6.11.2014 Tampereen Pyrintö on tehnyt pelaajasopimuksen 28-vuotiaan Tyrone Kentin kanssa. 196-senttinen Kent pelasi viime kaudella Yhdysvalloissa ABA-sarjaa 26,7 pisteen ja 9,8 levypallon keskiarvoilla. Aiemmin urallaan Kent on pelannut mm. Israelissa, Kyproksella sekä Ranskassa.
Chicagosta kotoisin oleva Kent pelasi yliopistouransa Toledossa, jossa hän teki seniorikaudellaan 15, pistettä ottelua kohden. Ensimmäinen ammattilaiskausi käynnistyi Ranskan Pro-B:ssä, jossa Kent kirjautti 10,5 pistettä ja 2,8 levypalloa Brestin joukkueen riveissä. Seuraavaksi kaudeksi tie vei Kyproksen pääsarjaan, jossa hän teki keskimäärin 15,0 pistettä ja 5,5 levypalloa.
Kaudella 2011/2012 Kent edusti NBA:n D-Liigassa Canton Chargea ja seuraavalla kaudella Israelin kakkossarjassa Ironi Ramat Gania. Israelissa Kentin tilastoiksi syntyivät 17,4 pistettä, 6,6 levypalloa, 2,1 syöttöä ja 2,1 riistoa ottelua kohden. Israelin kaudelta taskuun jäi mm. esiintyminen All-Star -ottelussa ja ottelun donkkikilpailun voitto
- Tyrone on loistava avoimella kentällä, viimeistelee korkealta ja kovaa, pystyy käsittelemään palloa ja heittää hyvällä tarkkuudella avoimet kaukoheitot. Tyronen pelaaminen tulee varmuudella olemaan viihdyttävää ja hän auttaa meitä olemaan huippuluokan avoimen kentän joukkue, Pyrinnön päävalmentaja Pieti Poikola kommentoi.
Pyrintö pelaa seuraavan kerran tänään torstaina 6.11 klo 18:00, kun se kohtaa Baltian liigan ottelussa virolaisen Kalev/Cramon Pyynikillä.
Suomalainen koripalloyhteisö sai tiistaiaamuna suru-uutisen. Suomi-koriksen kaikkien aikojen valmentajiin lukeutuva moninkertainen Suomen mestari, maajoukkuevalmentaja ja suomalaisen koripallovalmennuksen kehittäjä Eero Saarinen (1947-2025) on nukkunut pois.
Miesten Korisliigan kahdessa ylemmän jatkosarjan ottelussa voittivat Helsinki Seagulls ja Kauhajoki.
Miesten Korisliigassa pelattiin kolme alemman jatkosarjan ottelua, joissa voittajia olivat BC Nokia, KTP-Basket ja Kouvot.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Bisons Loimaa ja Korihait saalistivat kumpikin vieraspisteet.
Miesten Korisliigassa jatkosarjat ovat jo täydessä tuoksinassa, kun ylälohkossa pelattiin yksi ja alalohkossa kolme ottelua. Niistä voittoja juhlivat KTP-Basket, Tapiolan Honka, Kouvot ja Helsinki Seagulls.
Lauantain Korisliiga-ilta ei jättänyt ketään kylmäksi. Korihait ja Kauhajoki tarvitsivat paremmuuden selvittämiseen kaksi jatkoaikaa. Salon Vilpas puolestaan nousi hurmiollisen viimeisen kympin myötä voittoon Kataja Basketista.
Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina, kun alemmassa jatkosarjassa Kobrat isännöi Tampereen Pyrintöä. Influenssa-aallon kanssa painiva vierasjoukkue haki vakuuttavan vierasvoiton lukemin 71–105 (31–57).
Helsinki Seagullsin 15 ottelun voittoputkeen johtanut René Rougeau valittiin joulukuun 2024 osalta Korisliigan kuukauden pelaajaksi. Nyt hän analysoi joukkueensa asennetta ja Susijengi-tähti Henri Kantosen saapumista kokoonpanoon. Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.
Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 24. tammikuuta Kobrien ja Tampereen Pyrinnön välisellä alemman jatkosarjan ottelulla. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.
Puolalaislähtöinen erotuomari Karol Kowalski on vakiinnuttanut asemansa suomalaisessa huippukoripallossa ja eurokentillä. Hän tähtää määrätietoisesti koko ajan korkeammalle roolissa, jossa onnistumista mitataan huomaamattomuudella.