12.4.2026 10:25 Tänä keväänä Salon Vilpas voitti ylemmän jatkosarjan reippaalla etumatkalla ja viimeisteli puolivälieräsarjan Tampereen Pyrintöä vastaan voitoin 4–1. Nyt se saa vastaansa Korihait, joka lähti playoffeihin sarjan neljänneltä sijalta ja kaatoi Tapiolan Hongan niin ikään 4–1.

Kuva: Ville Vuorinen
– Tulee olemaan fyysinen sarja. Joutuu grindaamaan enemmänkin kuin oman osuutensa, toteaa 18-vuotias Samu Adler kysyttäessä tulevista Korisliiga-välieristä.
Vilpas on selvittänyt tähän asti vastustajansa tasaisen varmasti – ensin jatkosarjan voittajana turvallisella etumatkalla ja sen jälkeen puolivälierissä Tampereen Pyrintöä vastaan luvuin 4–1 – mutta Adler muistuttaa, ettei se takaa mitään välierissä Korihaiden kanssa.
– Jokainen vastustaja on erilainen, joten hyökkäystä täytyy aina muuttaa sen mukaan, miten kukin vastustaja puolustaa. Korihailla on riveissään monta pelaajaa, jotka tykkäävät harrastaa pakkipäässä uhkapelaamista esimerkiksi kärkkymällä riistoja, joten meidän täytyy olla siihen valmiita ja löytää helppoja koreja.
Vilppaan kannalta onneksi Adler on toipunut kauden varrella kokemistaan vastoinkäymisistä. Hänen syksynsä käynnistyi tuotteliaasti, mutta puolessavälissä koitosta jalkaleikkaukseen joutuminen pilasi menon useiksi kuukausiksi.
Hän on kuitenkin nyt itseluottamusta täynnä ja kokee, että omat vahvuudet sopivat hyvin juuri Korihaiden kanssa mittelemiseen.
– Tekemiseni on kokemuksen myötä kypsempää ja rennompaa, ja sellainen pieni herkkyys tai terävyys, joka edellisen loukkaantumisen jälkeen pelaamisestani puuttui, alkaa nyt löytyä takaisin. Olen silti edelleen nuori, joten jaksan juosta loppuun asti, vaikka sarjat venyisivät. Kentällä on ympärilläni aika paljon iäkkäämpiä kavereita, joten minulla on tässä etuasema, Adler naurahtaa.

Frank Champion – onko nimi enne?
Korihait hoiti oman puolivälieräsarjansa Tapiolan Honkaa vastaan samanlaisella pieteetillä kuin Vilpaskin omansa: voittosaldoksi kirjautui lopulta 4–1. Uusikaupunkilainen seura lähti playoffeihin kotiedun kanssa ylemmän jatkosarjan neljänneltä paikalta mutta toisin kuin välierävastus joutui kamppailemaan omasta sijoituksestaan aivan kalkkiviivoille saakka.
Tällä hetkellä joukkue on kuuma puheenaihe. Heillä on nimittäin riveissään kotimaisten veteraanipelaajien ja nousevien tähtien lisäksi Frank Champion, joka voitti juuri toisen peräkkäisen Kuukauden pelaaja -palkintonsa tullessaan valituksi miesten Korisliigan maaliskuun pelaajaksi.
– Jo saapuessani tänne marraskuussa tuntui siltä, että tämä joukkue oli matkalla oikeaan suuntaan, ja siitä eteenpäin homma on toiminut upeasti, Champion ylistää.
Hän saapui Uuteenkaupunkiin Latvian Riiasta, varsin tuoreesta Rīgas Zeļļin joukkueesta, ja viime kautta aiempaa Euroopan-kokemusta hänellä ei sitten ollutkaan. Yhdysvaltain Georgiassa kasvanut laituri kertoo kuitenkin viihtyneensä Suomessa.
– Pienemmässä kaupungissa pelaaminen oli juuri se, mitä tarvitsin. Täällä ihmiset ovat mukavia ja seurastaan ylpeitä. Toki välillä toivoisi, että olisi helpompi löytää tekemistä vapaa-ajalla, mutta toisaalta olen pystynyt hidastamaan elämäntahtia ja keskittymään olennaisiin asioihin, Champion pohtii.
Nyt kun kauden maaliviiva häämöttää, välierissä korkeammin sijoittunutta Vilpasta vastaan auttaa Championin mukaan vain se, että joukkue pitää ajatuksensa keskitettyinä päämääräänsä ja omiin vahvuuksiinsa.
– Sinä aikana, kun olen itse ehtinyt olla täällä, olemme pelanneet Vilpasta vastaan kolmesti, ja voitimme kaksi niistä kohtaamisista. Tästä tulee täydellinen sarja, joka vaatii paljon työtä.
Mikäli jäljellä olevien pelien jälkeen käy niin, että Champion jatkaa matkaansa toiseen liigaan ja toiseen seuraan, hänellä on selkeä näkemys siitä, mitä hän jää Uudessakaupungissa eniten ikävöimään:
– Tulen kaipaamaan lippumme heiluttamista pelien jälkeen ja kannatuslaulumme laulamista. Yritän yhä vieläkin opetella sanoja kokonaan, mutta olen kiitollinen, että saan olla osa tätä.
Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.
Kataja Basket on rakentanut ja hajottanut läpi koko kauden, ja palaset loksahtivat paikoilleen vasta pudotuspelien koittaessa. Helsinki Seagullsilla puolestaan todellinen valtti, henkinen kovuus, löytyi rajussa takaa-ajoasemassa, kun sitä kipeimmin tarvittiin.
Helsinki Seagulls matkustaa miesten Korisliigan välieriin kohtaamaan Kataja Basketin noustuaan 3–1-takaa-ajoasemasta voittajaksi KTP-Basketia vastaan.
Helsinki Seagulls otti kotivoiton KTP-Basketista ja venytti puolivälierät vielä seitsemänteen otteluun. Pöllä pani parastaan korin alla, mutta se ei riittänyt, kun Rougeau ja Ross kirjauttivat komeat tuplatuplat.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion, joka vei samaisen kunnian myös helmikuussa.
Selkä seinää vasten pelannut Helsinki Seagulls otti KTP-Basketista kriittisen vierasvoiton.
Ville Tahvanainen ja Mikael Aalto johtivat Korihait neljänteen voittoon Tapiolan Hongasta.
Ylemmän jatkosarjan voittanut Salon Vilpas eteni toisena joukkueena välieriin. Ottelusarja Pyrintöä vastaan päättyi salolaisten voittoon 4-1. Ratkaiseva voitto irtosi kotiyleisön edessä.
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.