2.7.2007 ToPon uusi pelintekijä on kovissa sarjoissa pelannut amerikkalainen Tyson Patterson. 28-vuotias Patterson on ansainnut urallaan tunnustuksia ja miehen edustamat joukkueet ovat menestyneet varsin hyvin Pattersonin pelinjohdossa.
175-senttinen Patterson on valittu urallaan Ranskan, Sveitsin ja Islannin sarjojen parhaaksi takamieheksi. Patterson johdatti joukkueensa Ranskan Pro-B sarjan mestariksi vuonna 2005 ja samalla nousuun Ranskan ykkösliigaan. Patterson voitti Ranskassa syöttötilaston mukavalla 8,1 syötön keskiarvolla ja Ranskan ykkösliigassakin Patterson oli tilastoissa viidentenä 5,7 syötön keskiarvollaan.
Pisteitä on syntynyt Euroopassa aina kaksinumeroisella keskiarvolla ja riistotilastoissa Patterson on myös takuuvarmoja kärkinimiä.
Menneellä kaudella Patterson kävi pokkaamassa Islannin mestaruuden ja siinä ohella syöttö- sekä riistotilaston kuninkuuden. ToPo keräsi uudesta ykköspelintekijästään tietoja valtavasti ja Pattersonista paljon hyvää.
Miestä kehui esimerkiksi viime kauden ToPoa edustanut Logi Gunnarsson, joka oli paikan päällä Islannin finaaleissa. Kehuja antoi myös Ranskassa miestä vastaan valmentanut Gordon Herbert.
ToPo-manageri Aleksi Valavuoren mukaan joukkue alkaa olla valmiina ja Pattersonin hankinta istuu uuteen ToPoon mainiosti.
- Pelaajan tilastoista näkee, että kyseessä on kova pelimies, mutta se on vain yksi osa pelaajascouttausta. Kiinnitimme päävalmentaja Tomi Kamisen kanssa erityisesti huomiota myös pelaajan johtamistaitojen ja luonteen selvittämiseen monien omien kontaktiemme kautta. Kaikki näyttää varsin hyvälle ja uskon, että Tyson on kaipaamamme liideri johdattamaan ToPon yleisöönmenevään ja vauhdikkaaseen pelityyliin.
Miesten Korisliigassa nähtiin viiden ottelun ilta, jossa voittajiksi selvisivät Kataja Basket, Helsinki Seagulls, Kauhajoki, KTP-Basket ja BC Nokia.
Korisliigan lauantaina pelattava huippuottelu Kauhajoen ja Bisons Loimaan välillä on vapaasti katsottavissa Jimiltä alkaen klo 19:00.
Energiapalveluyhtiö Oomi ja Korisliiga ovat solmineet yhteistyösopimuksen, jonka keskiössä ovat joukkueiden fanit. Yhteistyöllä tarjotaan faneille ainutlaatuisia kokemuksia Korisliiga-paikkakunnilla.
Alemman jatkosarjan ottelu Tapiolan Hongan ja Kobrien välillä päättyi kotijoukkueen 95–90-voittoon.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin yksi ottelu, jonka voiton vei Helsinki Seagulls.
Suomalainen koripalloyhteisö sai tiistaiaamuna suru-uutisen. Suomi-koriksen kaikkien aikojen valmentajiin lukeutuva moninkertainen Suomen mestari, maajoukkuevalmentaja ja suomalaisen koripallovalmennuksen kehittäjä Eero Saarinen (1947-2025) on nukkunut pois.
Lauantailta 1.2. siirretyn ottelun uusi ajankohta on selvinnyt. Bisons Loimaa ja Salon Vilpas kohtaavat 12. maaliskuuta.
Miesten Korisliigan kahdessa ylemmän jatkosarjan ottelussa voittivat Helsinki Seagulls ja Kauhajoki.
Miesten Korisliigassa pelattiin kolme alemman jatkosarjan ottelua, joissa voittajia olivat BC Nokia, KTP-Basket ja Kouvot.
Bisons Loimaan ja Salon Vilppaan välinen Korisliiga-ottelu lauantailta 1. helmikuuta on siirretty uuteen ajankohtaan Loimaan liikuntahallin käyttökiellon takia.