas johdatti ToPo:n voittoon

Naisten Korisliigan toinen välieräsarja käynnistyi Helsingissä. ToPo siirtyi ottelusarjassa johtoon, kun se vei ottelun 93-86.

5.4.2025 19:02 Naisten Korisliiga

PeKa selvisi EBT:n kiristä ja siirtyi välierissä johtoon

Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräsarja käynnistyi Peli-Karhujen voitolla. Kotkalaisjoukkue puolusti kotikenttää onnistuneesti 81-77.

4.4.2025 18:15 Naisten Korisliiga

Naisten välieräennakko: EBT lähtee haastamaan Peli-Karhuja - ToPo hakee finaaliputkelleen jatkoa Honkaa vastaan

Naisten Korisliigan välierät pyörähtävät käyntiin lauantaina 5.4. Peli-Karhujen ja Espoo Basket Teamin kohtaamisella. Torpan Pojat ja Tapiolan Honka aloittavat oman sarjansa sunnutaina 6.4. Finaalipaikkaan vaaditaan kolme voittoa.

2.4.2025 20:20 Naisten Korisliiga

EBT taisteli tiensä välieriin pitkän kaavan jälkeen

Naisten Korisliigan neljäs välieräjoukkue on selvillä, kun EBT kaatoi Kouvottaret vieraskentällä jatkoajan jälkeen 78-74. Aiemmin välieräpaikkansa olivat varmistaneet PeKa, Honka ja ToPo.

31.3.2025 20:25 Naisten Korisliiga

ToPo leimasi lippunsa välieriin - EBT siirsi ratkaisun viidenteen peliin

Naisten Korisliigassa kolme välieräjoukkuetta on selvillä, kun jo aiemmin paikkansa varmistaneet PeKa ja Honka saivat seuraa ToPo:sta. EBT ja Kouvottaret ratkaisevat viimeisen paikan kohtalon keskiviikkona.

30.3.2025 15:42 Naisten Korisliiga

Honka eteni välieriin

Naisten Korisliigassa toinen välieräjoukkue on selvillä, kun Honka kaatoi Pyrinnön kolmannen kerran.

29.3.2025 19:14 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut ensimmäisenä joukkueena välieriin - ToPo ja Kouvottaret siirtyivät johtoon

Naisten Korisliigassa ensimmäinen välieräjoukkue on selvillä, kun PeKa voitti HBA:n kolmannen kerran. ToPo:lla ja Kouvottaret voivat ratkaista ottelusarjansa maanantaina.

28.3.2025 20:25 Naisten Korisliiga

ToPo käänsi pelin toisella puoliajalla ja otti avausvoittonsa puolivälierissä - Honka kaatoi Pyrinnön toistamiseen

Naisten Korisliigassa puolivälierät jatkuivat kahdessa otteluparissa. ToPo tasoitti ottelusarjan BC Nokiaa vastaan. Honka puolestaan siirtyi 2-0 johtoon.

Näytä lisää vastaavia