4.7.2022 14:00 MM-karsintojen alkulohkon kärkisijan viidellä voitolla kuudesta ottelusta vienyt Susijengi vie elokuisen MM-jatkokarsinta-avauksen Israelia vastaan Tampereelle. Torstaina 25.8. pelattavan ottelun tapahtumapyhättönä toimii uutuuttaan kiiltelevä Nokia Arena, jonne mahtuu peräti 13 000 koripallon ystävää.
Susijengi lähtee elokuussa käynnistyvään MM-jatkokarsintaan kiehtovista lähtökohdista, kun se kaatoi täyden kotiyleisön edessä Ruotsin ja vieraskentällä Kroatian. Kuva: Ville Vuorinen
- Nokia Arena sai ikimuistoisen kasteen keväällä jääkiekon MM-kisoissa. Kun meille tarjoutui mahdollisuus kastaa Areena myös koripallolle, tartuimme oikopäätä tilaisuuteen, Koripalloliiton toimitusjohtaja Ari Tammivaara kertoo.
- Nokia Arena on Suomen suurin ja nykyaikaisin palloiluhalli, jossa on ensiluokkaiset puitteet niin pelaajille kuin yleisöllekin. Susijengi on jälleen EM-kisojen kynnyksellä erinomaisessa nosteessa ja on ilo päästä levittämään tätä nostetta pääkaupunkiseudulta tänä kesänä myös Jyväskylään ja Tampereelle.
Susijengin debyyttiottelu Nokia Arenalla järjestetään siis MM-jatkokarsintojen ensimmäisellä kierroksella torstaina 25.8., jolloin Susijengin vieraaksi saapuu D-karsintalohkon toiseksi sijoittunut Israel.
Susijengi päätti MM-karsintojen ensimmäisen vaiheen viiden ottelun voittoputkeen kaatamalla niin Kroatian kuin Sloveniankin kahdesti ja Ruotsin kerran. MM-jatkokarsinnoissa pelataan yhteensä kuusi ottelua elo-, marras- ja helmikuun ikkunoissa. Susijengiä vastaan jatkokarsintavaiheessa asettuvat Israel, Gordon Herbertin valmentama Saksa ja Jukka Toijalan valmentama Viro.
6.pelaaja -uutiskirjeen tilaajat saavat tuttuun tapaansa etuosto-oikeuden Susijengin otteluihin.
Lipunmyynti 6. pelaajille Tampereen Nokia Arenalla pelattavan Susijengi ja Israelin välisen MM-jatkokarsintaotteluun käynnistyy torstaina 7.7. klo 10 ja päättyy sunnuntaina 10.7.
Susijengin edellinen MM-karsintaottelu Ruotsia vastaan oli loppuunmyyty – käytä etu hyväksesi ja varmista paikkasi katsomossa, kun Susijengi jahtaa MM-kisapaikkaa Tampereen upeissa puitteissa.
Susijengi ja Israelin välisen ottelun julkinen lipunmyynti käynnistyy maanantaina 11.7. klo 10.
Liity 6. pelaajaksi tästä >>
Viime kaudella Cluj-Napocan paidassa Romanian mestaruuden voittanut ja Eurocupia pelannut susikapteeni Sasu Salin, 191 cm ja 34 vuotta, palaa vuoden tauon jälkeen Espanjaan. Salinin uusi seura on 1+1-vuotisella sopimuksella perinteikäs madridilainen Estudiantes, joka tavoittelee paluuta maan kakkostasolta (LEB Oro) sen pääsarjaan (ACB).
Kesän ensimmäiseen maaotteluunsa valmistautuva Susijengi järjesti keskiviikkona illansuussa yllätystapaamisen faniensa kanssa Jyväskylän Kuokkalan koulun kentällä. Pitkälti toista sataa nuorta ja vähän varttuneempaa koripallofania toivotti Susijengin avosylin tervetulleeksi Jyväskylään.
Pitkän koripalloilijanpolun HBA-Märskyn ja Yhdysvaltain NCAA-liigan kautta kulkenut Andre Gustavson, 26, löi itsensä läpi Susijengin rotaatioon vuoden takaisissa olympiakarsinnoissa Valenciassa. Toisen EM-kisaleiritysviikon alussa Gustavson kertoo saaneensa ensimmäisestä ammattilaiskaudestaan mukaansa entistä paremmat valmiudet pelata huipputasolla.
Susijengin toiseksi vastustajaksi Tampereen EM-alkulohkoon saapuva ja EM-karsinnoissa isoja päänahkoja hakenut Iso-Britannia on nimennyt 18-henkisen leiritysryhmän alkaneeseen EM-kisakesään. Susijengi ja Iso-Britannia ottavat toisistaan mittaa Tampereen Nokia Areenalla perjantaina 29.8. klo 20.30 alkaen.
Susijengin isojen pelien mieheksi profiloitunut Ilari Seppälä, 32, on saapunut EM-kotikisaleiritykseen uransa parhaan ammattilaiskauden jäljiltä. Erinomainen kausi, sitä edeltänyt onnistunut kuntoutus ja perhearki muodostavat lapualaislähtöiselle pelinrakentajalle erinomaiset lähtökohdat tavoitella paikkaa EM-kotikisajoukkueessa.
Korisliigan mestaruutta Helsinki Seagullsin kanssa keväällä juhlinut Henri Kantonen, 198 cm ja 27 vuotta, toivoo, ettei suomalainen koripalloväki ole jättänyt häntä laskuista puhuttaessa paikoista EM-kotikisajoukkueesta. Jo edellisissä EM- ja MM-kisoissa kykynsä kansainvälisessä pelissä osoittanut Kantonen kertoo olevansa parhaassa iskussaan koskaan.
Perttu Blomgrenille, 23, lankesi viime kesänä Susijengin pahanonnensankarin rooli, kun loukkaantuminen pakotti hänet syrjään juuri Valencian olympiakarsintojen kynnyksellä. Lapuan Korikobrien kasvatti kuitenkin uskoo olevansa Latviassa pelatun läpimurtokevään jälkeen valmiimpi Susijengi-rooliinsa kuin koskaan.
Mustapha Amzilin ohella toinen ensimmäistä miesten maaotteluaan kärkkyvä pelaaja Susijengin EM-kisakesän avaavalla Kisakallion leirityksellä on viime vuodet Drive Basketballissa pelannut Tampereen Pyrinnön kasvatti Aaron Ekwere, 196 cm ja 18 v., joka on väläytellyt kansainvälisen tason potentiaaliaan Suomi-paidassa kahtena perättäisenä kesänä.
Kotkalaisesta KTP:sta maailmalle lähtenyt Mustapha Amzil, 206 cm ja 23 vuotta, on yksi viime vuosien odotetuimpia Susijengi-tulokkaita. Susijengin Open Gymissä ensimmäisen kerran jo kuusi vuotta sitten treenannut Amzil on palannut viiden vuoden Yhdysvaltain NCAA-taipaleelta Eurooppaan valmiina lunastamaan paikkansa Susijengiltä.
Tampereen EM-alkulohkoa Nokia Areenalla 27.8.–3.9. isännöivä Susijengi on kerääntynyt EM-kotikisakesän avaavan valmistautumisjakson ensimmäiselle leiritykselleen Lohjan Kisakallion Susi Training Centeriin kuudentoista miehen joukolla.