16.8.2023 16:00 Suomen Koripalloliiton sääntö- ja kurinpitoyksikkö on käsitellyt kahden Suomen universiadijoukkueen pelaajan yhteenoton, jossa osapuolet loukkasivat toistensa fyysistä koskemattomuutta.
Koripalloliiton sääntö- ja kurinpitoyksikkö (SKY) on antanut varoitukset Eemi Luukkoselle ja Touko Tainamolle toistensa koskemattomuuden loukkaamisesta Kiinan Chengdussa käydyissä universiadeissa.
Pelaajien keskinäinen riita eskaloitui fyysisen koskemattomuuden loukkauksiin joukkueen majapaikassa. Pelaajat sopivat erimielisyytensä pian yhteenoton jälkeen pyytämällä toisiltaan anteeksi sekä keskustelemalla asiasta keskenään. Molemmat katuvat tekojaan ja ymmärtävät toimineensa tilanteessa väärin.
Sääntö- ja kurinpitoyksikkö kuuli tapauksen käsittelyssä mukana olleita sekä välikohtauksen nähneitä. SKY pitää varoitusta kummankin pelaajan menettelyn moitittavuuteen nähden oikeasuhtaisena rangaistuksena. Samalla yksikkö totesi fyysisen väkivallan siinä määrin vakavana, että perustetta jättää heitä kokonaan rangaistukseen tuomitsematta ei ole.
Koripalloliitto ei hyväksy minkäänlaista väkivaltaista käyttäytymistä ja on pahoillaan tapauksen eskaloitumisesta niin yksilöiden, joukkueen kuin koripallo- ja urheiluyhteisön kannalta. Koripalloliitto on muiden lajiliittojen tavoin sitoutunut noudattamaan urheiluyhteisöjen yhteisiä reilun pelin eettisiä periaatteita, joissa edellytetään puuttumista niin henkiseen kuin fyysiseenkin väkivaltaan. Koripalloliitto korostaa, että liiton toimijoiden, valmentajien ja pelaajien on suhtauduttava tilanteisiin vakavasti ja pyrittävä yhdessä luomaan turvallinen tila kaikille toiminnassa mukana oleville.
Suomen Koripalloliiton kevätliittokokous järjestetään koripalloperheen Superlauantain yhteydessä 17. toukokuuta.
Suomen Koripalloliitolla on kevätliittokokouksen päättämä määrä alueita, joiden toimintaa ohjaa kunkin alueen aluekokous, johon on osallistumisoikeus kaikilla kyseisellä alueella toimivilla seuroilla. Alueet toimivat liiton alueellisina rekisteröimättöminä yhteistyöeliminä.
Vielä tämän viikon ajan seurat voivat ehdottaa puheenjohtajaa ja jäseniä liittohallitukseen. Valinnat tehdään toukokuussa kevätliittokokouksessa, johon osallistuminen on seuroille paras tapa vaikuttaa liiton toimintaan.
Seuratuen avulla lisätään liikunnan tasa-arvoa ja yhdenvertaisuutta eri kokoisissa seuroissa järjestämällä harrastusmahdollisuuksia erityisesti lapsille ja nuorille matalan kynnyksen toiminnan kautta.
Koulutus on suunnattu mm. valmentajille, seuratoimijoille ja muille urheilun ruohonjuuritasolla työskenteleville. Se sopii myös laajemmin urheilujärjestöissä toimiville ihmisille. Koulutus on tehty urheilutoimijoiden kanssa yhteistyössä.
Korisperheen kauden päätösjuhla Superlauantai lähestyy – varaa paikkasi yhteiseen korisjuhlaan edullisemmin vielä huomisen 4.4. ajan.
Korihait vaati tekemässään vastalauseessa Vilpas–Korihait -ottelun lopputuloksen mitätöintiä ja ottelun määräämistä pelattavaksi uudelleen ottelun loppuhetkien tapahtumien vuoksi.
Erityisesti junioripeleissä katsojilla on suuri merkitys nuorten pelaajien pelikokemukselle, itsetunnolle ja jopa urheiluharrastuksen jatkumiselle. Entiset huippupelaajat ja nykyiset korisvanhemmat muistuttavat, kuinka tärkeää on luoda kannustava ja kunnioittava ilmapiiri kentän laidalle ja osoittaa arvostusta niin vastustajaa, erotuomareita kuin toimitsijoita kohtaan.
Kuntavaalien ennakkoäänestys kotimaassa on 2.–8.4.2025. Vaalipäivää vietetään 13.4. Basket.fi kokosi liikunta- ja urheiluperheen viestit ehdokkaille ja äänestäjille sekä listasi nimet, jotka ovat erityisen tuttuja korispiireissä.
Ensiapujoukkueen tavoitteena on, että noin 50 000 juniorijoukkuelaista on saanut ensiapukoulutuksen vuoden 2028 loppuun mennessä.