26.9.2019 10:45 Joensuulainen Kataja Basket joutuu kääntämään katseensa pelaajamarkkinoille lauantaina käynnistyvän kauden kynnyksellä.
Erinomaisia otteita pre-seasonilla esittänyt amerikkalaislaituri Earvin Morris on päättänyt hyväksyä Libanonista saamansa tarjouksen eikä näin ollen ole enää seuran käytettävissä kertoo Kataja Basket tiedotteessaan.
– Morrisin saama tarjous on taloudellisesti niin paljon parempi kuin mihin me pystymme, että siinä mielessä asia on ymmärrettävä, viimeisiä päiviään koripallojaoston toiminnanjohtajana työskentelevä Riku Tapio kommentoi.
– Sopimuksemme takaa meille tietyn korvauksen tällaisessa tapauksessa, mutta on tietenkin selvää, että tilanne on nyt hetken aikaa haastava. Korvaavan pelaajan etsintä on juuri käynnistynyt.
Korisliiga käynnistyy Katajan osalta tulevana lauantaina, jolloin joukkue kohtaa BC Nokian. FIBA Europe Cupin karsinnat Kataja aloittaa ensi viikon torstaina, jolloin joukkue kohtaa virolaisen Tarton kaksiosaisessa karsinnassa pääsystä lohkovaiheeseen tämän kotikentällä.
Miesten Korisliigassa nähtiin viiden ottelun ilta, jossa voittajiksi selvisivät Kataja Basket, Helsinki Seagulls, Kauhajoki, KTP-Basket ja BC Nokia.
Korisliigan lauantaina pelattava huippuottelu Kauhajoen ja Bisons Loimaan välillä on vapaasti katsottavissa Jimiltä alkaen klo 19:00.
Energiapalveluyhtiö Oomi ja Korisliiga ovat solmineet yhteistyösopimuksen, jonka keskiössä ovat joukkueiden fanit. Yhteistyöllä tarjotaan faneille ainutlaatuisia kokemuksia Korisliiga-paikkakunnilla.
Alemman jatkosarjan ottelu Tapiolan Hongan ja Kobrien välillä päättyi kotijoukkueen 95–90-voittoon.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin yksi ottelu, jonka voiton vei Helsinki Seagulls.
Suomalainen koripalloyhteisö sai tiistaiaamuna suru-uutisen. Suomi-koriksen kaikkien aikojen valmentajiin lukeutuva moninkertainen Suomen mestari, maajoukkuevalmentaja ja suomalaisen koripallovalmennuksen kehittäjä Eero Saarinen (1947-2025) on nukkunut pois.
Lauantailta 1.2. siirretyn ottelun uusi ajankohta on selvinnyt. Bisons Loimaa ja Salon Vilpas kohtaavat 12. maaliskuuta.
Miesten Korisliigan kahdessa ylemmän jatkosarjan ottelussa voittivat Helsinki Seagulls ja Kauhajoki.
Miesten Korisliigassa pelattiin kolme alemman jatkosarjan ottelua, joissa voittajia olivat BC Nokia, KTP-Basket ja Kouvot.
Bisons Loimaan ja Salon Vilppaan välinen Korisliiga-ottelu lauantailta 1. helmikuuta on siirretty uuteen ajankohtaan Loimaan liikuntahallin käyttökiellon takia.