Kataja ratkaisi voiton jo avauspuoliskolla – KTP haki sarjapisteet Lapualta

25.1.2019 20:29 Seagullsista Kotkaan siirtynyt Jalen Jackson on osoittautumassa loistavaksi hankinnaksi.

KTP-Basket oli Kobrille ja Larry Andersonille tyly vieras. Kuva: Pasi Ahola

Lapuan Kobrat ei onnistunut venyttämään pienoista kotivoittojen putkeaan, vaan KTP-Basket haki selvän vierasvoiton lukemin 77–100 (33–53).

KTP aloitti ottelun myrskyn lailla. Kobrien päävalmentaja Ville Turja joutui ottamaan aikalisän vain parin minuutin pelin jälkeen, kun tulostaululla möllötti tilanteena 0–9.

Turjan aikalisän jälkeen joukkueet etenivät pitkän aikaa kori korista. Toisen jakson jälkimmäisellä puoliskolla Kobrien pakka kuitenkin hieman hajosi ja KTP haistoi veren. KTP kasvatti nopeassa tahdissa johtonsa parhaimmillaan jo 24 pisteeseen.

Toisella puoliajalla KTP ei enää antanut Kobrille mahdollisuuksia nousta pelaamaan ottelun voitosta. Kotkalaisten johto kävi jo 30 pisteessä. Lopussa Kobrat vielä kaunisteli loppulukemia astetta siedettävimmiksi.

– Ei oltu tänään alussa valmiina pelamaan. En tiedä, mistä se johtui. Puoliajalla oli 20 pistettä eroa, siitä ei enää toivuttu, Kobrien sisäpelaaja Lauri Toivonen (12/2) lausui.

– Ammattilaispelaajilla ei pitäisi olla mahdollista, ettei olla valmiina pelaamaan. Pitää mennä treeneihin ja harjoitella paremmaksi joukkueeksi.

Kobrien perjantai-illan tasaisin suorittaja oli sentteri Zane Waterman (21/10). Myös Larry Anderson (18/7/6s) pelasi mukiinmenevästi.

KTP:llä riitti onnistujia kokoonpanon täydeltä. Vasta toisen ottelunsa kotkalaisten riveissä pelannut Jalen Jackson (23/6/3s) väläytti korintekovoimaansa. Muutoinkin Seagullsista Kotkaan siirtynyt Jackson tuntui olevan jo hyvin sisällä uuden joukkueensa kuvioissa. Donte Thomas (20/8/3s) ja Antto Nikkarinen (12/3/3s) olivat myös erinomaisia.

KTP nousi voitollaan sarjataulukon toiselle sijalle. KTP on voittanut tällä kaudella Korisliigassa jo 15 kertaa. Edellisestä 15 ottelustaan kotkalaisilla on peräti 13 voittoa.

– Tiesin, että ottelun alku on täällä erittäin tärkeä. Halusimme ottaa Lapualta niin sanotusti luulot pois heti alussa. Sen teimmekin. Kobrat ei saanut fiilistä päälle. Ehkä heidän keskiviikon Salon-reissu söi heiltä parhaimman terän, tiistaina kahden vuoden jatkosopimuksen KTP:n kanssa solminut päävalmentaja Tomi Kaminen pohti.

Kaminen on tyytyväinen joukkueensa positiiviseen energiaan.

– Meidän uusi kaverikin (Jackson) on ihan loistava tyyppi. Olisimme voineet ottaa tähän pelaajan, joka ottaa heittoja ja sitten joukkueen kemiat menisi uusiksi. Jackson on tullut joukkueeseen sillä mielellä, että hän haluaa vain parantaa joukkueen henkeä entisestään. Erittäin hieno kaveri siis saatiin.

Kobrien kausi jatkuu keskiviikkona Helsingissä. KTP saa vieraakseen tiistaina Tampereen Pyrinnön.

Ottelutilasto

Myös Kataja karkasi heti alussa voittoon

FIBA Europe Cupissa keskiviikkona venäläisjätti Avtodor Saratovin kaatanut Joensuun Kataja Basket jatkoi voitokasta työskentelyä kotiparketillaan myös perjantaina, kun vierasjoukkue Uudenkaupungin Korihait kaatui koriluvuin 88–77 (53–27).

Korihailla oli allaan riemukas keskiviikkoinen voitto Nokialta. Joensuussa haipaidat eivät kuitenkaan onnistuneet kunnolla haastamaan kotijoukkuetta.

Kataja karkasi etumatkalle jo ottelun ensimmäisellä neljänneksellä. Puoliaikataukoon mennessä Korihait oli perässä jo 26 pistettä.

Ottelun toisella puoliajalla Korihait onnistui parketilla jo huomattavasti paremmin. Vierasjoukkue sisuuntui ja vei sekä kolmannen ja neljännen jakson nimiinsä. Lopulta eroa jäi taululle 11 pistettä Katajan hyväksi.

Katajasta tehokkaimmin onnistuivat Topias Palmi (17/12) ja Adrian Diaz (17/3). Korihaiden paras oli tilastojen valossa kapteeni Marius Van Andringa (17/0/5s).

Nyt 20 ottelua pelanneelle Katajalle voitto oli kauden 11. Korisliigassa. Korihailla on plakkarissaan kuusi voittoa 23 ottelusta.

Katajan seuraava Korisliiga-koitos on vasta ensi viikon lauantaina Turussa Ura Basketin vieraana. Korihait isännöi keskiviikkona Kouvolan Kouvoja.

Ottelutilasto

 
21.2.2025 09:30 Susijengi

Susidebytantti Mikael Aalto: ”Kiva, että näin myöhäisemmälläkin iällä kelpaa mukaan”

Perjantai-iltana Espoo Metro Areenassa kiehuu, kun Susijengi kohtaa EM-karsintojen päätösottelussaan Euroopan rankingin #1 joukkue Serbian yli 5500 katsojan edessä. Perjantaina nähdään kentällä myös yksi susidebyytti, kun viime kaudet Korihaiden korinalustoja dominoinut Sipoon Hukkabasketin kasvatti Mikael Aalto, 208 cm ja 30 vuotta, juoksee parketille koko uransa ensimmäisessä maaottelussa.

18.2.2025 16:00 Susijengi

Hannes Pöllä: ”Aina on varaa parantaa”

”Hurja-Hannes” jyrää taas. Hannes Pöllä, 211 cm ja 26 vuotta, joutui kaksi vuotta sitten jättämään Korisliiga-kentät pitkäksi aikaa loukkaantumisen ja pitkän kuntoutuksen vuoksi. Tällä kaudella Pöllä on päässyt keräämään pitkän kuntoutuksen satoa ja osoittanut koripalloilevalle Suomelle olevansa täsmälleen sellainen kansainväliset mitat täyttävä iso, jollaista hänestä juniorivuosina uumoiltiin.

16.2.2025 14:51 Susijengi

Topias Palmi kevätkaudeksi Italian Rietiin

Susijengin pitkäaikainen heittokone ja Korisliigan pistetilaston kotimainen kärkimies Topias Palmi, 196 cm ja 30 vuotta, siirtyy loppukauden kattavalla sopimuksella Tampereen Pyrinnöstä Italian kakkosliigaa (Serie A2) pelaavaan Real Sebastiani Rietiin, joka kamppailee noususta Italian liigaan.

14.2.2025 20:04 Korisliiga

Pyrintö vierasvoittoon Kouvoista – Topias Palmi vaihtamassa seuraa

Tampereen Pyrintö haki pisteitä Kouvolasta miesten Korisliigan viimeisessä ottelussa ennen helmikuun maajoukkuetaukoa.

12.2.2025 21:10 Korisliiga

Vilpas tarrasi kiinni kotietuun – Kobrille jälleen tappio Tuomalan huikeasta suorituksesta huolimatta

Miesten Korisliigassa pelattiin viiden ottelun ilta, jossa pisteitä veivät Salon Vilpas, Korihait, Helsinki Seagulls, KTP-Basket ja BC Nokia.

11.2.2025 13:39 Korisliiga

Jeremiah Wood Korisliigan tammikuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Valinta on Woodille jo kauden toinen.

8.2.2025 22:06 Korisliiga

Kataja katkaisi vihdoin tappioputkensa – Korisliigassa pelattiin kolme ylemmän ja kaksi alemman jatkosarjan ottelua

Miesten Korisliigassa nähtiin viiden ottelun ilta, jossa voittajiksi selvisivät Kataja Basket, Helsinki Seagulls, Kauhajoki, KTP-Basket ja BC Nokia.

7.2.2025 18:33 Korisliiga

Kauhajoen ja Bisons Loimaan ylemmän jatkosarjan ottelu vapaasti katsottavissa Jimiltä

Korisliigan lauantaina pelattava huippuottelu Kauhajoen ja Bisons Loimaan välillä on vapaasti katsottavissa Jimiltä alkaen klo 19:00.

7.2.2025 09:00 Korisliiga

Oomi sähköistää Korisliigan katsomot! Oomi Korisliigan yhteistyökumppaniksi

Energiapalveluyhtiö Oomi ja Korisliiga ovat solmineet yhteistyösopimuksen, jonka keskiössä ovat joukkueiden fanit. Yhteistyöllä tarjotaan faneille ainutlaatuisia kokemuksia Korisliiga-paikkakunnilla.

6.2.2025 20:17 Korisliiga

Kobrat kävi millien päässä tappiokierteensä katkaisemisesta, mutta Honka kesti paineen

Alemman jatkosarjan ottelu Tapiolan Hongan ja Kobrien välillä päättyi kotijoukkueen 95–90-voittoon.

Näytä lisää vastaavia