25.9.2019 09:45 Päävalmentaja Juha Sten aloittaa toisen päävalmentajakautensa Katajassa. Joukkue haali siirtomarkkinoilta Susijengissä esiintyneet Aapeli Alasen sekä Fiifi Aidoon.
Entisenä takamiehenä Sten on innoissaan tilanteesta, jossa Katajan takakentältä löytyy paljon potentiaalisia nuoria pelaajia. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga
Kataja Basket kuuluu vuodesta toiseen kuulunut siihen ryhmään sarjan joukkueista, jotka nousevat ennakkoarvailuissa sarjan kärkipäähän. Tuleva kausi ei tee Katajan kohdalla poikkeusta, vaikkakin joukkue on muuttunut rutkasti viime kaudesta.
- Meidän joukkueemme on viime vuotta nuorempi. Toisin sanoen mukana on paljon pelaajia, jotka haluavat ottaa urallaan seuraavan askeleen. Olemme urheilullinen joukkue, joka on toivottavasti monipuolisempi kuin viime kaudella, päävalmentaja Juha Sten avaa.
Viime kausi oli Stenille ensimmäinen päävalmentajana Korisliigassa.
- Siinä mielessä tulevaan kauteen lähdetään viisaampana, kun tämän rupeaman on aiemmin läpäissyt ja tietää millainen rytmi Korisliigassa on. Analysoimme kauden jälkeen, mitä teimme hyvin ja niistä asioista pidetään tällä kaudella välttäen sudenkuopat viime kaudelta.
Sten antaa kolmelle joukkueelle ennakkosuosikin viitan. Ne ovat kaksi edellistä Suomen mestaruutta voittanut Karhu Basket, tutulla pelaajarungolla jatkava Vilpas sekä isomman profiilin joukkueeksi noussut Seagulls. Stenin papereissa myös Pyrintö voi olla korkealla tällä kaudella.
- Tuohon porukkaan haluamme itse mukaan ja uskon, että meillä on kauden mittaan mahdollisuus kehittyä ja kasvaa yksilö- ja joukkuetasolla tuon porukan jatkeeksi. Tavoitteena on, että olemme keväällä parhaimmillamme.
- Ulkomaalaispelaajien suhteen olemme yrittäneet olla viime vuotta monipuolisempia. Kevään 2017 mestarijoukkueen selkäranka Jarekious Bradley ei ole vielä parhaassa kunnossa, mutta tulee sieltä hiljalleen. Earvin Morris on näyttäytynyt todella monipuoliselta ja hyvältä, Sten jatkaa.
Viime kaudella euro- sekä kotiparketeilla itsensä läpilyönyt Topias Palmi siirtyi Italian pääsarjaan kolmivuotisella sopimuksella.Lisäksi Ilari Seppälä suuntasi hyvän kauden jälkeen Ranskaan. Katajaan siirtyi puolestaan Korisliigan viime kauden kehittyneimmäksi pelaajaksi valittu ja kesällä Susijengissä debytoinut Aapeli Alanen sekä maajoukkuetakamies Fiifi Aidoo.
- Toivon, että Alasen kehitys jatkuu tällä kaudella. Monikäyttöisenä pelaajana hänellä tulee olemaan iso rooli. Toivon ja uskon myös, että Aidoo pystyy ottamaan ainakin yhden askeleen eteenpäin.
Yksi mielenkiintoinen nimi on vasta 17-vuotias takamies Valtteri Mervola, jonka nimi kannattaa painaa viimeistään nyt mieleen.
- Katajan oma kasvatti, joka oli kesällä 18-vuotiaiden EM-kisoissa vuoden nuorempana ja hän on ollut erinomainen harjoituksissa ja peleissä. Kaikki tykkäävät pelata hänen kanssaan, koska hän lukee peliä todella kypsästi. Mutta on muistettava, että tässä samalla pidetään huolta nuoren pelaajan harjoittelusta, sillä 17-vuotias pelaaja tarvitsee myöspaljon laadukkaita harjoituksia.
Entisenä maajoukkuetakamiehenä Sten on innoissaan tilanteessa, jossa joukkueen takakentältä löytyy paljon potentiaalia.
- Nuoret pelintekijät nostavat valmennuksen vaatimustasoa. On huolellisesti mietittävä, miten heitä saadaan vietyä eteenpäin. Se motivoi valmennustamme erittäin paljon, Sten avaa.
Miesten Korisliigassa nähtiin viiden ottelun ilta, jossa voittajiksi selvisivät Kataja Basket, Helsinki Seagulls, Kauhajoki, KTP-Basket ja BC Nokia.
Korisliigan lauantaina pelattava huippuottelu Kauhajoen ja Bisons Loimaan välillä on vapaasti katsottavissa Jimiltä alkaen klo 19:00.
Energiapalveluyhtiö Oomi ja Korisliiga ovat solmineet yhteistyösopimuksen, jonka keskiössä ovat joukkueiden fanit. Yhteistyöllä tarjotaan faneille ainutlaatuisia kokemuksia Korisliiga-paikkakunnilla.
Alemman jatkosarjan ottelu Tapiolan Hongan ja Kobrien välillä päättyi kotijoukkueen 95–90-voittoon.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin yksi ottelu, jonka voiton vei Helsinki Seagulls.
Suomalainen koripalloyhteisö sai tiistaiaamuna suru-uutisen. Suomi-koriksen kaikkien aikojen valmentajiin lukeutuva moninkertainen Suomen mestari, maajoukkuevalmentaja ja suomalaisen koripallovalmennuksen kehittäjä Eero Saarinen (1947-2025) on nukkunut pois.
Miesten Korisliigan kahdessa ylemmän jatkosarjan ottelussa voittivat Helsinki Seagulls ja Kauhajoki.
Miesten Korisliigassa pelattiin kolme alemman jatkosarjan ottelua, joissa voittajia olivat BC Nokia, KTP-Basket ja Kouvot.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Bisons Loimaa ja Korihait saalistivat kumpikin vieraspisteet.
Miesten Korisliigassa jatkosarjat ovat jo täydessä tuoksinassa, kun ylälohkossa pelattiin yksi ja alalohkossa kolme ottelua. Niistä voittoja juhlivat KTP-Basket, Tapiolan Honka, Kouvot ja Helsinki Seagulls.