Yliopistokentille uusia suomalaisia pelaajia

10.5.2006 Yhdysvaltojen koripallokentät ovat saaneet uusia suomalaisnimiä parketeilleen. Nuorten maajoukkuepelaajista Gerald Lee Jr., Mikko Koivisto ja Samuel Haanpää ovat saaneet koripallostipendit yliopistoihin. 20-vuotiaiden tyttöjen maajoukkueen Minna Sten suuntaa Long Islandin yliopistoon.

Lisäksi Pussihukkien Lotta Aaltonen ja Henna Koponen saivat stipendit Coker Collegeen, South Carolinaan.

Koripalloliiton kauden päättäjäistilaisuudessa Korisliigan vuoden kehittyneimmäksi pelaajaksi valittu Gerald Lee Jr. uusi yliopisto Old Dominion pelaa I-divisioonaa. Yliopisto on sijoittunut useimmiten 24 parhaan joukkoon.   

Viime kaudella Korihaitten paidassa 19-vuotias Lee pelasi keskimäärin 25,9 minuuttia ja kirjautti runkosarjassa tehot 10 pistettä, 4,5 levypalloa ja 1,26 syöttöä.

- Pelasimme ailahtelevasti, mutta välillä ihan hyvinkin. Olen tyytyväinen varsinkin puolustuspelaamiseen, sillä pystyin puolustamaan koviakin korintekijöitä, kertoi Lee Jr. kauden päätöstilaisuudessa palkinnon saatuaan.

- Gerald sopii ohjelmaamme ja joukkueeseen todella hyvin. Hän tuo kokoa ja taitoa kentälle. On mielenkiintoista nähdä kuinka paljon voimme vaikuttaa hänen uraansa näin varhaisessa vaiheessa. Koripallo on Geraldin verissä ja uskon hänen parhaiden vuosien olevan vielä edessä, sanoi Old Domionin päävalmentaja Blaine Taylor.

Lee Jr. kertoo lähtevänsä ensisijaisesti kehittämään fysiikkaa ja sitä kautta koripallon muita osa-alueita. 20-vuotiaiden maajoukkueen runkomiehen unelma on seurata Hanno Möttölän jalanjälkiä aina tarunhohtoiseen NBA:han asti.

Mikko Koivisto North Carolinan yliopistoon Greensboroon

Viime vuodet Holy Cross High Schoolia edustanut Mikko Koivisto on saanut neljän vuoden stipendin North Carolinan yliopistoon, joka sijaitsee Greensborossa. Koiviston opinahjo University of North Carolina, Greensboro pelaa I-divisioonassa

Pussihukista Holy Cross High Schooliin siirtynyt Koivisto oli monen koulun kiikarissa, mutta päätti valita pohjoisemman version kahdesta Carolinasta. Holy Crossin Valmentaja Roy Roberson ei ylisanoja suomalaisesta säästellytkään. Viime vuonna Koivisto siivitti Holy Crossin Virginian osavaltion itsenäisten koulujen mestaruuteen.

- Mikko on kokonaisuutena hienoin pelaaja, jota minulla on viimeisen kymmenen vuoden aikana ollut ilo valmentaa. Hänen pelisilmänsä on jotain omaa luokkaansa ja hänen kypsyytensä on hänen ikäisekseen jotain aivan omaa luokkaa. 19-vuotias pelaa 24–25 vuotiaan tasolla, se on jotain uskomatonta. Kerroin Dementille (North Carolinan päävalmentaja), että tulette saamaan aivan mahtavan koripalloilijan joukkueeseenne.

Viimeisellä Holy Cross kaudellaan Koivisto upotti palloa 19 pisteen keskiarvolla ja erityisesti bonusrajan takaa Koivisto oli vaarallinen osuen reilun 40 prosentin tarkkuudella, osuen yhdessä ottelussa parhaimmillaan 12 kertaa. North Carolinan Päävalmentaja Mike Dement onkin kollegansa Robersonin kanssa samoilla linjoilla.

- Mikko on todella vaarallinen heittäjä. Hän on iso ja vaarallinen takamies, joka todella osaa tehdä koreja. Odotammekin hänen todella kilpailevan 1-3 pelipaikan paikoista, tulevalla kaudella

Samuel Haanpää matkaa Valparaisoon Shawn Huffin seuraksi

Nuorten maajoukkuepelaaja Samuel Haanpää on kiinnittänyt itsensä Valparaison yliopistoon, jossa miesten maajoukkueessa viime kesänä esiintynyt Shawn Huff on viimeiset kaksi kautta pelannut.

Valparaiso on myös samainen opinahjo, jonka kävi läpi vuosina 1999-2003 Kreikassa ammattilaisena ollut ja nykyisin Italian kakkosliigassa euronsa ansaitseva maajoukkuesentteri Antti Nikkilä. 

Haanpää siirtyy Valparaisoon San Antoniosta Cornerstone Christian Schoolista, jossa hän viime kaudella tehtaili tilastoikseen keskimäärin 27,4 pistettä, 11,6 levypalloa, 6,3 syöttöä sekä 4,1 riistoa heittäen kolmen pisteen heittonsa 47,4 prosentin tarkkuudella.

- Olemme hyvin innoissamme Samuelista. Hän on loistava kolmen pisteen heittäjä ja sen lisäksi erinomainen syöttelijä sekä joukkuepelaaja, kehui Valparaison päävalmentaja Homer Drew uutta pelaajaansa.

Minna Sten Long Islandin yliopistoon

Viime kaudella Forssan Alkua edustanut Minna Sten lähtee Long Islandin yliopistoon Brooklyniin. Long Island pelaa I-divisioonaa. Sten kuuluu 20-vuotiaiden tyttöjen maajoukkueeseen ja viime kaudella Forssassa hän pelasi keskimäärin 16,9 minuuttia heittäen kuusi pistettä ja 3,6 levypalloa ottelua kohden. Sten pisti kahden pisteen heittonsa 50,5 prosentin tarkkuudella sisään.

Viime kesänä Pussihukkiin siirtynyt Lotta Aaltonen ja viime kaudella itsensä läpi mestaruussarjassa lyönyt Henna Koponen siirtyvät Yhdysvaltoihin opiskelemaan. Kumpikin pelaaja on saanut täyden neljän vuoden stipendin Coker Collegeen, South Carolinaan.

Aaltosen ja Koposen tuleva opinahjo Coker College, sijaitsee Hartsvillen kaupungissa. Coker College pelaa naisten II-divisioonassa, mutta joukkueen päävalmentaja Carol Meegan on aloittanut projektin jossa joukkue nostetaan I-divisioonaan.

Aaltonen pelasi ensimmäisen kauden Naisten mestaruussarjassa siirryttyään kesällä Kaaron Roimasta Vantaalle ja Pussihukkiin. Aaltonen pelasikin kaikki runkosarjan 26 ottelua tehden 6,7 pistettä ja napaten 2,3 levypalloa ottelua kohden.

- Koulu vaikuttaa kaikin puolin tosi hyvältä ja innolla lähdetään matkaan. Ensi vuoden koripallo projektista olen kuullut vain pelkkää positiivista, kertoi Aaltonen.

Koponen puolestaan kärsi alkukaudesta murtuneesta jalasta, mutta palasi loukkaantuneiden kirjoista parantaen peliään ottelu ottelulta. Runkosarjan tilastomerkinnöiksi jäi 1,2 pistettä ja saman verran levypalloja ottelua kohden, mutta kahdessa pudotuspelikamppailussa nuori pelaaja sai vastuuta 18 minuuttia ottelua kohden ja kiitokseksi siitä nakutti 7,0 pistettä, napaten 1,2 levypalloa.

 
7.4.2025 16:30 Suomalaiset ulkomailla

Jukka Toijala raivaa tietä Lassi Tuovin kanssa Japanissa – ”Kaipasin päivittäistä valmennustyötä”

Jukka Toijala vastasi myöntävästi Lassi Tuovin kutsuun liittyä hänen apuvalmentajakseen Japanin B-leaguessa pelaavaan Yokohama B-Corsairsiin. Toijala on nauttinut täysin siemauksin uudesta haasteesta ja kulttuurista.

7.4.2025 14:49 Suomalaiset ulkomailla

Petteri Koponen jatkaa New Zealand Breakersin peräsimessä

Pelaajauran jälkeiselle valmentajauralleen lentävän lähdön saanut Petteri Koponen, 36, jatkaa myös tulevalla kaudella Australian NBL-liigaa pelaavan New Zealand Breakersin päävalmentajana. Helsinkiläisen MaSu-Basketin kasvatteihin lukeutuva Koponen valmensi Breakersia helmikuussa päättyneellä kaudella ensimmäisenä suomalaisvalmentajana NBL:ssä koskaan.

7.4.2025 13:25 Susijengi

Miro Little UC Santa Barbaran riveihin

Toisen kautensa Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:ssa päättänyt Susijengin takakentän nuori kulmakivi Miro Little, 193 cm ja 20 vuotta, vaihtaa joukkuetta. Päättyneellä NCAA-kaudella Utahin yliopistoa edustanut Tampereen Pyrinnön kasvatti edustaa tulevalla kaudella Big West -konferenssia pelaavaa UC Santa Barbaraa.

5.4.2025 19:47 NCAA

Elina Aarnisalo ja UCLA kaatuivat UConnille Final Fourissa

Yhdysvaltojen naisten NCAA:n lopputurnauksessa Elina Aarnisalo ja UCLA putosivat leikistä pois juuri ennen finaalia, kun UCLA hävisi Final Four -ottelussa UConnille 85-51.

4.4.2025 11:03 NBA

Tuomas Iisalolle ensimmäinen voitto NBA:ssa Memphis Grizzliesin peräsimessä

Viime yönä tehtiin suomalaista koripallohistoriaa, kun Memphis Grizzliesin päävalmentajaksi noussut Tuomas Iisalo voitti ensimmäisen ottelunsa NBA:n päävalmentajana. Grizzlies voitti Miami Heatin, kun Ja Morant ratkaisi ottelun sensaatiomaisesti viimeisillä sekunneilla.

4.4.2025 07:58 Susijengi

Jantuselle 13 pistettä Real Madridin vieraana, Paris Basketballin pudotuspelijahti huipentuu

Mikael Jantunen urakoi Paris Basketballin korkeimmat minuutit ja onnistui täydellisellä heittopelillä kaaren takaa Euroliigan torstai-illan ottelussa Real Madridin vieraana, mutta 9769 katsojan raivokkaasti kannustama Real nipisti pariisilaisista 105–104 (53–53) -kotivoiton. Pariisilaiset ovat varmistaneet paikkansa vähintään Euroliigan Play-In-otteluissa.

3.4.2025 07:19 Susijengi

Grandisonin kolmonen siivitti PAOK:n FIBA Europe Cupin finaaliin

Lähes kauden päivät koripallokentiltä sivussa ollut Jacob Grandison on vertynyt hyvään kevätkuntoon. Myöhään tiistai-iltana Suomen aikaa Grandison säästi tärkeimmät onnistumisensa viime sekunneille, kun hänen uusi joukkueensa PAOK Saloniki kellisti jatkoajalla ranskalaisen Cholet’n ja raivasi tiensä FIBA Europe Cupin finaaliin pistein 88–90 (40–33).

1.4.2025 10:55 Suomalaiset ulkomailla

Pekka Salminen Islannin naisten maajoukkueen päävalmentajaksi

Suomen naisten maajoukkueen edellinen päävalmentaja Pekka Salminen, 62, toimii jatkossa Islannin naisten maajoukkueen päävalmentajana. Salminen solmi karsintasyklin mittaisen sopimuksen, joka sisältää jatko-option.

1.4.2025 07:42 NCAA

Elina Aarnisalo ja UCLA etenivät NCAA:n lopputurnauksen Final Fouriin

Yhdysvaltojen NCAA:n lopputurnauksessa Elina Aarnisalo ja UCLA marssivat viikonloppuna Final Fouriin, kun UCLA kaatoi ensin Ole Missin ja sitten LSU:n.

31.3.2025 19:35 Suomalaiset ulkomailla

Aatu Kivimäki valmiina kevään ratkaisuotteluihin – ”Parhaat pelit edessä”

Slovakian liigassa saatiin runkosarja päätökseen viime viikolla ja Aatu Kivimäen Patrioti Levice nappasi itselleen runkosarjan voiton. Kivimäki lähtee luottavaisin mielin mestaruusjahtiin.

Näytä lisää vastaavia