27.9.2023 08:53 Kataja Basket ylsi viime keväänä Korisliigan pronssimitaleille ja voitti Suomen cupin. Yksi nousukiidon avainpelaajista oli laituri Thomas Tumba.
Thomas Tumba valittiin viime kauden päätteeksi Korisliigan Vuoden tulokkaaksi. Kuva: Ville Vuorinen
Kataja Basket kävi viime kaudella läpi nousuja ja laskuja sen verran tasaväkisesti, että runkosarjan otteluista tasan puolet päättyi voittoon. Työ kantoi kuitenkin lopulta niin hyvin hedelmää, että keväällä pelaajien ja valmentajien kaulaan ripustettiin pronssimitalit.
Yksi avainpelaajista oli ensimmäistä kauttaan miesten Korisliigassa pelannut Thomas Tumba.
– Meillä oli loppujen lopuksi aika hyvä kausi, vaikka paljon parannettavaakin jäi. Nyt tarvitaan tasaisempia onnistumisia. Isoimmat ongelmamme viime kaudella olivat ailahtelevat peliesitykset, joten jos saamme sitä korjattua, niin meillä on mahdollisuus saavuttaa vaikka kuinka hyvä taso ja pitää se pitkälle kevääseen asti, Thumba kommentoi.
Taktisesti pelaaja kokee joukkueen pysyvän hyvin samanlaisena kuin tähänkin asti, vaikka pieniä hienosäätöjä toki tehdään aina. Joukkueen peräsimessä jatkavat yhä vanhat tutut päävalmentaja Petri Virtanen ja apuvalmentaja Teemu Turunen, joten rajuja mullistuksia ei ole näköpiirissä.
Tumba antaa itsekin valmennusryhmän toimintatavoille arvoa ja toteaa hymyillen:
– Läppää toki heidänkin kanssaan heitetään, aina kun sille on paikkansa, mutta sitten, kun asia ei ole leikin asia, niin palaute tulee erittäin suoraan. He ovat rakentaneet meille puolustuskonseptin, joka sopii omiin vahvuuksiini erinomaisesti, ja meillä on nopeajalkaisia äijiä kentällä, joten tulemme olemaan vaarallinen kokoonpano tänä vuonna.
Viime kauden ja sen päätteeksi saavutettujen mitalien jälkeen Tumballa ei ollut epäilystäkään, etteikö Joensuu olisi hänelle oikea paikka juuri tässä vaiheessa hänen uraansa. Työ jatkuu nyt sinivalkeassa paidassa siitä, mihin se jäi.
– Suurin syy siihen, että halusin jatkaa täällä, oli se, että tunsin pystyväni parantamaan omaa pelaamistani parhaiten juuri täällä, hän kertoo.
Kun Tumbalta kysyy, mitä hän sitten tarkkaan ottaen pelaamisessaan tahtoo kehittää, vastaus tulee rohkeasti:
– Kaikkea! Tavoittelen kokonaisvaltaista kehitystä ja tasaisempaa pelaamista. Päätavoitteeni on olla pallollisessa pelissä parempi kuin olen ikinä aiemmin ollut. Se ase, jolla puolestaan pystyn auttamaan joukkuettani välittömästi, on se, että tässä sarjassa pystyn puolustamaan ihan ketä tahansa vastaan.
Tumba on alkujaan KTP:n kasvatteja, ja hän vietti lukioaikansa HBA-Märskyssä. Ennen Korisliiga-uransa alkua hän pelasi vuoden myös Yhdysvalloissa, New Yorkin Redemption Christian Academyssa, joka on tasoltaan niin sanottu ”prep school” lukio- ja yliopistotason välissä. Alkuperäisistä ajatuksistaan poiketen hän ei kuitenkaan tavoitellut sen jälkeen yliopistopaikkaa Yhdysvalloissa vaan päätti palata Suomeen.
Tumba kertoo, että hänen teki mieli siirtyä Eurooppaan tavoittelemaan tasonnousua ja suorinta tietä ammattilaisuuteen, koska hän ei yksinkertaisesti viehtynyt amerikkalaiseen pelitapaan.
– Toki minulla oli korkeat odotukset amerikkalaiselle polulle, mutta kun pääsin paikan päälle ja näin koulumaailmasta sen toisenkin puolen, tajusin, ettei se ollut yhtään sitä, mitä luulin. Siellä pelataan aina ensisijaisesti omaan pussiin, eikä siellä opi samalla tavalla pelin taktisista ulottuvuuksista. Oma pelityylini ei sopinut sinne yhtään.
Tuleva kausi antaa jälleen lisää vihiä siitä, mitä kaikkea monipuolisella laiturilla on tarjottavanaan eurokentillä. Jos ei vielä voi päätellä muuta, niin ainakin hänen pelityylinsä näyttää sopivan varsin hyvin Katajaan.
Perjantai-iltana Espoo Metro Areenassa kiehuu, kun Susijengi kohtaa EM-karsintojen päätösottelussaan Euroopan rankingin #1 joukkue Serbian yli 5500 katsojan edessä. Perjantaina nähdään kentällä myös yksi susidebyytti, kun viime kaudet Korihaiden korinalustoja dominoinut Sipoon Hukkabasketin kasvatti Mikael Aalto, 208 cm ja 30 vuotta, juoksee parketille koko uransa ensimmäisessä maaottelussa.
”Hurja-Hannes” jyrää taas. Hannes Pöllä, 211 cm ja 26 vuotta, joutui kaksi vuotta sitten jättämään Korisliiga-kentät pitkäksi aikaa loukkaantumisen ja pitkän kuntoutuksen vuoksi. Tällä kaudella Pöllä on päässyt keräämään pitkän kuntoutuksen satoa ja osoittanut koripalloilevalle Suomelle olevansa täsmälleen sellainen kansainväliset mitat täyttävä iso, jollaista hänestä juniorivuosina uumoiltiin.
Susijengin pitkäaikainen heittokone ja Korisliigan pistetilaston kotimainen kärkimies Topias Palmi, 196 cm ja 30 vuotta, siirtyy loppukauden kattavalla sopimuksella Tampereen Pyrinnöstä Italian kakkosliigaa (Serie A2) pelaavaan Real Sebastiani Rietiin, joka kamppailee noususta Italian liigaan.
Tampereen Pyrintö haki pisteitä Kouvolasta miesten Korisliigan viimeisessä ottelussa ennen helmikuun maajoukkuetaukoa.
Miesten Korisliigassa pelattiin viiden ottelun ilta, jossa pisteitä veivät Salon Vilpas, Korihait, Helsinki Seagulls, KTP-Basket ja BC Nokia.
Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Valinta on Woodille jo kauden toinen.
Miesten Korisliigassa nähtiin viiden ottelun ilta, jossa voittajiksi selvisivät Kataja Basket, Helsinki Seagulls, Kauhajoki, KTP-Basket ja BC Nokia.
Korisliigan lauantaina pelattava huippuottelu Kauhajoen ja Bisons Loimaan välillä on vapaasti katsottavissa Jimiltä alkaen klo 19:00.
Energiapalveluyhtiö Oomi ja Korisliiga ovat solmineet yhteistyösopimuksen, jonka keskiössä ovat joukkueiden fanit. Yhteistyöllä tarjotaan faneille ainutlaatuisia kokemuksia Korisliiga-paikkakunnilla.
Alemman jatkosarjan ottelu Tapiolan Hongan ja Kobrien välillä päättyi kotijoukkueen 95–90-voittoon.