12.5.2019 22:02 Tuomas Iisalon ja Vesa Vertion valmentama Crailsheim nousi sillasta ja säilytti paikkansa Saksan Bundesliigassa jännittävien vaiheiden jälkeen.
Tuomas Iisalo valmensi Crailsheimin sen seurahistorian parhaaseen kauteen Bundesliigassa. (Kuva: Oma Design)
Crailsheim tarvitsi voiton sarjakakkonen Oldenburgista ja samaan aikaan Bremerhavenin piti hävitä Mitteldeutscherin vieraana.
Crailsheim puristi hienon päätösneljänneksen (27-13) avulla itselleen 99-87 (46-48)-voiton. Sen sarjapaikka ei ollut kuitenkaan omissa käsissä. Bremerhaven oli sarjapaikassa kiinni vielä 16 sekuntia ennen loppua johdettuaan 84-83, mutta Mitteldeutscher käänsi pelin itselleen lopulta 90-87.
Tulokset tiesivät sitä, että Crailsheim nousi Bremerhavenin ohi sarjataulukossa sijalle 16 ja säilytti näin sarjapaikkansa. Crailsheim voitti tällä kaudella yhdeksän peliä, joka on samalla sen ennätys Bundesliigassa. Se myös säilytti ensimmäistä kertaa seurahistoriansa aikana paikkansa Bundesliigassa pelaamalla.
- Aivan uskomaton suoritus. Hävisimme kolmanneksi viimeisen pelin Göttingenille kotona, joka oli alun perin ajateltu siten, että saamme siinä mahdollisuuden. Samaan aikaan meidän vastustajamme hoitivat omat ottelunsa. Silloin näytti tosi pahalta, sillä tiesimme viimeisissä peleissä olevan vastassa Jena vieraissa ja sarjakakkonen Oldenburg kotona. Jollain ihmeen keinolla saimme käännettyä kelkan siitä viimeiseen kahteen otteluun, Iisalo iloitsi ottelun jälkeen.
- Nyt tässä juhlitaan sarjapaikan säilyttämistä ensimmäistä kertaa seuran historiassa. Ei hirveästi löydy sanoja tähän hetkeen. Ensimmäinen on suuri kunnioitus ja se kuinka ylpeä olen pelaajista, jotka jaksoivat uskoa erittäin vaikean alkukauden jälkeen, jolloin voitimme yhden pelin vuoden 2018 puolella. Vuoden 2019 puolella voitimme kahdeksan ottelua ja todistimme kuuluvamme tähän sarjaan. Aina tuli jotain vastoinkäymisiä joko tiukoilla tappioilla tai sitten suorat kilpailijamme hakivat kovia voittoja. Loppujen lopuksi täysin käsittämätön kokonaisuus, Iisalo jatkoi.
Ottelutilastot
Petteri Koposen Bayern München päätti runkosarjan 98-102 (51-53)-tappioon Bonnin vieraana. Tappio oli Bayernille vasta kauden kolmas, mutta se oli jo varmistanut runkosarjan voiton. Koponen heitti kahdeksan pistettä ja otti yhden levypallon.
Ensimmäistä kauttaan Bayernissa pelaava Koponen tilastoi runkosarjassa keskiarvoikseen 8,9 pistettä, 1,2 levypalloa ja 2,0 syöttöä. Bayern kohtaa pudotuspelien avauskierroksella Braunschweigin.
Ottelutilastot
Shawn Huffin, Gordon ja Daniel Herbertin Frankfurt päätti kautensa 82-81 (34-33)-voittoon Giessenistä. Shawn Huff ei pelannut ottelussa. Frankfurt sijoittui Bundesliigassa tällä kaudella sijalle 11.
Huff kasasi kauden tilastokeskiarvoikseen 7,1 pistettä, 3,2 levypalloa ja 1,0 syöttöä.
Ottelutilastot
ACB-liigassa Sasu Salinin Malaga menetti mahdollisuutensa pudotuspelien kotietuun hävitessään vieraissa niukasti Murcialle 76-78 (38-36). Salin kasasi pisteen ja kaksi levypalloa. Malaga on sarjassa viidentenä.
Ottelutilastot
Erik Murphyn Manresa koki kovan takaiskun pudotuspelejä ajatellen häviten neljännen peräkkäisen tappionsa, kun se taipui Joventutin vieraana 70-86 (36-44). Murphy loukkaantui ottelussa ja ehti sitä ennen tilastoida kaksi pistettä, neljä levypalloa, syötön ja torjunnan. Manresa on juuri pudotuspelien ulkopuolella yhdeksäntenä.
Ottelutilastot
LEB Oron pudotuspeleissä Roope Ahosen Oviedo koki toisen tappionsa Ourenselle. Tällä kertaa Ourense oli vahvempi numeroin 76-71 (37-38). Ahonen oli jälleen joukkueensa paras pistemies heittämällä 13 pistettä. Hän urakoi 35 minuuttia ja sai tilastoihinsa myös kolme levypalloa, kolme syöttöä ja kolme riistoa. Oviedo on nyt selkä seinää vasten ollen ottelusarjassa 0-2-tappiolla. Final Four -turnaukseen pääsemiseksi vaaditaan kolme voittoa.
Ottelutilastot
Ranskan liigassa Lassi Tuovin valmentama Strasbourg tarrasi kiinni pudotuspelipaikkaan 87-73 (39-32)-voitolla Le Portelista. Strasbourg on sarjassa kahdeksantena, kun runkosarjaa on kierros pelaamatta.
Ottelutilastot
Toista kauttaan Slovakian mestari Patrioti Leviceä edustava karkkilalaislähtöinen Aatu Kivimäki, 28, pääsee pelaamaan alkavalla kaudella FIBA:n Mestarien Liigaa. Levice peittosi torstai-iltana henkeäsalpaavien vaiheiden jälkeen toisen jatkoajan viimeisen sekunnin heitolla Bakken Bearsin ratkaisevassa karsintaottelussa 100-98 (39-36, 76-76, 86-86) varmistaen paikkansa Mestarien Liigan lohkovaiheessa.
Viime vuosina runsaasti menestystä Paris Basketballissa nauttinut Mikael Jantunen ei aikaillut ensimmäisen pokaalinsa voittamista uuden joukkueensa Fenerbahcen riveissä. Jantunen nautiskeli 19 pistettä ja kaapi seitsemän levypalloa, kun Fenerbahce kaatoi kirjavien vaiheiden jälkeen Turkin Supercupin finaalissa Besiktasin pistein 85-83 (43-34).
AEK Ateenaa kaudella 2022-23 edustanut Susijengin moninkertainen arvokisakävijä Alexander Madsen, 208 cm ja 30 vuotta, palaa Kreikkaan. Madsenin on värvännyt riveihinsä viime keväänä Kreikan liigan puolivälieriin yltänyt A.S. Karditsas, joka pelaa alkavalla kaudella myös FIBA:n Mestarien Liigaa.
Koripallon EM-kisojen jälkeen seurajoukkuekaudet ovat hiljalleen pyörähtämässä käyntiin. Mestarien liigan karsintojen välieräkierroksella nähdään suomalaispelaajien kohtaaminen ja Jacob Grandison jatkoi seurajoukkueessa siitä mihin Susijengin paidassa jäi.
Viime vuosina kansainvälistä kokemusta mm. Itävallan, Romanian, Liettuan ja Ranskan sarjoista hakenut Espoo Basket Teamin kasvatti Daniel Dolenc, 205 cm ja 32 vuotta, siirtyy seuraavaksi Bosnia & Hertsegovinaan. Dolencin uusi seura on perinteikäs HKK Siroki, joka on voittanut historiansa aikana kymmenen Bosnian kansallista mestaruutta ja kahdeksan Bosnian cupin mestaruutta.
Helsinki Seagullsin kahteen Korisliigan mestaruuteen viime vuosina johtanut helsinkiläislähtöinen ToPo Juniorien kasvatti Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 v., on allekirjoittanut uransa ensimmäisen ulkomaiden ammattilaissopimuksen. Nikkarinen edustaa alkavalla kaudella Espanjan kakkosliigan kärkipäähän ennakoitua Fuenlabradaa.
Jo neljättä vuottaan Susijengissä pelaava, EM-mitalipelijoukkueen aloitusviisikkoon kohonnut Jacob Grandison, 198 cm ja 27 vuotta, on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Ranskan pääsarjaan viime keväänä nousseen Boulazac Basket Dordognen kanssa.
Uransa parhaan ammattilaiskauden Unkarin liigassa pelannut Susijengin isojen pelien mies ja Lapuan Korikobrien kasvatti Ilari Seppälä, 188 cm ja 32 vuotta, jatkaa Unkarissa. Seppälä on allekirjoittanut viime kauden joukkueensa KTE-Dunan kanssa jatkosopimuksen kaudesta 2025–26.
Neljä kautta yliopistokoripalloa Yhdysvaltain NCAA-liigan Denverin ja Wyomingin yliopistoissa pelannut ja Saksan kesäuniversiadeissa Suomen tehopelaajana kunnostautunut Touko Tainamo, 205 cm ja 24 vuotta, aloittaa Euroopan ammattilaisuransa Tshekin liigan USK Prahasta.
Viimeiset kuusi vuotta Susijengin valmennusjohdossa työskennellyt ja pitkän päivätyön HBA-Märskyn peräsimessä tehnyt suomalaisen koripallon ikoni Hanno Möttölä, 48, liittyy tulevien EM-kisojen jälkeen kovaa vauhtia koripallomaailman huipulle kohonneen Kanadan maajoukkueen valmennusportaaseen.