Utah Jazzin Sean Sheldon vahvistaa Susijengin valmennusta

25.7.2023 11:42 Utah Jazzin apuvalmentajana viime vuodet toiminut michiganilaislähtöinen Sean Sheldon, 30, vahvistaa Susijengin valmennusjohtoa MM-kisakesän 2023 aikana. Aikaisemmin Gregg Popovichin apuvalmentajana San Antonio Spursissa työskennelleellä Sheldonilla on taustaa myös Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:sta sekä Euroopan ammattilaiskentiltä.

Sean Sheldon vahvistaa Susijengin valmennusta kesällä 2023. Kuvat: Ville Vuorinen / Susijengi.

- Tutustuin Lassiin (Tuovi) ja Henrikiin (Dettmann) tammikuussa heidän Utahin vierailunsa yhteydessä. He seurasivat joukkueharjoituksiamme sekä yhteistreenejämme Laurin (Markkanen) kanssa ja juttelimme paljon koko viikon ajan, Sheldon taustoittaa.

- NBA-kauden päättymisen jälkeen sain Susijengiltä kyselyn mahdollisuudesta liittyä heidän valmennusjohtoonsa. Olin luonnollisesti kiinnostunut ja jotain Susijengiä kohtaan kokemastamme arvostuksesta kertoo sekin, että (Utah Jazzin) päävalmentaja Will Hardy ei epäröinyt hetkeäkään, kun kysyin, saanko viettää tämän kesän Suomessa ja Aasiassa.

Sheldon pelasi nelivuotisella NCAA-urallaan 111 ottelua William & Maryn yliopistossa ja ehti pelata viisi kuukautta ammattilaisena Sveitsin liigassa ennen uransa päättänyttä olkapäävammaa.

Sheldon liittyi kesällä 2019 San Antonio Spursin valmennusjohtoon videokoordinaattorin ominaisuudessa ja siirtyi Utah Jazziin apuvalmentajaksi Will Hardyn kutsusta kaudeksi 2022-23. Sheldonilla on myös kansainvälistä kokemusta Yhdysvaltain miesten maajoukkueen valmennusryhmästä.

- San Antonion vuosinani valmentaja Popovich toimi myös Team USA:n päävalmentajana. Will Hardy oli silloin yksi hänen apuvalmentajistaan ja teki paljon scoutingia. Minä puolestani sain työskennellä Hardyn apukätenä, joten kansainvälinen koripallo tuli tutuksi myös sitä kautta.

”Joukkue on todella yhtenäinen”

Sheldonsaapui Helsinkiin viime perjantai-iltana ja liittyi Susijengin matkaan maanantain päiväharjoituksissa. Vaikka otanta on ollut toistaiseksi pieni, Sheldon on vaikuttunut näkemästään – kentällä ja sen ulkopuolella.

- Ensimmäinen havaintoni Susijengistä on, että joukkue on todella yhtenäinen ja sen jäsenet nauttivat toistensa seurasta. Se ei ole itsestäänselvyys. Ensimmäisten treenien perusteella joukkueessa on paljon hyviä pelaajia ja tulee olemaan mielenkiintoista tutustua heihin paremmin seuraavina viikkoina, hän kommentoi.

- Olen kotoisin Michiganin Lake Traversesta järven rannalta, ja heti Helsinkiin päästyäni totesin, että tämähän on ihan kuin kotona olisi. Lisäksi kaikki ovat olleet äärimmäisen ystävällisiä ja vastaanottavaisia, mikä on helpottanut sopeutumista maahan ja joukkueeseen.

Alkaneen MM-kisakesän tavoitteikseen Sheldon asettaa paitsi Susijengin valmistamisen Aasian MM-kisoihin ja menestyksen siellä, myös kansainvälisen huipputason kokemuksen ammentamisen Utah Jazzin pelikautta 2023-24 varten.

- MM-kisat tulevat olemaan iso juttu, mutta meidän on luonnollisesti edettävä yksi peli kerrallaan. Tarvitsemme kaikki tulevat viikot saadaksemme itsemme valmiiksi Okinawaa varten. Rakennamme joukkuetta harjoitus ja ottelu kerrallaan ja toivottavasti saamme mahdollisuuden pelata maailman parhaiden joukossa Filippiineillä, Sheldon kuvailee.

- Valmentajana otan tietenkin tästä kokemuksesta irti sen, mitä saan ja toivottavasti palatessani kesän lopussa Utahiin minulla on takataskussani uusia hyökkäyssettejä, puolustuspelejä ja harjoitteita. Pyrkimyksemme on saada Lauri (Markkanen) pelaamaan Utah Jazzissa samalla tavalla vahvuuksiensa kautta kuin Susijengissä.

Tuovi: ”Susijengi saa innokkaan valmentajan”

Toisen kesänsä Susijengin päävalmentajana aloittanut Lassi Tuovi on hyvillään Susijengin ja Utah Jazzin yhä syvenevästä yhteistyöstä. Tuovi vietti itse heinäkuun alun Utah Jazzin kesäliigajoukkueen kanssa Salt Lake Cityssä ja Las Vegasissa.

- Kiitokset Henrikille (Dettmann) ja Utah Jazzin johdolle, että saivat välistämme yhteistyötä tiivistettyä entisestään. Toimintamme perustuu avoimuuden arvoon ja filosofiaan, jota tahdomme vaalia kaikessa, mitä teemme, Tuovi lausuu.

- Susijengi saa Seanissa joukkoonsa innokkaan valmentajan, joka tuo uusia näkökulmia päivittäiseen tekemiseen. Oppimista tapahtuu varmasti paljon puolin ja toisin.

Pähkinänkuoressa: Sean Sheldon

  • Syntynyt 26.5.1993
  • Kotikaupunki: Lake Traverse, Michigan
  • Valmentajana: Utah Jazz (apuvalmentaja) 2022-23, San Antonio Spurs (videokoordinaattori) 2021-22), San Antonio Spurs (apulaisvideokoordinaattori) 2019-21
  • Pelaajaura: William & Mary (NCAA) 2012-16, BC Winterthur (SUI) 2016-17
  • Maisterin tutkinto kinesiologiasta (Michigan State)
  • Naimisissa, kaksi lasta
 
12.6.2025 12:59 Susijengi

Lauri Markkanen: ”Helsingin EM-kisojen meininki oli hullua, katsotaan mihin Tampere pystyy”

Suomi-koriksen ykköstähti Lauri Markkanen, 28, lausui keskiviikkona kauan odotetut sanat Susijengin EM-kotikisakesän 2025 avanneessa mediatilaisuudessa Helsingin Urhea-hallilla. Markkanen vahvisti olevansa mukana Susijengin EM-kisaleirityksessä ja odottavansa kasvavan innon vallassa Tampereella ja Riiassa pelattavia EM-kisoja.

11.6.2025 12:10 Susijengi

Susijengin Open Gym on pyörähtänyt käyntiin 43 pelaajan ringillä, kesän ohjelma täydentyy Puola-vierasottelulla

Susijengin EM-kotikisakesä 2025 on käynnistynyt Helsingin Mäkelänrinteen URHEA-hallissa perinteisillä Open Gym -harjoituksilla, joihin päävalmentaja Lassi Tuovi on lähettänyt kutsut 43 pelaajalle. Susijengin EM-kisoihin valmistava ohjelma on puolestaan täydentynyt elokuun puolessavälissä Puolassa pelattavalla maaottelulla.

11.6.2025 08:55 Susijengi

Ilmiömäinen Salin pakotti Romanian finaalit viidenteen otteluun

Susijengin kapteeni Sasu Salin pelasi yhden kauden parhaista peleistään tärkeimmällä mahdollisella paikalla, kun hän upotti 21 pistettä ja kauhoi yhdeksän levypalloa Cluj-Napocan kaataessa Romanian liigan neljännessä finaaliottelussa Oradean pistein 92–83 (41–40). Romanian mestaruus ratkeaa viidennessä finaalissa perjantai-iltana.

10.6.2025 11:49 EM-kotikisat 2025

Ilmainen joukkoliikenne EM-kotikisojen lipuilla pelipäivinä Tampereella

Tampere tarjoaa elo-syyskuussa pelattavien EM-kotikisojen vieraille kätevän lisäedun. Kaikkiin tapahtuman pääsylippuihin sisältyy automaattisesti matkaoikeus Tampereen seudun joukkoliikenteen busseissa, raitiovaunuissa ja junissa.

6.6.2025 12:00 Susijengi

EM-kotikisojen odotetut yksittäisliput nyt myynnissä!

Koripallon EM-kotikisoihin Tampereella on 82 päivää. Perjantaina käynnistyi kisojen odotettujen yksittäislippujen myynti.

2.6.2025 22:14 Suomalaiset ulkomailla

Perttu Blomgrenilla opettavainen kausi – Severi Kaukiaisesta Viron mestari ja MVP

Perttu Blomgrenin, 23, toiseen kauteen Euroopan korisparketeilla mahtui paljon. Hän aloitti kauden Sarajevossa, Bosniassa ja päätti sen Latvian liigan finaaleissa Ventspilsin riveissä. Susijengiläisistä Severi Kaukiainen pääsi juhlimaan Viron mestaruutta ja valittiin pudotuspelien MVP:ksi.

28.5.2025 09:50 Susijengi

Janssonin Heidelberg Bundesliigan välieriin Bayern Münchenia vastaan

Danny Janssonin valmentama Heidelberg kukisti Olivier Nkamhouan edustaman Chemnitzin Saksan Bundesliigan tiistaina puolivälierien neljännessä osaottelussa suurinumeroisesti 92–64 (48–41). Heidelberg eteni näin Bundesliigan välieriin, joissa se kohtaa toisen suomalaisjoukkueen – Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman hallitsevan Saksan mestarin Bayern Münchenin.

26.5.2025 10:41 Susijengi

Odotetut EM-kotikisojen yksittäisliput myyntiin 6.6.

Koripallon EM-kotikisojen odotetut yksittäiset otteluliput tulevat myyntiin kesäkuun alussa. Julkinen myynti käynnistyy 6.6. Sitä ennen 6. pelaajilla on mahdollisuus ennakko-ostoksiin 4.6. lähtien.

23.5.2025 09:35 Susijengi

Salinin Cluj-Napoca Romanian finaaleihin, Blomgrenin Ventspilsille Latvian hopeaa

Sasu Salin huipentaa keväänsä tähtäämällä pitkän uransa ensimmäiseen Suomen ulkopuoliseen kansallisen liigan mestaruuteen. Salinin Cluj-Napoca peittosi Valcean Romanian liigan välierien kolmannessa osaottelussa lunastaen finaalipaikkansa. Perttu Blomgrenin erinomainen kevätkausi Latviassa päätyi puolestaan hopeamitaleihin.

19.5.2025 23:09 Suomalaiset ulkomailla

Remu Raitanen pääsi tutustumaan Slovakian ja Islannin koripalloon kauden aikana

Remu Raitanen pääsi kauden aikana kokemaan Slovakian ja Islannin erilaisen koripallotavat ja -kulttuurit. Vuosi oli Raitaselle kaikkinensa antoisa.

Näytä lisää vastaavia