18.11.2021 07:00 Suomen miesten maajoukkuetta yhtäjaksoisesti vuodesta 2004 ja kaikkiaan 23 vuotta valmentanut Henrik Dettmann, 63, astuu syrjään Susijengin peräsimestä ensi kesänä. Dettmannin tilalle päävalmentajaksi nousee päävalmentajana SIG Strasbourgia Ranskassa luotsaava Susijengin pitkäaikainen apuvalmentaja Lassi Tuovi, 34.
Henrik Dettmann valmentaa Susijengiä vielä kesään 2022 asti. Kuva: Ville Vuorinen / Susijengi.
Susijengin ja Koripalloliiton johto on käynyt keskusteluja päävalmentajanvaihdoksesta tiiviisti viime kuukausien ajan. Lassi Tuovi oli päävalmentajaehdokaslistan kärkiehdokkaita alusta asti ja lopulta luonteva valinta Dettmannin työn jatkajaksi.
- Eräs indikaattori suomalaisen koripallon kehityksestä on ulkomailla ammattilaisina työskentelevien ammattilaistemme määrä. Koimme Lassi Tuovin osoittaneen eurooppalaisissa seurajoukkueissa sekä yhdentoista Susijengin kanssa viettämänsä vuotensa aikana varttuneensa tehtävän tasalle ja valmiiksi kestämään ne paineet, jotka päävalmentaja väkisinkin harteilleen saa, kommentoi Koripalloliiton puheenjohtaja Timo Elo.
Koripalloliiton toimitusjohtaja Ari Tammivaara oli keskeinen toimija, kun palaset koottiin yhteen sen jälkeen, kun Dettmann lähestyi ajatuksillaan sukupolvenvaihdoksesta Koripalloliiton johtoa Susijengin varmistettua paikkansa syksyn 2022 EM-kisoihin.
- Lassin valitseminen päävalmentajaksi osoittaa sitä, että Susijengi on prosessi, ei projekti. Meidän toimintaolosuhteissamme jatkuvuudella on valtavan suuri merkitys ja Lassin nimitys merkitsee prosessin siirtymistä sen seuraavaan vaiheeseen sellaisen valmentajan alaisuudessa, joka on ollut pitkään merkittävä osa kokonaisuutta, Tammivaara kertoo.
Vaikka Dettmannin nimi on jo vuosikymmenten ajan ollut lähestulkoon synonyyminen Suomen miesten koripallomaajoukkueen päävalmentajan pestin kanssa, on ajatus päävalmentajan fläppitaulun ojentamisesta nuoremmille pyörinyt hänen mielessään jo muutaman vuoden.
- Valmentajanvaihdos on oma rupeamansa, eikä se tapahdu yhdessä yössä. Syksyn 2022 EM-kisapaikan saavuttaminen takasi joukkueelle ja sen uudelle päävalmentajalle tarvittavan työrauhan tällaisen hallitun muutoksen toteuttamiseen, Dettmann muotoilee.
Dettmann valmentaa Susijengiä vielä ainakin seurajoukkuekauden 2021–22 aikaisissa MM-karsintaikkunoissa.
Portaittaisella päävalmentajanvaihdoksella on tarkoitus tarjota uudelle päävalmentajalle työrauha. Lassi Tuovi komentaa päivätyönään Ranskan liigaa ja FIBA:n Mestareiden Liigaa pelaavaa SIG Strasbourgia.
- Haluamme antaa Lassille täyden työrauhan SIG Strasbourgin kanssa ja hän tulee siirtymään päävalmentajan pestiin ensi kesänä, kun hän on siihen seurajoukkuevelvollisuuksiensa puolesta valmis, Tammivaara kommentoi.
Vaikka Dettmann väistyykin Susijengin päävalmentajan paikalta, hän jatkaa tehtävässään Koripalloliiton valmennuksen johtajana ja Susijengin valmennuksen apujoukkoissa.
- Lassi saa Susijengissä hyvin hoidetun ryhmän johdettavakseen. Oma tuleva työnsarkani suomalaisen koripallon puolesta sijaitsee yhä useammin kulisseissa ja kabineteissa. Tulen tekemään yhdessä koko organisaation kanssa kaikkeni tukeakseni häntä tässä vaativassa työssä, Dettmann kommentoi.
Toista kauttaan Slovakian mestari Patrioti Leviceä edustava karkkilalaislähtöinen Aatu Kivimäki, 28, pääsee pelaamaan alkavalla kaudella FIBA:n Mestarien Liigaa. Levice peittosi torstai-iltana henkeäsalpaavien vaiheiden jälkeen toisen jatkoajan viimeisen sekunnin heitolla Bakken Bearsin ratkaisevassa karsintaottelussa 100-98 (39-36, 76-76, 86-86) varmistaen paikkansa Mestarien Liigan lohkovaiheessa.
Viime vuosina runsaasti menestystä Paris Basketballissa nauttinut Mikael Jantunen ei aikaillut ensimmäisen pokaalinsa voittamista uuden joukkueensa Fenerbahcen riveissä. Jantunen nautiskeli 19 pistettä ja kaapi seitsemän levypalloa, kun Fenerbahce kaatoi kirjavien vaiheiden jälkeen Turkin Supercupin finaalissa Besiktasin pistein 85-83 (43-34).
Tammi julkaisee 13. marraskuuta 2025 Hippo Taatilan ja Mika Wickströmin teoksen Susijengi – Pohjolan ylpeys. Se on täydennetty laitos Susijengi 2023 -kirjasta ja sisältää neljä kokonaan uutta lukua, jotka käsittelevät mm. vuoden 2025 Tampereen ja Riian EM-kisoja.
AEK Ateenaa kaudella 2022-23 edustanut Susijengin moninkertainen arvokisakävijä Alexander Madsen, 208 cm ja 30 vuotta, palaa Kreikkaan. Madsenin on värvännyt riveihinsä viime keväänä Kreikan liigan puolivälieriin yltänyt A.S. Karditsas, joka pelaa alkavalla kaudella myös FIBA:n Mestarien Liigaa.
Koripallon EM-kisojen jälkeen seurajoukkuekaudet ovat hiljalleen pyörähtämässä käyntiin. Mestarien liigan karsintojen välieräkierroksella nähdään suomalaispelaajien kohtaaminen ja Jacob Grandison jatkoi seurajoukkueessa siitä mihin Susijengin paidassa jäi.
Vuoden 2025 EM-kotikisat historiansa ensimmäisiin EM-mitalipeleihin päättänyt Susijengi harppasi FIBA:n torstaina julkaistussa maailmanrankingilla peräti kolme sijaa ylöspäin. Suomi on tuoreimman päivityksen myötä maailmanrankingissa 17. sijalla ja Euroopan sisäisessä rankingissa 11. sijalla.
Viime vuosina kansainvälistä kokemusta mm. Itävallan, Romanian, Liettuan ja Ranskan sarjoista hakenut Espoo Basket Teamin kasvatti Daniel Dolenc, 205 cm ja 32 vuotta, siirtyy seuraavaksi Bosnia & Hertsegovinaan. Dolencin uusi seura on perinteikäs HKK Siroki, joka on voittanut historiansa aikana kymmenen Bosnian kansallista mestaruutta ja kahdeksan Bosnian cupin mestaruutta.
EM-mitalipeleihin edenneestä Susijengistä peräti kaksi pelaajaa palkittiin ansioistaan kisojen päätteeksi. Susijengin ykköstykki Lauri Markkanen nimettiin EM-turnauksen kakkostähdistöviisikkoon, kun taas 18-vuotias Miikka Muurinen vei nimiinsä ensimmäistä kertaa myönnettävän Rising Star -palkinnon.
Susijengin EM-kisat huipentuivat pronssiotteluun Riikassa, jossa Kreikka juhli pronssimitalia loppulukemin 92-89 (48-34). Kreikka ehti johtaa ottelua jo 17 pistettä päätösneljänneksellä, mutta Susijengi nousi sisukkaasti vielä heittämään voitosta aivan loppumetreillä.
Susijengin kapteeni Sasu Salin osaa kertoa viidentoista maajoukkuevuoden ja 161 miesten maaottelun kokemuksella, että tänään sunnuntaina Riian Areenalla pelataan ennenkokemattomista asioista. Salin, 34, uskoo, että Riikaan saapuneiden faniensa tuella Susijengillä on mahdollisuus päättää EM-kisat historialliseen suoritukseen.