Salin ja Markkanen vahvassa nousussa kaikkien aikojen tilastoissa

3.9.2023 07:40 Historiansa toiset MM-kisat kahteen perättäiseen voittoon päättäneen Susijengin avainpelaajat tekivät vahvaa nousua kaikkien aikojen maaotteluiden ja maaottelupisteiden taulukoissa. Sasu Salin kohosi useamman pykälän kummassakin kategoriassa ja Lauri Markkanen kohosi hätyyttelemään maaottelupisteiden top 20 -listaa.

Lauri Markkanen (vas.) ja Sasu Salin (kesk.) tekevät läsnäoloaan tiettäväksi Suomi-koriksen historiankirjoissa. Kuva: Ville Vuorinen / Susijengi.

Ensimmäisen kesänsä Susijengin kapteenina päättänyt Sasu Salin kohosi kaikkien aikojen pelattujen maaotteluiden top 20 -listalle MM-turnauksen avausottelussa Australiaa vastaan.

Viiden pelatun MM-kisaottelun jälkeen Salin nousi niin Kari-Pekka Klingan (20. sija, 135 miesten maaottelua), Heikki Taposen (19., 137) kuin Mikko Koskisenkin (18., 138) ohi ja isännöi nyt maaotteluiden kaikkien aikojen listan 17. sijaa 140 maaottelullaan.

Salinin edessä kaikkien aikojen maaottelulistalla ovat Antti Nikkilä (16., 142) ja Kalevi ”Monni” Sarkalahti (15., 143).

Salin kohosi kaksi pykälää myös kaikkien aikojen miesten maaottelupisteiden listalla. Salinille kirjattiin MM-turnauksen aikana yhteensä 47 pistettä, jotka siivittivät hänet listan 16. sijalle 1386 pisteellään. Salin ohitti turnauksen aikana Anssi Rauramon (17. sija, 1379 pistettä) ja hänen edellään iskuetäisyydellä ovat Teemu Rannikko (15. sija, 1399 pistettä) ja Pekka Markkanen (14. sija, 1435 pistettä).

Susijengin korikuningas Lauri Markkanen upotti puolestaan viidessä MM-kisaottelussa hurjat 124 pistettä, joka oikeutti hänet 24,8 pisteen ottelukeskiarvoon. Vaikka Markkanen on pelannut urallaan vasta 43 miesten maaottelua, hän on 901 pisteellään enää runsaan sadan pisteen päässä 20. sijan Mikko Koskisesta, joka viimeisteli urallaan 1029 maaottelupistettä.

Susijengin kaikkien aikojen ennätyslistojen kolmas nousija oli Lassi Tuovi, jolle MM-päätösottelu Venezuelaa vastaan oli päävalmentajauran 29. maaottelu. Tuovin edellä eniten miesten maaotteluita valmentaneiden päävalmentajien listalla ovat Ari Tammivaara (30 maaottelua), Aaron McCarthy (31) ja Eino Ojanen (34).

Tuovi ohitti kaikkien aikojen päävalmentajan maaotteluvoittojen listalla Ari Tammivaaran (14 voittoa) ottelussa Kap Verdeä vastaan. Ottelu Venezuelaa vastaan oli Tuovin päävalmentajauran 16. voitto, jolla hän on enää voiton päässä Kari Liimosta.

 
23.2.2025 15:19 Susijengi

Huippuluokan korintekijäkaksikko ja revanssimieli – Tanskassa riittää pureskeltavaa Susijengille

Tanska menetti mahdollisuutensa EM-kisapaikkaan perjantaina kärsittyään täpärän tappion Georgialle. Helppoa iltapuhdetta Susijengille ei maanantai-iltana ole kuitenkaan luvassa. Susijengin valmentaja Teemu Rannikko nostaa ratkaiseviin asemiin Iffe Lundbergin ja Shavon Shieldsin korintekovalmiuden sekä Tanskan halun päättää karsinnat voittoon vuosi sitten Espoossa kärsimänsä tappio tuoreessa muistissaan.

22.2.2025 12:46 Susijengi

Elias Valtonen: ”Vielä tähdätään siihen yhteen ehjään 40-minuuttiseen”

Elias Valtonen, 25, on viimeisen parin vuoden aikana vakiinnuttanut asemansa paitsi Susijengin puolustuspään liimana, myös Espanjan ACB-liigassa. Vaikka Valtosen ja Susijengin suuryllätys EM-rankingin kärkijoukkue Serbiaa vastaan kuivui perjantaina kasaan viime minuuteilla, Euran Veivin kasvatti uskoo eilisen toimineen erinomaisena valmistavana harjoituksena paitsi maanantain Tanska-otteluun, myös ensi kesään.

22.2.2025 10:56 EM-kotikisat 2025

EM-kotikisojen Day Pass -paketteja myyntiin osana majoituspakettia

Susijengin EM-kotikisoihin Tampereelle on saatavilla jälleen uusi majoitus- ja lippupaketti. Elämys Groupin ja Koripalloliiton tampere.basket.fi -sivustolta on hankittavissa nyt Day Pass -lippupaketteja osana majoituspakettia.

21.2.2025 21:48 Susijengi

Lähellä, mutta niin kaukana – Serbia karkasi Susijengin leuoista loppuhetkillä

Espoo Metro Areenan loppuunmyyty 6146 hengen kotikatsomo oli lähellä todistaa ensimmäistä suomalaisvoittoa Serbiaa vastaan sitten kesän 2008. Peli-iloa uhkunut Edon Maxhuni syttyi liekkeihin päätösjaksolla ja johti omansa kahdeksan pisteen takaa johtoon, mutta Aleksa Avramovicin ja Filip Petrusevin johtama Serbia jatkoi voittoputkeaan 95-105 (57-51) -vierasvoitolla.

21.2.2025 17:11 Susijengi

Susijengin Serbia-ottelu suorana Jimillä klo 18.30

Susijengi pelaa perjantaina EM-karsintojen viimeisen kotiottelun, kun se saa vastaansa MM-kakkosen Serbian. Ottelu on katsottavissa Jimiltä ja Ruutu-palvelusta.

21.2.2025 09:30 Susijengi

Susidebytantti Mikael Aalto: ”Kiva, että näin myöhäisemmälläkin iällä kelpaa mukaan”

Perjantai-iltana Espoo Metro Areenassa kiehuu, kun Susijengi kohtaa EM-karsintojen päätösottelussaan Euroopan rankingin #1 joukkue Serbian yli 5500 katsojan edessä. Perjantaina nähdään kentällä myös yksi susidebyytti, kun viime kaudet Korihaiden korinalustoja dominoinut Sipoon Hukkabasketin kasvatti Mikael Aalto, 208 cm ja 30 vuotta, juoksee parketille koko uransa ensimmäisessä maaottelussa.

20.2.2025 21:23 Susijengi

Susijengi ja Serbia vahvistivat kokoonpanonsa perjantain otteluun, Aalto tekee maaotteludebyyttinsä

Susijengi ja Serbia ovat nimenneet kahdentoista miehen kokoonpanonsa perjantai-illan EM-karsintaotteluun Espoo Metro Areenalla. Uudenkaupungin Korihaita Korisliigassa edustava Mikael Aalto, 30, tekee maaotteludebyyttinsä ja Salon Vilppaan sensaatio Samu Adler, 17, pelaa ensimmäisen miesten kotimaaottelunsa.

20.2.2025 15:00 Susijengi

Euroopan rankingin kärkijoukkue Serbia Susijengin koetinkivenä perjantaina

FIBA:n tuoreessa maailmanrankingissa Euroopan kärkeen sijoitettu, hallitseva MM-hopea- ja olympiapronssimitalisti Serbia on Susijengille tuttuakin tutumpi vastustaja. EM-karsintalohkoa tappiottomana johtaman Serbian vahvuudet ovat kaikkien tiedossa, joten perjantaina Susijengin tavoitteena ovatkin ehjä 40-minuuttinen, vieraiden aggressiivisuuteen vastaaminen ja pelitempon hallinta.

20.2.2025 11:05 Yhteistyökumppanit

Optimum Nutrition on koripallomaajoukkueiden uusi yhteistyökumppani

Lisäravinteita valmistava Optimum Nutrition toimii jatkossa Susijengin ja Susiladiesin yhteistyökumppanina. Markkinajohtajan aseman saavuttamiseksi yhtiö on yli 30 vuotisen uran aikana vakuuttanut urheilijat laajalla tuotevalikoimalla sekä jatkuvalla innovatiivisella otteellaan. Optimum Nutritionin maahantuojana toimii Sennek Oy.

19.2.2025 10:26 Susijengi

Ilari Seppälä 50. maaottelun kynnyksellä: ”Yritän välttää takarajojen laittamista itselleni”

Susijengin kokeneeseen osastoon kuuluva Ilari Seppälä, 31, teki susidebyyttinsä verrattain myöhäisessä iässä, mutta on 2020-luvun edetessä vakiinnuttanut paikkansa joukkueessa pelinrakentajana ja ”isojen pelien miehenä”. Viidenkymmenen pelatun A-maaottelun haamurajan kynnykselle päässyt Seppälä keskittyy tällä hetkellä mahdollisuuteen pelata terveenä ja toivoo voivansa olla joukkueen käytettävissä pitkään.

Näytä lisää vastaavia