Daniel Janssonin ja Aatu Kivimäen Tigers nousi Bundesliigaan

24.5.2023 08:56 Daniel Janssonin valmentama ja Aatu Kivimäen edustama Tigers Tübingen varmisti nousun Saksan Bundesliigaan. Espanjassa saatiin runkosarja päätökseen ja Tuomas Iisalon Bonn porskuttaa.

Aatu Kivimäki pääsi juhlimaan nousua. (Kuva: Ville Vuorinen)

Bonn eteni Bundesliigan välieriin kaatamalla Chemnitzin suoraan 3-0. Bonn vei kolmannen pelin nimiinsä 89-83 (41-35). Bonn saa välierässä vastaansa Ludwigsburgin.
Ottelutilastot

Tigers Tübingen varmisti puolestaan nousun Bundesliigaan, kun se eteni ProA:n finaaliin kaatamalla Karlsruhe Lionsin 86-80 (41-35). Näin Tigers voitti otteluparin suoraan 3-0. Kivimäki tilastoi isolla vastuulla pisteen, levypallon ja viisi syöttöä.

Tigers eteni myös viime kaudella finaaliin, mutta se ei pystynyt nousemaan, kun seura ei hakenut liigalisenssiä. Tigers ei tuolloin katsonut pystyvänsä täyttämään Bundesliigan taloudellisia vaatimuksia. Nyt lisenssihakemus on pistetty sisään ja päätöksiä odotellaan kesäkuun lopussa.

- Aika moni seura tähtää usein nousuun, ja välillä aika isoillakin resursseilla, siinä kuitenkaan välttämättä onnistumatta. Me keskityimme alusta saakka tekemään pieniä asioita isossa kuvassa oikein aika pienilläkin resursseilla. Silti me olemme saavuttaneet nyt sarjanousun kaksi kertaa peräkkäin. Se on kieltämättä ihan kova saavutus, Jansson tunnelmoi ottelun jälkeen.

Finaalissa Tigers saa vastaansa joko Vechtan tai Giessenin. Viime kaudella Tigers hävisi finaalissa ja nyt se lähtee kirkastamaan mitalia.

- Olemme alusta lähtien halunneet parantaa viime kaudesta, joten tässä on edelleen kaksi kauden tärkeintä ottelua jäljellä ja huomenna jatketaan treeneillä, Jansson kertoo.
Ottelutilastot

Espanjan liigassa Teneriffa varmisti neljännen sijan, kun runkosarja päättyi sen osalta 92-69 (44-37)-voittoon Zaragozasta. Sasu Salin heitti kolme pistettä ja sai tilastoihinsa myös levypallon ja syötön. Teneriffa kohtaa pudotuspelien avauskierroksella Malagan.
Ottelutilastot

Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.

Itävallan liigan finaaleissa Anton Mirolybovin ja Aleksi Koskisen valmentama Swans Gmunden taipui toisessa finaaliottelussa BC Viennalle 67-79 (41-41). Otteluvoitot ovat nyt 1-1. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa.
Ottelutilastot

 
26.9.2025 06:55 Susijengi

Aatu Kivimäen Patrioti Levice viime sekunnin heitolla FIBA:n Mestarien Liigaan

Toista kauttaan Slovakian mestari Patrioti Leviceä edustava karkkilalaislähtöinen Aatu Kivimäki, 28, pääsee pelaamaan alkavalla kaudella FIBA:n Mestarien Liigaa. Levice peittosi torstai-iltana henkeäsalpaavien vaiheiden jälkeen toisen jatkoajan viimeisen sekunnin heitolla Bakken Bearsin ratkaisevassa karsintaottelussa 100-98 (39-36, 76-76, 86-86) varmistaen paikkansa Mestarien Liigan lohkovaiheessa.

25.9.2025 07:10 Suomalaiset ulkomailla

Mikael Jantunen loisti kaaren takaa, Fenerbahce Turkin Supercupin mestaruuteen

Viime vuosina runsaasti menestystä Paris Basketballissa nauttinut Mikael Jantunen ei aikaillut ensimmäisen pokaalinsa voittamista uuden joukkueensa Fenerbahcen riveissä. Jantunen nautiskeli 19 pistettä ja kaapi seitsemän levypalloa, kun Fenerbahce kaatoi kirjavien vaiheiden jälkeen Turkin Supercupin finaalissa Besiktasin pistein 85-83 (43-34).

22.9.2025 19:16 Susijengi

Alexander Madsen palaa Kreikan pääsarjaan

AEK Ateenaa kaudella 2022-23 edustanut Susijengin moninkertainen arvokisakävijä Alexander Madsen, 208 cm ja 30 vuotta, palaa Kreikkaan. Madsenin on värvännyt riveihinsä viime keväänä Kreikan liigan puolivälieriin yltänyt A.S. Karditsas, joka pelaa alkavalla kaudella myös FIBA:n Mestarien Liigaa.

22.9.2025 15:48 Suomalaiset ulkomailla

Kaukiainen ja Kivimäki vastakkain Mestarien liigan karsinnoissa - Grandison loisti Ranskassa

Koripallon EM-kisojen jälkeen seurajoukkuekaudet ovat hiljalleen pyörähtämässä käyntiin. Mestarien liigan karsintojen välieräkierroksella nähdään suomalaispelaajien kohtaaminen ja Jacob Grandison jatkoi seurajoukkueessa siitä mihin Susijengin paidassa jäi.

16.9.2025 09:01 Susijengi

Daniel Dolenc mestaruusjahtiin Bosniassa

Viime vuosina kansainvälistä kokemusta mm. Itävallan, Romanian, Liettuan ja Ranskan sarjoista hakenut Espoo Basket Teamin kasvatti Daniel Dolenc, 205 cm ja 32 vuotta, siirtyy seuraavaksi Bosnia & Hertsegovinaan. Dolencin uusi seura on perinteikäs HKK Siroki, joka on voittanut historiansa aikana kymmenen Bosnian kansallista mestaruutta ja kahdeksan Bosnian cupin mestaruutta.

13.9.2025 14:14 Pääjuttu

Korisliigan MVP Lassi Nikkarinen Espanjan Fuenlabradaan

Helsinki Seagullsin kahteen Korisliigan mestaruuteen viime vuosina johtanut helsinkiläislähtöinen ToPo Juniorien kasvatti Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 v., on allekirjoittanut uransa ensimmäisen ulkomaiden ammattilaissopimuksen. Nikkarinen edustaa alkavalla kaudella Espanjan kakkosliigan kärkipäähän ennakoitua Fuenlabradaa.

13.9.2025 10:35 Susijengi

Jacob Grandison siirtyy Ranskan pääsarjaan

Jo neljättä vuottaan Susijengissä pelaava, EM-mitalipelijoukkueen aloitusviisikkoon kohonnut Jacob Grandison, 198 cm ja 27 vuotta, on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Ranskan pääsarjaan viime keväänä nousseen Boulazac Basket Dordognen kanssa.

5.9.2025 09:46 Susijengi

Ilari Seppälä solmi jatkosopimuksen Unkariin

Uransa parhaan ammattilaiskauden Unkarin liigassa pelannut Susijengin isojen pelien mies ja Lapuan Korikobrien kasvatti Ilari Seppälä, 188 cm ja 32 vuotta, jatkaa Unkarissa. Seppälä on allekirjoittanut viime kauden joukkueensa KTE-Dunan kanssa jatkosopimuksen kaudesta 2025–26.

28.8.2025 16:40 Susijengi

Touko Tainamon ammattilaisura käyntiin USK Prahasta

Neljä kautta yliopistokoripalloa Yhdysvaltain NCAA-liigan Denverin ja Wyomingin yliopistoissa pelannut ja Saksan kesäuniversiadeissa Suomen tehopelaajana kunnostautunut Touko Tainamo, 205 cm ja 24 vuotta, aloittaa Euroopan ammattilaisuransa Tshekin liigan USK Prahasta.

12.8.2025 15:44 Susijengi

Hanno Möttölä Kanadan maajoukkueen valmennusjohtoon

Viimeiset kuusi vuotta Susijengin valmennusjohdossa työskennellyt ja pitkän päivätyön HBA-Märskyn peräsimessä tehnyt suomalaisen koripallon ikoni Hanno Möttölä, 48, liittyy tulevien EM-kisojen jälkeen kovaa vauhtia koripallomaailman huipulle kohonneen Kanadan maajoukkueen valmennusportaaseen.

Näytä lisää vastaavia