27.11.2019 20:33 Kouvot oli Uudessakaupungissa takaa-ajaja alusta loppuun saakka.

Henri Ventoniemi ja Korihait ovat voittaneet kaikki kolme otteluaan Jarno Nikulan alaisuudessa. Kuva: Ville Vuorinen
Uudenkaupungin Korihait otti jo kolmannen peräkkäisen voittonsa uuden päävalmentajansa Jarno Nikulan alaisuudessa. Vierailija Kouvolan Kouvot kaatui koriluvuin 88–75 (38–37).
Voitto oli samalla Korihaiden ensimmäinen kotiparketillaan. Korihait hävisi kauden ensimmäiset 12 otteluaan espanjalaisvalmentaja Jordi Justen johdossa.
Miten Korihait on kääntänyt kelkkansa ja otti jo kolmannen voittonsa perä perään?
– Varmaan se oli tuo kaksinkamppailuiden voittaminen. Se on, mihin olemme nyt koittaneet perustaa meidän puolustuspelaamisemme. Jatkoimme taistelua, ja voitimme tärkeimmät kaksinkamppailut, siinä oli varmaan isoin syy, miksi tänään voitimme, Korihaiden takapelaaja Vesa Heinonen (10/5/3s) mietti Elisa Viihteen haastattelussa.
Kolmen ottelun voittoputki tuntuu Korihaiden leirissä hyvältä etenkin alkukauden taaperruksen jälkeen.
– No joo, voittaminen on keskimäärin kivempaa kuin häviäminen. Kyllä se maistuu. Onhan tämä nyt erilaista tällä hetkellä. Se on vain fakta, että voittaminen ruokkii voittamista. Nyt olemme oikeassa suunnassa, mutta paljon vielä edessä töitäkin, Heinonen muistutti.
Korihait oli Kouvoja edellä miltei koko ottelun ajan. Kouvot käväisi johtoasemassa ainoastaan kertaalleen neljännen jakson alkupuolella. Korihait ei kuitenkaan Kouvojen noususta hätkähtänyt. Kenties tappioputkessa tilanne olisi ollut uusikaupunkilaisleirissä toinen.
Korihaiden parhaat olivat jälleen Jalen Henry (26/8/3s) ja Ernest Zeigler III (21/8). Henri Ventoniemi (10/5/3s) ja Casey Benson (12/2/4s) pelasivat myös erinomaisesti.
Kouvojen onnistujat olivat Derrick Barden (25/4/2s) ja kuusi hyökkäyslevypalloa taistellut Teemu Knihtinen (16/7/3s).
– Toteutimme pelisuunnitelmaa loppuun asti, vaikka se ei ihan koko ajan toiminutkaan. Heinosen Vesa oli mielestäni puolustuspäässä erittäin hyvä, Korihaiden kanssa päävalmentajana nyt voitosta voittoon kulkenut Jarno Nikula kehui.
Korihaiden kausi jatkuu sunnuntaina, kun Uuteenkaupunkiin saapuu vieraita Joensuusta. Kouvot isännöi Ura Basket eGameStarsia jo perjantaina.
– Huomenna pidetään vapaata. Vähän on pojilla pientä kremppaa. Perjantaina sitten aletaan taas katselemaan tulevaa, Nikula puhalsi.
21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.
Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.
Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.
Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.
Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.
Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.
Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.