Veera Pirttinen siirtyy Islannin pääsarjan Snæfelliin

28.6.2019 13:13 Päättyneellä kaudella debyyttinsä ulkomailla Saksan Bundesliigassa tehnyt Veera Pirttinen, 22, siirtyy tulevaksi kaudeksi Islannin pääsarjan Snæfelliin.

Veera Pirttinen pelaa tulevalla kaudella Islannissa. Kuva: Ville Vuorinen.

Pirttinen pelasi edelliskauden Bundesliigan ChemCats Chemnitzissä, jossa hän sai mukavasti vastuuta 25 minuuttia per ottelu 7,5 pisteen ja 2,3 levypallon keskiarvoilla. Ammattilaisura ulkomailla vaihtuu nyt Saksasta Islantiin.

– Viime kausi Saksassa opetti paljon. Sain kokea, mitä koripallo on ja ammattilaisuus on Euroopassa. Se oli hienoa. Kovat pelit ja mukavuusalueen ulkopuolella harjoittelu kehitti pelaajana, mutta kasvatti myös henkisesti, Pirttinen kertoo.

Snæfell jäi viime kaudella Islannin pääsarjassa niukasti ulos pudotuspeleissä jääden tasapisteissä viidenneksi. Neljännen, ja viimeisen pudotuspelipaikan, nappasi Vilma Kesäsen KR.

– Snæfell vaikuttaa hyvältä paikalta, jossa koen pystyväni kehittämään peliäni edelleen. Olen kuullut paljon hyvää sieltä. Maana Islanti on todella mielenkiitoinen ja hieno kokemus jo itsessään. Keskustelin Vilman kanssa heti, kun sain kuulla tästä mahdollisuudesta. Häneltä sain paljon hyödyllistä tietoa sarjasta ja paikasta.

Pirttinen on BC Nokian kasvatti, jolta löytyy kuusi kautta kokemusta Naisten Korisliigasta, joista yksi kasvattajaseurassaan ja viisi Catz Lappeenrannassa. Juuri ennen siirtymistään Saksaan Pirttinen palkittiin Naisten Korisliigan vuoden puolustupelaajaksi.

– Olen innoissani ja koen olevani askeleen valmiimpi pelaaja Saksassa vietetyn kauden jälkeen. Tarkoituksena olisi edelleen kehittää omaa peliä ja auttaa joukkuetta parhaaseen mahdolliseen tulokseen.

Naisten maajoukkuepaidan Pirttinen on pukenut ylleen yhdeksän kertaa.

– Rohkea, kova sekä mielestäni looginen ja hyvä askel Veeran uralla. Veerassa kohtaa taito, motivaatio ja tavoitteellisuus. Onnittelut sopparista, Susiladiesin päävalmentaja Pekka Salminen kommentoi.

Henkilöt

 
1.4.2019 08:46 NCAA

Nenna Lindström siirtyy ensi kaudeksi Liberty Universityyn

Viimeiset kaksi kautta Western Wyomingissa NJCAA:ta pelannut Nenna Lindström, 20, siirtyy tulevaksi kaudeksi NCAA:han Liberty Universityyn.

5.11.2018 10:31 NCAA

Naisten NCAA-kausi käynnistyy – mukana huimat 32 suomalaisnaista

Yhdysvaltojen yliopistokoripallosarja NCAA pyörähtää käyntiin Suomen aikaan tiistain ja keskiviikon välisenä yönä. Suomalaisedustus rapakon takana on jälleen vahva ja pelikentillä nähdään muun muassa viime kaudella vakuuttavia otteita esittänyt Elina Koskimies sekä tulokaskautensa aloittava huippulupaus Lotta-Maj Lahtinen.

5.11.2018 07:31 NCAA

Miesten NCAA:n ykkösdivisioonassa nähdään yksitoista suomalaislupausta

Yhdysvaltojen yliopistosarja NCAA:n kausi 2018/19 käynnistyy tiistain ja keskiviikon välisenä yönä. Suomella on jälleen kerran vahva edustus Atlantin takana, kun yksitoista suomalaislupausta pelaa NCAA:n ykkösdivisioonassa.

15.8.2018 10:52 Suomalaiset ulkomailla

Awak Kuier ja Thomas Exaucia Basketball Without Borders -leirille

Suomi-koriksen tulevaisuuden nimiin lukeutuvat HBA-Märskyn Awak Kuier ja Thomas Exaucia edustavat Suomea NBA:n ja FIBA:n järjestämällä Euroopan Basketball Without Borders -leirillä Serbian Belgradissa 15.-18. elokuuta.

25.10.2025 08:34 NBA

Kings kaatoi kalkkiviivoilla Jazzin – Markkanen säkitti 33 pistettä

NBA:ssa Utah Jazz hävisi vieraskentällä Sacramento Kingsille 105-104, kun Domantas Sabonis nosti hyökkäyslevypallon kautta loppulukemat kuusi sekuntia ennen loppusummeria. Lauri Markkanen heitti Jazzille 33 pistettä.

23.10.2025 10:36 NBA

Jazz myllytti 129 pisteellä Clippersin kumoon – Markkanen monipuolisella pelipäällä

Utah Jazz pelasi avausottelunsa tällä NBA-kaudella voittaen Los Angeles Clippersin kotonaan 129-108. Lauri Markkanen tilastoi 20 pistettä, 6 levypalloa ja 5 syöttöä.

21.10.2025 11:55 NBA

NBA-kausi 2025-26 alkamassa – Lauri Markkanen Jazzin tähtipelaajana, Tuomas Iisalo Grizzliesin päävalmentajana

NBA-kausi 2025-26 alkaa Pohjois-Amerikassa 22.10. Maailman parhaassa koripallosarjassa löytyy suomalaisedustusta kahdelta kantilta, kun Lauri Markkanen pelaa Utah Jazzissa ja Tuomas Iisalo on päävalmentajana Memphis Grizzliesissä.

20.10.2025 23:41 Suomalaiset ulkomailla

Lotta-Maj Lahtinen aloittanut vahvasti Espanjassa – ”Sujunut positiivisesti”

Lotta-Maj Lahtinen pelaa jo kolmatta kauttaan Espanjan kovassa LF Endesassa. Täksi kaudeksi hän siirtyi Araskin joukkueeseen ja on aloittanut kauden erinomaisesti.

17.10.2025 11:17 Susijengi

Jantusen kolmossuma Bayern Münchenin turma Euroliigassa

Euroliiga-kautensa alavireisesti aloittanut hallitseva mestari Fenerbahce nappasi torstai-iltana tuiki tärkeän voiton kotikentällään Istanbulissa nujertamalla Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman Bayern Münchenin pistein 88–73 (37–32). Fenerbahcen voiton takuumiehenä loisti viisi kolmosta upottanut Mikael Jantunen.

15.10.2025 10:13 Suomalaiset ulkomailla

Ilari Seppälä nauttii suurta vastuuta Unkarissa – ”Ei tunnu väsy”

Ilari Seppälä on aloittanut toisen kautensa Unkarin liigassa pelaavan Kecskemetin joukkueessa. Täksi kaudeksi hän sai tuttua seuraa, kun Okko Järvi siirtyi joukkuekaveriksi.

Näytä lisää vastaavia