3.8.2019 10:01 Maanantaina kesän 2019 leirityksensä aloittanut Susijengi lähtee lauantaina maaottelumatkalle Liettuaan ja Serbiaan. Päävalmentaja Henrik Dettmann odottaa joukkueeltaan ennakkoluulotonta pelaamista kahta maailman parhaisiin lukeutuvaa maajoukkuetta vastaan. Tiedossa on myös useampi susidebyytti.
(Vasemmalta) Mikko Koivisto, Andre Gustavson ja Edon Maxhuni ovat Susijengin vahvuudessa Liettuan ja Serbian matkalla. Kuva: Ville Vuorinen / Susijengi.
Lyhyen ja intensiivisen maajoukkuekesän ensimmäiset vastustajat ovat todellakin raskassarjaa, sillä Kiinan MM-kisoihin valmistautuvat Liettua ja Serbia leiriytyvät tänä kesänä parhaalla miehistöllään.
Sunnuntaina 4.8. Klaipedassa vastaan asettuva Liettua on saavuttanut tällä vuosikymmenellä MM-pronssia 2010 ja EM-hopeaa 2013 ja 2015, kun taas keskiviikkona 7.8. Zrenjaninissa Susijengiä isännöivä Serbia on hallitseva MM- ja EM-hopeamitalisti.
- Meille tarjoutuu mahdollisuus kohdata kaksi joukkuetta maailman kärjestä heidän kotikentällään. Näissä otteluissa on tarjolla arvokasta oppia, joista ammentaa kollektiivista itseluottamusta jatkoon, päävalmentaja Henrik Dettmann arvioi.
Susijengi matkustaa Liettuaan ja Serbiaan viidentoista pelaajan vahvuisena. Kokeneesta osastosta matkassa ovat mm. viisien arvokisojen kävijät Mikko Koivisto, Shawn Huff ja Tuukka Kotti, kun taas viime kaudet NCAA:ssa pelanneille Edon Maxhunille, Elias Valtoselle ja Andre Gustavsonille ja BC Nokiassa läpimurtonsa tehneelle Aapeli Alaselle on tarjolla ensimmäiset miesten maaotteluminuutit.
- Nuoret pelaajat ovat kilpailleet tasaväkisesti kokeneempia susia vastaan Kisakallion leirityksellä. Odotan heiltä samaa ennakkoluulottomuutta myös maaottelutasolla, jatkaa Dettmann.
Kiinan MM-kisojen alkuun on enää neljä viikkoa ja Liettua on aloittanut valmistautumisensa. Päävalmentaja Dainius Adomaitisin koolle kutsuman 19 hengen miehistön johtotähtinä loistavat NBA:ssa tupla-tuplan keskiarvoilla urakoineet sentterit Domantas Sabonis ja Jonas Valanciunas.
Liettua pelasi kesän 2019 ensimmäisen valmistavan maaottelunsa perjantai-iltana Pamplonassa, missä isäntäjoukkue Espanja vei pidemmän korren pistein 78-70 (40-33).
Liettuan miehistöstä puuttui Pamplonan ottelussa edelleen viisi avainpelaajaa: Sabonis, Valanciunas, Mantas Kalnietis, Renaldas Seibutius ja Paulius Jankunas. Liettuan korkeimmista pisteistä vastasivat Lukas Lekavicius (10p) ja Martinas Gebenas (9p).
Espanjan pistehait olivat Willy Hernangomez (23p) ja Ricky Rubio (21p).
YLE TV2 televisioi Liettuan ja Susijengin välisen ottelun Klaipedasta sunnuntaina 4.8. klo 19.25 alkaen.
# |
Nimi |
Pituus |
Syntynyt |
Seura |
3 |
Antti KANERVO |
192 |
12.4.1989 |
Helsinki Seagulls |
4 |
Mikko KOIVISTO |
194 |
18.4.1987 |
Salon Vilpas |
5 |
Alex MURPHY |
206 |
3.6.1993 |
free agent |
7 |
Shawn HUFF |
198 |
5.5.1984 |
Helsinki Seagulls |
10 |
Tuukka KOTTI |
205 |
18.3.1981 |
Helsinki Seagulls |
18 |
Mikael JANTUNEN |
204 |
20.4.2000 |
Utah (NCAA) |
19 |
Elias VALTONEN |
198 |
11.6.1999 |
Arizona State (NCAA) |
21 |
Edon MAXHUNI |
186 |
21.3.1998 |
free agent |
22 |
Carl LINDBOM |
206 |
10.11.1991 |
HydroTruck Radom (POL) |
24 |
Aapeli ALANEN |
201 |
5.3.1996 |
Kataja Basket |
25 |
Juho NENONEN |
202 |
12.9.1987 |
Salon Vilpas |
29 |
Hannes PÖLLÄ |
212 |
9.3.1998 |
Oklahoma (NCAA) |
30 |
Andre GUSTAVSON |
192 |
7.5.1999 |
Richmond (NCAA) |
35 |
Ilari SEPPÄLÄ |
188 |
27.3.1993 |
Aix-Maurienne (FRA) |
41 |
Topias PALMI |
194 |
26.8.1994 |
Vanoli Cremona (ITA) |
Hartwall Sport liittyy Susijengin virallisten kisakumppaneiden joukkoon. Yhteistyö vahvistaa pitkäaikaista kumppanuutta Hartwallin ja suomalaisen koripallon välillä.
Tampereen Kansiareenan lehterit täyttyvät koripallon EM-kotikisoihin. Susijengin isännöimiin kisoihin on myyty jo yli 50 000 lippua, vaikka kisojen alkuun on yli neljä kuukautta aikaa.
Mikael Jantunen säästi myöhään tiistai-iltana tärkeimmät onnistumisensa viime minuuteille, kun Paris Basketball peittosi Euroliigan ensimmäisessä Play-In-ottelussa vieraskentällä Real Madridin 73–81 (36–46). Pariisilaiset kohtaavat Euroliigan puolivälierissä turkkilaisen Fenerbahcen ja Jantusesta tulee ensimmäinen suomalainen Euroliigan pudotuspeleissä 20 vuoteen.
Lauri Markkanen asteli tiistain vastaisena yönä toimittajien tentattavaksi NBA-runkosarjakauden 2024-25 päättymisen merkeissä. Utah Jazz jäi päättyneellä kaudella kauas pudotuspeleistä, mutta yhdysvaltalaistoimittajille puhunut Markkanen käänsi jo katseensa Susijengin EM-kisakesään.
Severi Kaukiaisen edustama tallinnalainen BC Kalev/Cramo pöllytti latvialaista BK Ogrea 92–69 (58–35) Viron-Latvian liigan pronssiottelussa perjantai-iltana. Kausi huipentuu seuraavaksi Viron ja Latvian kansallisten liigojen pudotuspeleihin.
Mikael Jantunen nautiskeli 15 pistettä ja kaapi kuusi levypalloa, kun Paris Basketball päätti historiansa ensimmäisen Euroliigan runkosarjakauden 72-63 (46-31)-kotivoittoon liigajumbo ALBA Berlinistä kotikentällään. Paris Basketball on varmistanut paikkansa Play-In-otteluissa ja sillä on vielä hiuksenhieno sauma selvitä suoraan pudotuspeleihin kuudennelta sijalta.
Koriksen EM-kotikisoihin voi tulla kauempaakin ja päästä vielä kotiin Suomen pelien jälkeen. VR on lisännyt myyntiin ylimääräisiä vuoroja, jotka lähtevät Tampereelta Helsinkiä kohti klo 23:59 kunakin pelipäivänä.
Jukka Toijala vastasi myöntävästi Lassi Tuovin kutsuun liittyä hänen apuvalmentajakseen Japanin B-leaguessa pelaavaan Yokohama B-Corsairsiin. Toijala on nauttinut täysin siemauksin uudesta haasteesta ja kulttuurista.
Toisen kautensa Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:ssa päättänyt Susijengin takakentän nuori kulmakivi Miro Little, 193 cm ja 20 vuotta, vaihtaa joukkuetta. Päättyneellä NCAA-kaudella Utahin yliopistoa edustanut Tampereen Pyrinnön kasvatti edustaa tulevalla kaudella Big West -konferenssia pelaavaa UC Santa Barbaraa.
Susijengin vastustajat koriksen EM-kotikisoihin on arvottu ja kauan odotetut otteluparit tiedossa. Tampereella pelattavien kotikisojen päivälippujen myynti on käynnistynyt perjantaina 4.4. klo 10:00.